Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση του πτυχίου μου


ant-klavd

Recommended Posts

Υποκλίσεις ούτε κάνω ούτε απαιτώ από κανέναν όμως μην αρνείσαι να δεις την παραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

την πραγματικότητα μας την έδειξαν όλα τα πολιτισμένα κράτη και την είδαμε

--την εικονική που ζείτε δεν θέλετε να χαλάσετε--

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μου εμπειρία στα ΤΕΙ μαθαίνεις να είσαι ένας αξιοπρεπείς υπάλληλος ενώ στο πολυτεχνείο μαθαίνεις πολύ περισσότερα

 

σημερα σκεφτόμουν το ιδιο

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι απλό: υπάρχουν ή δεν υπάρχουν Μηχανικοί ΤΕ με υπάλληλους Μηχανικούς ΠΕ σήμερα;

 

αν ξερεις για πες (και τα αντίστοιχα ποσοστά βεβαίως), όχι "ενα γραφείο κάποτε, κάπου" κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ξέρω και δεν μιλάω για έναν και δύο. Τώρα για ποσοστά ένα λεπτό να πάρω τη eurostat να μου πει... Αυτά για υπάλληλους κτλ είναι σαχλαμάρες του 1970, που απορώ πως ακόμα μερικοί βαυκαλίζονται με αυτές.

 

Σήμερα είναι απλά τα πράγματα. Το 'χεις ή δεν το έχεις. Όπως πολλοί Μηχανικοί ΤΕ το έχουν και έχουν κάνει πετυχημένες επιχειρήσεις, έτσι και πολλοί Μηχανικοί ΠΕ όχι δεν κάνουν για υπάλληλοι αλλά ούτε να σου βγάζουν το σκυλί βόλτα δεν αξίζουν (φυσικά συμβαίνουν και τα αντίθετα-δεν λέω πως ισχύει το άλλο άκρο). Καλά τα χαρτιά, αλλά ο μηχανικός κάνει τον μηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ξέρω και δεν μιλάω για έναν και δύο. Τώρα για ποσοστά ένα λεπτό να πάρω τη eurostat να μου πει... Αυτά για υπάλληλους κτλ είναι σαχλαμάρες του 70, που απορώ πως ακόμα μερικοί βαυκαλίζονται με αυτές.

 

Σήμερα είναι απλά τα πράγματα. Το 'χεις ή δεν το έχεις. Όπως πολλοί Μηχανικοί ΤΕ το έχουν και έχουν κάνει πετυχημένες επιχειρήσεις, έτσι και πολλοί Μηχανικοί ΠΕ όχι δεν κάνουν για υπάλληλοι αλλά ούτε να σου βγάζουν το σκυλί βόλτα δεν αξίζουν (φυσικά συμβαίνουν και τα αντίθετα-δεν λέω πως ισχύει το άλλο άκρο). Καλά τα χαρτιά, αλλά ο μηχανικός κάνει τον μηχανικό...

 

Κλασικό επιχειρημα χιλιοειπωμένο αλλα κενό περιεχομένου. Γιατι μιλάς για εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν την ύπαρξη του κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα σκεφτόμουν το ιδιο

 

 

εμ.. γι αυτό υπάρχει το βήμα αυτού του forum, να εκφράζεται ελεύθερα τις σκέψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εσύ σε άλλο σύμπαν ζεις όπου τα πάντα ορίζονται με κανόνες και διαβήτες.

 

Έβαλε γνωστός Μηχανικός ΤΕ αγγελία για πρακτική ΤΕΙ και του ήρθανε δεκάδες βιογραφικά από Μηχανικούς ΠΕ με μεταπτυχιακό. Το αμφισβητείς αυτό; Βάλε μία αγγελία όμοια και θα δεις. Δεν ζούμε στο 1970, ούτε υπάρχουν κανόνες. Αν δεν αξίζεις και δεν έχεις μπαμπακα με πλάτες, και 10 να έχεις στο δίπλωμα πάλι άνεργος θα είσαι (πόσο μάλλον που σήμερα ακόμα και άτομα που αξίζουν και με το παραπάνω είναι άνεργοι...).

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εσύ σε άλλο σύμπαν ζεις όπου τα πάντα ορίζονται με κανόνες και διαβήτες.

 

Έβαλε γνωστός Μηχανικός ΤΕ αγγελία για πρακτική ΤΕΙ και του ήρθανε δεκάδες βιογραφικά από Μηχανικούς ΠΕ με μεταπτυχιακό. Το αμφισβητείς αυτό; Βάλε μία αγγελία όμοια και θα δεις. Δεν ζούμε στο 1970, ούτε υπάρχουν κανόνες. Αν δεν αξίζεις και δεν έχεις μπαμπακα με πλάτες, και 10 να έχεις στο δίπλωμα πάλι άνεργος θα είσαι (πόσο μάλλον που σήμερα ακόμα και άτομα που αξίζουν και με το παραπάνω είναι άνεργοι...).

 

 

Οκ, αρα σε κάποιον που εχει 18500 μόρια, θα του έλεγες να δηλώσει ΤΕΙ και όχι ΕΜΠ να υποθεσω?

 

Δεν υπάρχουν κανόνες όπως λες, αλλα εχω εχω τη στοιχειώδη αυτογνωσία να σεβομαι αποφοιτους ΜΙΤ και του Καιμπρητζ. Και όχι, δεν θεωρώ ότι ειμαι το ίδιο με αυτους. Στη τελική αμάξι ειναι το Φιατ αμάξι και η Λαμποργκίνι. Ολοι ομως ξέραμε τι θα επιλέγαμε αν ήταν στην ίδια τιμή... Κι εσυ ξέρεις τι θα δήλωνες αν έπιανες τη βάση για πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να δηλώσει ΕΜΠ. Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο. Στη πιάτσα το τι θα πετύχει κανείς δεν είναι συνάρτηση του διπλώματος, αλλά του χαρακτήρα και των πραγματικών δυνατοτήτων του. Και ναι, έχω δει απόφοιτους ΕΜΠ που ήταν για χαστούκια... Απόφοιτο ΜΙΤ δεν ξέρω κανέναν να σου πω, αλλά και πάλι θα πρέπει να μου αποδείξει απτά πως αξίζει για να τον παραδεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.