Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Bιομηχανικό εποξικό δάπεδο σε σύμμεικτη κατασκευή


Creator

Recommended Posts

Κατ αρχάς καλησπέρα σε όλους.

Είμαι επιβλέποντας σε μια μεταλική κατασκευή που είναι αποθηκες και γραφεία.

Έχω να τοποθετήσω βιομηχανικό δάπεδο που ύστερα θα βαφτεί με εποξική μπογιά σε : α) ισογειο πανω σε εδαφόπλακα ,το δάπεδο -γέμισμα θα είναι 7εκ

Β) σε 1ο όροφο γραφείων πάνω απο πολυστερινομπετο πανω σε λαμαρίνα τραπεζοειδή .

 

Για την α περίπτωση δεν είμαι σίγουρος εάν τα 7 εκ είναι επαρκή ως πάχος για screed . Σκεφτομαι να του βάλω μέσα ίνες προπυλενίου και μεταλικές ίνες και θα γίνει ελικόπτερο απο πάνω.

 

Για την β περίπτωση υπάρχει ένας παράγοντας....το πάτωμα δονείται....λογικό καθώς είναι μεταλική κατασκευή (μεταλικες τεγίδες που εδράζονται πάνω σε μεταλικους δοκούς και απο πάνω τραπεζοειδής λαμαρίνα και γέμισμα 12 εκ με πολυστερινομπετό ) ..απο πάνω μπαίνει το screed 9 cm ....αυτό που φοβάμαι είναι οτι ίσως λόγω των δονήσεων το δάπεδο θα αποκτίσει ρωγμές...

 

Το πάτωμα μου είναι τελειωμένη επιφάνεια ...ΚΑΜΙΑ ΡΩΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ....

 

ελπίζω να μην έχετε φύγει για διακοπές...σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Creator

 

εαν μας πεις το τελικό προϊόν που θα μπει θα βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Creator

 

εαν μας πεις το τελικό προϊόν που θα μπει θα βοηθήσει!!!

 

Το τελικό προιόν συνάδελφε δεν το ξέρω... θα είναι μία εποξική βαφή την οποία ερευνώ τώρα για να την προτείνω στον αρχιτέκτονα για έγκριση.... αυτός θέλει εποξική μπογιά ..τώρα τι μάρκα -τύπος κτλπ θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εγώ δεν έχω δει εφαρμογή χωρίς ατέλειες

στις περισσότερες περιπτώσεις δε το αποτέλεσμα ειναι επιεικώς απαράδεκτο

 

η δική μου η γνώμη: υπερβολικό κόστος για το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα

 

οι προμηθευτές τέτοιων υλικών τα φορτώνουν στα συνεγεία,

αλλά ακόμη και έτσι να είναι αμα στην Ελλάδα το 99% των συνεργειων δεν μπορούν να το τοποθετήσουν σωστά

και πάλι να το βράσω

Link to comment
Share on other sites

SIKA Viscochape

 

Συνάδελφε στο ενχειρίδιο της sika αναφέρει οτι δεν ενδύκνειται για βιομηχανικά δάπεδα... Αλλά εγώ αυτό που θέλω να πάρω απο εσάς είναι μια άποψη για το αν έχει πρόβλημα ένα τέτοιο δάπεδο απο τις δονήσεις και αν τα 7 εκ κατα την προσωπική σας άποψη και εμπειρία είναι αρκετά.....

Link to comment
Share on other sites

Στα βιομηχανικά δαπεδα με δύο τρόπους αποφεύγομε τις ρωγμές. 1. Με κοπή αρμών (συνήθως 5x5 m) και 2. με καλύ συντήρηση. Οσο πιο πολύ φοβόμαστε τις ρωγμές τόσο πιο πολύ πυκνώνουμε τους αρμούς και τόσο πιο πολύ βελτιώνουμε την συντήρηση (και με υλικά που εμποδίζουν την εξάτμηση). Απο κεί και πέρα έχω δει ρωγμές ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες βιομηχανικών δαπέδων !!. Αν λοιπόν δείς ρωγμή μη την αποδώσεις υποχρεωτικά στην ταλάντωση. Επίσης πάρε υπ' όψη σου ότι με το ρίξημο του βιομηχανικού πιθανότατα θα μειωθεί και η ταλάντωση. Ειδική αντιμετώπιση του θέματος της ταλάντωσης δεν έχω να προτείνω.Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

SIKA Viscochape και ίνες για 7 εκ. Θα βάλεις και αρμούς. Για την ταλάντωση πας με SIKADUR 42LE

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.