Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτες Ύδρευσης-Αποχέτευσης


anavatis

Recommended Posts

Από τον κανονισμό της ΕΥΔΑΠ γενικά μπορούν. Σε άλλες υπηρεσίες ύδρευσης - αποχέτευσης (ΕΥΔΑΘ κλπ) πρέπει να ψάξεις τον αντίστοιχο κανονισμό. Για την όδευση που απεικονίζεις δεν σου λέω "ναι" ούτε "όχι", μελέτησε καλά τον αντίστοιχο κανονισμό*.

Στο e-άδειες, αν θα γίνει έτσι - κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει έτσι, θα ανεβάσεις τεύχη και σχέδια αφότου ξεκαθαρίσεις πρώτα με την τοπική υπηρεσία αποχέτευσης και έχεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που θα επισυνάψεις. 

*Υπενθυμίζω συμπληρωματικά και την ΤΟΤΕΕ 2412/86 και πιθανούς αρχιτεκτονικούς και πολεοδομικούς περιορισμούς που μπορεί να υπάρχουν.

Edited by Konstantinos IB
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και ευχαριστώ,

Δυστυχώς στο site της εταιρείας αποχέτευσης δεν υπάρχει αναρτημένος ο Κανονισμός. Οπότε από κανονισμούς από άλλες πόλεις που κοίταξα αναφέρουν όλοι το ίδιο, δηλαδή πως "σύνδεση με τον κεντρικό αγωγό αποχέτευσης μπορεί να γίνει μόνο σε κτίρια εντός οικοπέδων που έχουν πρόσωπο στο δρόμο που οδεύει ο υπόνομος".

Απλά η περίπτωσή μου είναι ιδιαίτερη καθώς και τα 2 οικόπεδα (το ένα έχει πρόσωπο, το άλλο όχι) είναι του ίδιου ιδιοκτήτη.

 

15 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Στο e-άδειες, αν θα γίνει έτσι - κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει έτσι, θα ανεβάσεις τεύχη και σχέδια αφότου ξεκαθαρίσεις πρώτα με την τοπική υπηρεσία αποχέτευσης και έχεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που θα επισυνάψεις.

Υπάρχουν επιπλέον δικαιολογητικά για το e-adeies για ύδρευση και αποχέτευση πέρα από κατόψεις, κατακόρυφα και τεύχη υπολογισμών?

Θα ήθελα μιας και το αναφέρεις να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω δεδομένης και της απειρίας μου:

Τι ακριβώς θα συνιστούσατε (σαν καλή πρακτική) να κάνουμε σε ότι αφορά τη σύνδεση με τα δίκτυα ύδρευσης και αποχέτευσης όταν είμαστε στο στάδιο της μελέτης?

Ζητάμε κάποια βεβαίωση περί επάρκειας της πίεσης για την ύδρευση?

Ζητάμε να μας υποδείξουν σημεία και βάθη σύνδεσης τα οποία τα δείχνουμε κι εμείς μετά στις κατόψεις μας?

Ας πει κάποιος που γνωρίζει καθώς για εμάς του πιο καινούριους είναι νομίζω εύλογες απορίες.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. 

Παράθεση

Δυστυχώς στο site της εταιρείας αποχέτευσης δεν υπάρχει αναρτημένος ο Κανονισμός.

Πήγαινε εκεί και κάνε γραπτή ερώτηση.

ΕΥΔΑΠ άρθρο 7 παρ. α-β-γ-δ  Περιπτώσεις και δικαιολογητικά.

Η Εταιρεία Αποχέτευσης καθορίζει το βάθος σύνδεσης. Την κλίση και τη διατομή των αγωγών καθώς και τις επιτρεπόμενες καμπύλες, οδεύσεις, δικλείδες αντεπιστροφής και άλλες μελετητικές λεπτομέρειες θα τις βρεις στην προαναφερόμενη Τ.Ο.ΤΕΕ

"Επάρκεια πίεσης" ζητάμε μόνο για δίκτυα πυρόσβεσης με απ' ευθείας σύνδεση στο δίκτυο.

