Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

σου βγαζω το καπελο φιλε και συναδελφε [email protected]

κατα τη γνωμη μου μιλας πολυ σωστα

 

οπως εγραψα και εγω σε μηνυμα μου πιο πανω δε πρεπει να ξεπουλαμε και να απαξιωνουμε τη δουλεια μας

προσωπικα ειμαι και εγω νεος μηχανικος [2008] και γενικα δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο θεματα αμοιβων

 

εκανα ομως τα εξης:

- ζητησα απο συναδελφο πολ.μηχ. να μου δωσει κοστος για τη συνυπογραφη του στη δηλωση στατικης επαρκειας

- ζητησα απο συναδελφο τοπογραφο να μου δωσει κοστος για συνταξη τοπογραφικου

- προσπαθησα να "ζυγισω" το μεγεθος και τον ογκο της δουλειας που αφορα εμενα συγκριτικα με τις νομιμες αμοιβες του τεε

- συνυπολογισα εξοδα διαφορα (οδοιπορικα, φωτοτυπιες, χρονος σε δημ.υπηρεσιες κλπ)

 

ολα αυτα με οδηγουν σε ενα κοστος το οποιο και ζηταω απο τους εν δυναμει πελατες μου

αν το κρινουν μεγαλο δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι... ελευθερη αγορα εχουμε, ας ρωτησουν και σε αλλους συναδελφους...

 

το βασικο πιστευω ειναι να ειμαστε οι ιδιοι συνεπεις με αυτο που κανουμε και να μην το απαξιωνουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναλαμβάνουμε εύρεση φακέλου πολεοδομίας για λογαριασμό σας χωρίς πρόσθετη χρέωση.

 

Να του στέλνω τα δικά μου να τα βρίσκει!!!!

Link to comment
Share on other sites

*******

Είσαι ρομαντικός;

Ο "γνωστός" ξαναχτυπά. 750 όλα.

Και τη βεβαίωση στο πακέτο.

 

καλα μουπε συναδελφος που ετρεχε για αυτον οτι ειχε φτασει κοντα τους 500......

 

 

ΕΝΤΙΤ ΚΑΠΟΥ 50 ευρω εβαζε διαφημιση καθε μερα στο google

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα από ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ για το θέμα των αμοιβών, τι νομίζουν ότι θα κάνουμε το πρώτο στάδιο δωρεάν, θα σε απασχολεί κάποιος που θέλει να κάνει την αίτηση, μισή + αναλόγως της περίπτωσης και συ επειδή είσαι καλόκαρδος του λες "δεν θέλω τίποτα τώρα θα πληρωθώ μετά", και που ξέρεις αν θα ξανάρθει.

Link to comment
Share on other sites

1 Οι αμοιβές, επί των οποίων θα καθορίζονται οι κρατήσεις και οι εισφορές, αναμένεται να καθοριστούν τις επόμενες ημέρες και, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, η κατώτερη τιμή θα είναι τα 500 ευρώ για μια απλή παράβαση και θα φτάνει έως τα 2.000 ευρώ. Στην πράξη όμως η αμοιβή θα είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης ανάμεσα στον ιδιοκτήτη και τον μηχανικό, ενώ το τελικό ποσό θα εξαρτάται από το μέγεθος της παρανομίας.

 

2 Σε περίπτωση που έχει χαθεί ο φάκελος της άδειας από την Πολεοδομία και δεν είναι εφικτό να βρεθεί από άλλη αρχή (π.χ. συμβολαιογράφος), χρειάζεται να γίνει ανασύσταση, διαδικασία που είναι χρονοβόρα και επιπλέον θα κοστίζει ακριβά. Επιπλέον κόστος απαιτείται για την εκπόνηση τοπογραφικού σχεδίου που θα καθορίζει τη θέση του ακινήτου από σταθερές συντεταγμένες.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=314799

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

φιλει εισαι θεος! θα πας μπροστα, το 'χεις.

 

πολυ καλο! γελαω μονος μου! :lol:

 

Ελπίζω μόνο να πάω μπροστά ως μηχανικός και όχι ως κωμικός! :P

 

Πάντως, μπορεί να μην είμαστε και η καλύτερη φάρα, αλλά για να φτάσουμε την εφορία ή την πολεοδομία έχουμε πολύύύ ακόμη! Και ελπίζω ΠΟΤΕ να μην ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΜΕ έτσι!!!

 

 

kakofonixx σωστή λογική!!! Κι εγώ κάπως έτσι προσπαθώ να ξεκινήσω.

 

Και κάτι αστείο... Αν πχ κάποιος μηχανικός πληρωθεί με 300€ (κακώς, αλλά είναι άλλο το θέμα) και μετά βγάλει το υπουργείο ελάχιστες αμοιβές 500€, ΓΙΑΤΙ να πρέπει να βάλει από την τσέπη του? Το υπουργείο ΦΤΑΙΕΙ που άργησε να βγάλει αμοιβές!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μπορεί να μην είμαστε και η καλύτερη φάρα, αλλά για να φτάσουμε την πολεοδομία έχουμε πολύύύ ακόμη!

 

αυτοι δεν ειναι μηχανικοι ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ρομαντικός;

Ο "γνωστός" ξαναχτυπά. 750 όλα.

Και τη βεβαίωση στο πακέτο.

 

750 ζητά αν δεν υπάρχει οικοδομικη αδεια. Αν υπαρχει, μαζι με το τρεξιμο για τα σχεδια 250τελικη τιμη με φπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.