Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης για εκκλησία


Recommended Posts

Συνάδελφοι για εκτός οικισμού <2000 κατοίκων σε τοπογραφικό υπάρχουσας εκκλησίας ποιους όρους δόμησης βάζουμε τους εκτός σχεδίου (Άρθρο 12 φεκ538/78 ) ?

Αν ναι σύμφωνα με το παραπάνω φεκ ισχύει max δόμηση εμβαδό αγροτεμαχίου χ 0,20 ?

Link to comment
Share on other sites

(Αρθ-12 ΠΔ-6/17-10-78)

Επιτρέπεται η ανέγερση ιερών ναών σε γήπεδα με επιφάνεια τουλάχιστον πεντακόσια (500) τμ.

Το κτίριο του ναού δεν μπορεί να καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του είκοσι τοις εκατό (20%) της επιφάνειας του γηπέδου.

Οι αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε πέντε (5) μ τουλάχιστον.Αρθρο 47 παρ2 Ν.590/77 και αρθρο 27 Ν.3467/06 ΦΕκ 128/Α/06 η οικοδομική άδεια Ιερών Ναών μετά των κτισμάτων αυτών που υπάγονται στην Εκκλησία της Ελλάδος εκδίδεται απο την Ναοδομία

Απαιτείται έγκριση των όρων δόμησης και έγκριση της μορφής απο την ΕΠΑΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εντός ορίων οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων υπάρχουν κάποιοι ειδικοί όροι δόμησης για τις εκκλησίες ή ισχύουν οι εκάστοτε όροι δόμησης της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

για την παρέκκλιση σε 500 τ.μ. για εκκλησία μου ζητήθηκε η παραχώρηση με συμβόλαιο στην εκκλησία της έκτασης από την τοπική αρχιεπισκοπή Να ενημερώσω ότι για ναό του παλαιού ημερολογίου δεν χρειάζεται ναοδομία και η άδεια βγαίνει όπως όλες οι άδειες δόμησης με έγκριση των αρχιτεκοτνικών από ΣΑ (παλαιά ΕΠΑΕ) Μάλιστα όταν το πήγα για έγκριση αρχιτεκτονικών δεν το γνώριζαν στην ΕΠΑΕ ( μου ζητούσαν έγκριση από ναοδομία ) και τους πήγα την σχετική νομολογία Δηλαδή πήρα την άδεια χωρίς να περάσω καθόλου από Ναοδομία 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αν έχεις εύκαιρη τη σχετική νομοθεσία και μπορείς ανέβασέ την! Τώρα στην περίπτωσή μου, πρόκειται για σύνταξη τ.δ. υφιστάμενων εκκλησιών και η υπηρεσία δόμησης της εκκλησίας αναζητείται!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αν έχεις εύκαιρη τη σχετική νομοθεσία και μπορείς ανέβασέ την! Τώρα στην περίπτωσή μου, πρόκειται για σύνταξη τ.δ. υφιστάμενων εκκλησιών και η υπηρεσία δόμησης της εκκλησίας αναζητείται!

εγκύκλιος για εκκλησίες του παλαιού ημερολογίου σε πρώτη φάση αυτό έχω χρόνο αν επισυνάψω Θα σκανάρω σύντομα και τα υπόλοιπα 

εγκύκλιος για εκκλησίες παλαιού ημερολογίου.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω περίπτωση τυφλού γηπέδου 2.000 τμ εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης 800 μ από στάσιμο οικισμό που έχει μέσα ένα ξωκλήσι 50 τμ. Όπως ήδη αναφέρθηκε, σύμφωνα με το αρ.12 του πδ 78 επιτρέπεται η ανέγερση ιερών ναών σε γήπεδα με επιφάνεια τουλάχιστον πεντακόσια (500) τμ και το κτίριο του ναού δεν μπορεί να καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του είκοσι τοις εκατό (20%) της επιφάνειας του γηπέδου.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: στην δήλωση περί αρτιότητας - οικοδομησιμότητας, τι βάζω; Χωρίς αρχικά να λάβουμε υπόψιν την ακτίνα των 800, είναι γενικότερα άρτιο - οικοδομήσιμο ένα γήπεδο που πληροί την προϋπόθεση των 500 τμ του αρ.12 αλλά κατά τα άλλα δεν είναι άρτιο - οικοδομήσιμο σύμφωνα με το αρ.1 του 270/Δ/85; Και λαμβάνοντας υπόψιν και την ακτίνα των 800 που ισχύει μόνο για κατοικία, το συγκεκριμένο γήπεδο είναι τελικά άρτιο οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.