Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήκος τοιχώματος για έλεγχο επάρκειας


 

Recommended Posts

Οπως λέει και στον ΕC8

 

...Οι ελάχιστες αυτές διαστάσεις μπορούν να μειωθούν κατά 0,20 m, εάν στα άκρα των τοιχωμάτων υπάρχει διαμόρφωση πελμάτων (π.χ. μορφής "Γ" ή "Π").

 

Αν και λέει "στα άκρα" πιθανολογώ ότι ο ποιητής εννοεί τοιχία "Γ" ή "Π".

 

Και επειδή οι συνάδελφοι που έγραψαν το προσάρτημα, είχαν γράψει και τον παλιό κανονισμό, όπου λέει "άκρα", διαβάστε "άκρα" ή "άκρο". Αλλά μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο Εθνικό Προσάρτημα στο ΕΛΟΤ ΕΝ 1998-1:2005,

 

κεφάλαιο 3, "συμπληρωματικές μη αντικρουόμενες διατάξεις", 3.2(1)

Link to comment
Share on other sites

@ AlexisPap

Μάλλον εκ παραδρομής έγραψε ο συνάδελφος ΕΚ8 αντί για ΕΑΚ

 

edit: ΟΚ thesmeletes αυτό δεν το είχα διαβάσει!!!

 

Όσον αφορά τα δύο πέλματα προσωπική μου άποψη πως είναι εκ παραδρομής γραμμένο παρά ουσιαστικό. Έχουμε ξεχάσει τελείως συνάδελφο τι θα πει τοιχίο και μπλέξαμε με τα τυπικά. Τοιχίο μήκους 1,30 με πέλμα 50εκ μια χαρά λειτουργεί και θεωρώ πως καλύπτει τις απαιτήσεις του κανονισμού.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Επανέρχομαι μετά από πολλά χρόνια...και ρωτάω. Τοιχείο "Γ" μήκους 1,80 με πέλμα 0,40 μετράει στην επάρκεια τοιχωμάτων για 6οροφη οικοδομή ? Μέχρι τώρα εγώ έκανα μειώσεις μόνο σε τοιχεία με πέλμα άλλο τοιχείο (όχι ότι έτσι έπρεπε απλά δεν μου είχε χρειαστεί) αλλά τώρα έχω μία περίπτωση που για αρχιτεκτονικούς λόγους δεν μπορώ να κάνω 2μετρο και λέω μήπως με σώζει το πέλμα. Το πέλμα ίσως μπορώ να το κάνω και 0,50 ή 0,60. Είναι τοιχείο στην περίμετρο - γωνία του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.