Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμόρφωση εδάφους σε φ/β Πάρκο 80kW.


enbi

Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος για εργασίες μικρής κλίμακας (δεν απαιτείται οικοδομική άδεια) πόσο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος διαμόρφωσης εδάφους 0,30μ ή 1,50μ?

Link to comment
Share on other sites

Το 1,5 μέτρο αναφέρεται πουθενά σε κάποιο νομοσχέδιο? η πολεοδομία αναφέρει πάντος ότι για έργα μικρής κλίμακας που δεν διαθέτει οικοδομική άδεια το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο διαμόρφωσης του εδάφους είναι στα 0.30 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! για δυο αδειες μικρης κλιμακας που εβγαλα πριν 1 μηνα μου ειπαν οτι ειναι 1,50 μετρο.σου ειπαν κατι διαφορετικο στην πολεοδομια στο ηρακλειο?

Link to comment
Share on other sites

Στην πίσω σελίδα της μικρής κλίμακας αναφέρει:

 

15. Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους με πέτρα μέχρι συν / πλην 0.30 μέτρα

από το φυσικό έδαφος.

 

Μάλλον σε αυτό στηρίχτηκαν και λένε για 0,30 μ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! για δυο αδειες μικρης κλιμακας που εβγαλα πριν 1 μηνα μου ειπαν οτι ειναι 1,50 μετρο.σου ειπαν κατι διαφορετικο στην πολεοδομια στο ηρακλειο?

Καλημέρα, εμένα μου είπαν εδώ στην πολεοδομία ότι μέχρι +/- 0,30μ επιτρεπεται. Από κει και πάνω χρειάζεται οικοδομική άδεια. Και το κακό είναι οτι εμείς προχωρήσαμε σε διαμόρφωση εδάφους με την λογική του 1,50μ και μας έκαναν καταγελλία και έχουμε κολλήσει τώρα σε αυτό το θέμα. Το 1,50μ μήπως ξέρετε καμμιά εγκύκλιο που το αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία :shock:

εδώ το 99,9% στήνει τράκερ με ΕΕΜΚ και εσάς σας κάνανε καταγγελία για την διαμόρφωση εδάφους?

Εδώ εταιρία με τράκερ που θελει θεμελίωση άνω των 10μ3 μου είπε ότι το περνάνε σαν βαρυτική βάση και καθαρίζουν με την ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία :shock:

εδώ το 99,9% στήνει τράκερ με ΕΕΜΚ και εσάς σας κάνανε καταγγελία για την διαμόρφωση εδάφους?

Εδώ εταιρία με τράκερ που θελει θεμελίωση άνω των 10μ3 μου είπε ότι το περνάνε σαν βαρυτική βάση και καθαρίζουν με την ΕΕΜΚ.

 

Ε ένας κυβος τσιμέντου ειναι στην ουσία, δεν είναι και μεγάλη "αμαρτία" αυτό. Εκει που θα έφτιαχνε έναν κύβο προκάτ η εταιρεια στο εργοστάσιο και θα ήθελε τριαξονικό και τεράστιο γερανό για να τον μεταφέρει και να τον τοποθετήσει στο εργοτάξιο, τώρα τον κάνει "προκάτ' επι τόπου. Δε μιλάμε για οικοδομή, οπότε μικρό το "κακό".

 

Δεν ξέρεω αν το ανέφερε ο φίλος enbi, αλλά νομίζω πως εκτός σχεδίου δεν επιτρέπεται διαμόρφωση εδάφους +1,5 μέτρο. Κανόνικά όυτε εντός επιτρέπεται χωρίς κάποιες προυποθέσεις , άλλο που το περνάνε οι περισσότρες πολεοδομίες χάριν καθιερωμένης ατύπως τακτικής.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι μικρό το κακό ή μεγάλο δεν το συζητάμε

Υπάρχει η διαδικασί θεμελίωσης, μπετον κλπ στο χωράφι? ΝΑΙ υπάρχει, τι χρειάζεται? χρειάζεται οικοδομική άδεια.

ΤΟ αν είναι ηλίθιο ή όχι δεν το εξετάζουμε το θέμα σε αυτή την χώρα είναι να μετριώμαστε με ίδια μέτρα και σταθμά όχι να πηγαίνεις στην μια πολεοδομία με σταθερές βάσεις και να σου ζητάει τομή στην περίφραξη και όψεις στην πόρτα της περίφραξης και σε άλλες να περνάνε τα 15κυβικά με μικρή κλίμακα, έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.