Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες Ύδρευσης-Αποχέτευσης


anavatis

Recommended Posts

kosmas85, ως πιο ειδικός, έχεις υπόψη σου κάποιο βιβλίο στο εμπόριο με τα παραδείγματα να μου προτείνεις όπως επίσης και την ονομασία του λογισμικού? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα, για ύδρευση αποχέτευση προσωπικά χρησιμοποιώ της σχολής οπότε είναι και το μόνο που μπορώ να προτείνω,αν και θεωρώ οτι είναι αρκετά καλό. "Μηχανολογικές Εγκαταστάσεις για τους μηχανολόγους μηχανικούς τόμος 1" Παναγιώτης Γ. Χαρώνης

 

Επίσης για να βοηθήσω άμεσα σου δίνω και αυτό να ρίξεις μια ματιά, παλιό χαμηλού επιπέδου και πιο εμπειρικό. http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_h00043.pdf

Αλλά και τις ΤΟΤΕΕ :2411/86 και 2412/86 αν δε τις βρίσκεις πες μου να στις δώσω.

 

Πρόγραμμα: Fine 4m αλλά είναι περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kosmas85. Τις βρήκα τις ΤΟΤΕΕ μέσα στα downloads του φόρουμ. Αφου διαβάσω αυτά, δεν θα πρέπει να βρω και το πρόγραμμα που προτείνεις για να παράγω τις μελέτες? Είναι γενικά διαθέσιμο αυτό στο ιντερνετ ή θα πρέπει να το αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

δικαίωμα υπογραφής έχεις και εσύ.

 

Αυτό δεν ισχύει πάντα. Μόνο απλές μελέτες μπορεί να υπογράφει, και επειδή έχω διαβάσει αναλυτικά τους σχετικούς νόμους και τα Π.Δ., δεν υπάρχει σήμερα καμία απλή Η/Μ εγκατάσταση. Οι τιμές που ορίζουν τις απλές εγκαταστάσεις είναι ορισμένες από το 1950 και είναι σε δρχ.

 

Ενδεικτικά μια εγκατάσταση ύδρευσης/αποχέτευσης για ένα κτίριο με όγκο αεριζόμενων χώρων 500μ³, χωρίς λέβητες, χωρίς ατμολέβητες και χωρίς μονάδες ψύξης θεωρείται απλή αν το συνολικό κόστος της ως καινούργια δεν υπερβαίνει τις 30.000 δρχ. Υπάρχει σήμερα εγκατάσταση με κόστος κάτω από 90€;

 

Τυχόν εγκύκλιοι ή γνωμοδοτήσεις του ΤΕΕ ή άλλων φορέων που αναφέρουν κάτι διαφορετικό είναι άκυρες καθώς σε καμία περίπτωση δεν υπερισχύουν του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεται πρόγραμμα .... το 80% των μελετών που έχουν πέσει στα χέρια μου (ύδρευσης αποχέτευσης) ΔΕΝ έχουν υπολογισμούς παρά μόνο το έτοιμο τεύχος με το μπλα μπλα και ας είναι και από πρόγραμμα.

 

@sdim

 

Καλά τα λες αλλά η πραγματικότητα είναι ότι σε όλες τις πολεοδομίες τις δέχονται κανονικά γιατί τις θεωρούν απλές.

Link to comment
Share on other sites

...

Αφου διαβάσω αυτά, δεν θα πρέπει να βρω και το πρόγραμμα που προτείνεις για να παράγω τις μελέτες?

....

 

Φίλε anavatis, πιθανολογώ ότι είσαι νέος στο επάγγελμα.

 

Θα μου επιτρέψεις μια άποψη.

Καλό είναι να «παράγεις» μελέτες στο αντικείμενο που είσαι δυνατός και έχεις πάρει την κατάλληλη εκπαίδευση να την εξελίξεις και να συνθέτεις κτήρια και όχι άπλα να «παράγεις μελέτες» σε ειδικότητες άλλων.