"Μέση πίεση" ζητάμε για πρόβλεψη μειωτή πίεσης, ή πιεστικού. 

Κανονισμός Ύδρευσης

Υ.Γ. Αν δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης του μπροστινού οικοπέδου, ή είναι πιθανή μια μελλοντική κατεδάφιση και ανέγερση νεόδμητου εκεί ρώτα γενικά για τους όρους δόμησης της περιοχής, ώστε, αν μπορείς και όπου μπορείς, να προβλέψεις την όδευση χωρίς να δημιουργηθούν μελλοντικά προβλήματα.  

Edited by Konstantinos IB
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το "εκτός σχεδίου" είναι γενικός προσδιορισμός. Είναι οικισμός (κατοικίες); Είναι ΒΙ.ΠΕ; Είναι κάτι άλλο;

Γενικώς Ναι με προϋπόθεση να μπορεί να δεχθεί τον ονομαστικό υπολογιζόμενο όγκο λυμάτων κάποιο άλλο υπάρχον δίκτυο ή κάποιος τοπικός βιολογικός καθαρισμός.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Το "εκτός σχεδίου" είναι γενικός προσδιορισμός. Είναι οικισμός (κατοικίες); Είναι ΒΙ.ΠΕ; Είναι κάτι άλλο;

Γενικώς Ναι με προϋπόθεση να μπορεί να δεχθεί τον ονομαστικό υπολογιζόμενο όγκο λυμάτων κάποιο άλλο υπάρχον δίκτυο ή κάποιος τοπικός βιολογικός καθαρισμός.  

Για έργα υποδομής δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά,

Εκδίδω άδεια κατ. 3 για υπόγεια υδατοδεξαμενή (εκτός σχεδίου και οικισμού), που σε αυτή τη φάση θα γίνουν μόνο εκσκαφές και μπετά. Θα χρησιμοποιηθεί για άρδευση.

Έχω πάρει προέγκριση, αλλά στις παρατηρήσεις γράφει η ΥΔΟΜ:

|"Απαίτηση Μελετών Υδραυλικών Εγκαταστάσεων & Αποχετεύσεων στην Ο.Α." -> ΝΑΙ "

Μπορώ να βεβαιώσω εγώ ότι δεν απαιτείται, και να ελπίζω ότι δεν θα μου κάνουν ιστορίες κατά την κατασκευή? Υπάρχει κάποια νομοθεσία που παραπέμπει στην απαίτηση? Γιατί υπάρχουν και άλλες μελέτες που θεωρητικά απαιτούνται, αλλά τα αντίστοιχα σχόλια της ΥΔΟΜ είναι ΌΧΙ...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ΥΓ. Μου έχουν γράψει και "Απαίτηση Αρχιτεκτονικής μελέτης (+μελέτης προσβασιμότητας) στην Ο.Α. -> ΝΑΙ"....

Link to comment
Share on other sites

Ναι απαιτείται πλήρης μελέτη υδραυλικής εγκατάστασης για την υπόγεια υδατοδεξαμενή, με υπολογισμό αντλία αναρρόφησης και δίκτυο σωληνώσεων στο που πηγαίνει το νερό, οποτε θα χρειαστείς μηχανολόγο.

 

Για μελέτη αποχέτευσης, εξαρτάται για ποια χρήση είναι το νερό...αν είναι για πότισμα χωραφιών δεν χρειάζεται, αν είναι για άλλη χρήση που δημιουργούνται υγρά απόβλητα τότε απαιτείται.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ,

Το νερό προορίζεται για πότισμα. Σε αυτή τη φάση, δεν θα γίνει τίποτα μηχανολογικό. Στην Τ.Ε. αναγράφεται η χρήση. Παρ' όλα αυτά, δεν περιγράφονται μηχανολογικές εγκαταστάσεις, ούτε υπήρξε σχόλιο - παρατήρηση. Μόνο η απαίτηση για μελέτη υδραυλικών εγκαταστάσεων και αποχετεύσεων. Σε μεταγενέστερη φάση, θα γίνουν οι απαιτούμενες μελέτες. Τώρα, με ενδιαφέρει περισσότερο το πού βασίζεται η απαίτηση της ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.