Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης για εκκλησία


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Γνωρίζετε αν υπάρχει νομοθεσία ώστε να είναι υποχρεωτικός δρόμος ή κοινόχρηστος χώρος περιμετρικά των ορίων του γηπέδου που έχει ανεγερθεί Ναός.

Αν αυτό αποτελεί προϋπόθεση για την έκδοση της οικ. άδειας και λειτουργίας του ναού.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/8/2014 at 1:37 ΜΜ, GEORGE MICHEAL said:

για την παρέκκλιση σε 500 τ.μ. για εκκλησία μου ζητήθηκε η παραχώρηση με συμβόλαιο στην εκκλησία της έκτασης από την τοπική αρχιεπισκοπή Να ενημερώσω ότι για ναό του παλαιού ημερολογίου δεν χρειάζεται ναοδομία και η άδεια βγαίνει όπως όλες οι άδειες δόμησης με έγκριση των αρχιτεκοτνικών από ΣΑ (παλαιά ΕΠΑΕ) Μάλιστα όταν το πήγα για έγκριση αρχιτεκτονικών δεν το γνώριζαν στην ΕΠΑΕ ( μου ζητούσαν έγκριση από ναοδομία ) και τους πήγα την σχετική νομολογία Δηλαδή πήρα την άδεια χωρίς να περάσω καθόλου από Ναοδομία 

δηλαδη ζητηθηκε  να παραχωρηθει  στην εκκλησια το οικοπεδο/γηπεδο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, KOKARADI said:

δηλαδη ζητηθηκε  να παραχωρηθει  στην εκκλησια το οικοπεδο/γηπεδο?

ναι και έγινε σχετικό συμβόλαιο Κάπου έχω το έγγραφο της αρχιεπισκοπής ...

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ισχύει μια ιδιότυπη μεταβίβαση εκκλησιών από την Ενορία που ανήκει η εκκλησία, στην Μητρόπολη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Έχω  μία περίπτωση προσθήκης ιδιωτικού ναού (παλαιοημερολογητών) σε οικόπεδο με κατοικία εντός οικισμού. το πρόβλημα είναι η χρήση γης δεν μου το επιτρέπουν μου λένε θέλει τροποποίηση του ρυμοτομικού για την χωροθέτηση της χρήσης ιδιωτικός ναός. Η κατοικία ειναι 80 τ.μ το οικόπεδο  960τ.μ και ο ναός θα είναι έως 50τ.μ. Επίσης για κάτι τόσο μικρό χρειάζεται έγκριση Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής; 

 

Link to comment
Share on other sites

θα δεις  εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/22347-όροι-δόμησης-για-εκκλησία/?do=findComment&comment=722292

και το 32 του 4495.

[πλην αναφερεις για "ιδιωτικο  ναό" . Αρα θα εναι προς εξυπηρετηση μονον  του ιδιοκτητη  και της οικογενειας του.[

"

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, ο ναός είναι ειδικό κτίριο. Δες αν μπορείς να υπογράψεις Αρχιτεκτονική μελέτη ως πτυχιούχος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο ναός θα είναι προς εξυπηρέτηση του ιδίου και της οικογένειάς του. Επειδή είναι με το παλιό ημερολόγιο δεν ανήκει σε κάποια μητρόπολη της εκκλησίας της Ελλάδος για να πάρει κάποια έγκριση από 'κει. Το αρ.32 του 4495 αφορά μόνο  την έκδοση της οικοδομικής άδειας ακινήτων των νομικών προσώπων του ν. 590/1977, καθώς και των νομικών προσώπων του ν. 4149/1961 (Α΄ 41).Αυτοί που πάνε με το παλιό ημερολόγιο δεν εμπίπτουν στις παραπάνω διατάξεις, άλλωστε η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία γιατί όπως  προανέφερα  υπάρχει κατοικία 80τ.μ στο οικόπεδο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου ισχυρίζεται ότι για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ απαιτείται άδεια δόμησης σε ακίνητο ιδιοκτησίας ενορίας της Μητρόπολης εντός ή εκτος ορίων οικισμού, απαιτείται και  τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο. Δεν δέχονται το 538/78 στα εκτός σχεδίου, δε με αφήνουν σε εντός οικισμού εκκλησιαστικά ακίνητα να βγάλω άδεια δόμησης με τους όρους του εκάστοτε οικισμού χωρίς τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο!! Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 7/8/2014 at 1:37 ΜΜ, GEORGE MICHEAL said:

για την παρέκκλιση σε 500 τ.μ. για εκκλησία μου ζητήθηκε η παραχώρηση με συμβόλαιο στην εκκλησία της έκτασης από την τοπική αρχιεπισκοπή Να ενημερώσω ότι για ναό του παλαιού ημερολογίου δεν χρειάζεται ναοδομία και η άδεια βγαίνει όπως όλες οι άδειες δόμησης με έγκριση των αρχιτεκοτνικών από ΣΑ (παλαιά ΕΠΑΕ) Μάλιστα όταν το πήγα για έγκριση αρχιτεκτονικών δεν το γνώριζαν στην ΕΠΑΕ ( μου ζητούσαν έγκριση από ναοδομία ) και τους πήγα την σχετική νομολογία Δηλαδή πήρα την άδεια χωρίς να περάσω καθόλου από Ναοδομία 

Γεώργιε χαίρε επανέρχομαι σε ένα παλιο post μπορείς να μου παραθέσεις την νομοθεσία για το παλαιό ημερολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.