 

Τι θέλω να πω. Ευγενέστατοι οι συνάδελφοι Μηχανολόγοι που σου δίνουν έτοιμη τροφή για τα βασικά του οικοδομικού αντικείμενου τους. Η καλή χρήση αυτών για εμάς τους αρχιτέκτονες είναι να τα μελετήσουμε, να τα γνωρίζουμε κι εμείς όσο μπορούμε καλύτερα.

 

Όχι όμως για να κάνουμε εμείς τις μελέτες αλλά με βάση αυτά να έχουμε μια γενική (και καλή αν θες γνώση) αυτών των παραμέτρων ώστε όταν συνθέτουμε τα κτίρια μας να το φροντίζουμε για το καλύτερο αρχιτεκτονικό αποτέλεσμα.

 

Όταν όμως θα έχεις να εφαρμόσεις αυτά επιβάλλεται να συνεργαστείς με μηχανολόγο που έχει φάει την ζωή του μ αυτά και ξέρει και τα χοντρά γράμματα και τα ψιλά και ακόμα πιο σημαντικό την μελέτη εφαρμογής για αυτά.

Άρα ναι δικαιώματα υπογραφών υπάρχουν, εσύ όμως τι έμαθες και σε τι θες να γίνεις ειδικός?

Αρχιτεκτονική ή μηχανολογία?

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από παθητική που και αυτή μας την κάνουν "δώρο" οι μηχανολόγοι συνεργάτες, την οποία είναι σχετικά εύκολο να μπορέσεις να γνωρίσεις σύντομα σε βάθος και να ξέρεις τι είναι αυτά που γράφεις και λες στη μελέτη και στα σχέδια και όντως υπογράφει ο ΑΜ -ΠΜ ή όποιος είναι ο γενικός μελετητής, όλα τα άλλα μηχανολογικά πρέπει να γίνονται από μηχανολόγο....ούτε ΑΜ ούτε ΠΜ ούτε τίποτα άλλο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@archthanos , προσωπικά μπορείς να μη διδάχτηκες τίποτα από ύδρευση-αποχέτευση.

Οι μελέτες ύδρευσης-αποχέτευσης ανήκουν στις υδραυλικές μελέτες και όχι στις μηχανολογικές.

Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν διδαχθεί εκτεταμένα το αντικείμενο (και με υδραυλική ανοιχτών και κλειστών αγωγών) και μάλιστα υπάρχει και ειδίκευση στις σχολές πολιτικών μηχανικών , αυτή του υδραυλικού τομέα.

Τώρα επί του πρακτέου το 98% των πολιτικών μηχανικών δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αυτές τις μελέτες γιατί οι αμοιβές τους είναι χαμηλές.

Επίσης καλά λέει ο Alexispap , έλεος, δε χρειάζεται απαραίτητα πρόγραμμα. Μπορείς να οργανώσεις και excelάκια αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα παιδιά. Λοιπόν θα συμφωνήσω και εγώ με τον spy1551, καθώς λόγω του υδραυλικού τομέα που επέλεξα, μπορώ να τεκμηριώσω ότι η γνώση που διδάχτηκα θεωρώ ότι είναι πληρέστατη ώστε να αντιμετωπίσω τις απαιτήσεις των περισσοτέρων υδραλικών μελετών αν όχι όλων. Πάντως σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι άνθρωποι που δεν ασχολούνται εκετεταμένα με ένα αντικείμενο, είναι καλύτερα να το δίνουν αλλού, ώστε να προοδεύουν στο δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα Αρχιτεκτονική συνάδελφε μέσα από 10 χρόνια σπουδών και ακόμα μαθαίνω. Θέλω να γίνω όσο πιο ειδικός γίνεται στο δομημένο περιβάλλον. Μη συμπεράνεις ότι θέλω να παράγω όλες τις μελέτες, έχω απλά τον δικό μου τρόπο να μαθαίνω και ευχαριστώ όσους με βοηθούν, όπως κι εγώ κάνω σε θέματα αρχιτεκτονικά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.