Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το γνωρίζω, δεν το κάνω οπότε ας κόψουν τον λαιμό τους …

 

Ειδικά όταν μετά από μερικά χρόνια πολλά απ αυτά θα καταπίπτουν (επειδή έγιναν αρπακολατζίδικα) σε δικαστήρια και θα τους ζητούν τα ρέστα οι ιδιοκτήτες.

 

Ξέρω ότι δεν είναι σωστά και συναδερφικό αυτό που θα πω και, εν μέρει, συγγνώμη, αλλά (ίσως) ευχαριστηθώ βλέποντας "συνάδερφο αρπακολατζή" που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει τώρα με 500€, στα δικαστήρια και να τον τρέχουν σαν τον αείμνηστο Βέγγο οι τωρινοί του πελάτες!!!!

 

[OFFTOPIC]

Δείτε τι ανακοίνωση έβγαλε το υπεκά μας σήμερα:

http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni%5B524%5D=1300&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν είναι σωστά και συναδερφικό αυτό που θα πω και, εν μέρει, συγγνώμη, αλλά (ίσως) ευχαριστηθώ βλέποντας "συνάδερφο αρπακολατζή" που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει τώρα με 500€, στα δικαστήρια και να τον τρέχουν σαν τον αείμνηστο Βέγγο οι τωρινοί του πελάτες!!!!

 

εγω λυπαμαι τους συναδελφους που θα υπογραψουν για το γραφειο....γιατι αντι για απυ το γραφειο σου δινει τις αμοιβες απο συγκεκριμενα αυθαιρετα - 3843...

 

απεξω σταμπα του γραφειου και μεσα τεχνικη εκθεση με υπογραφη νεου μηχανικου (το νεος το εβλεπα απο ΑΡ. ΤΕΕ 110,000+ )

 

οσο για τα δικαστηρια εγω συμφωνω οτι θα πεσει πολυυυυυυ δουλεια.....στις υποχρεωσεις μου δεν ειναι μεσα η παρασταση σε δικαστηριο ....

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω το κορυφαιο....εβγαλε ανακοινωση διευκρινιση το ΥΠΕΚΑ....και οριστε ΤΙ ΛΕΕΙ ο ποιητης..."Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων :

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με την διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων, διευκρινίζει τα εξής:

 

- για τη μεταβίβαση οικοπέδων και γηπέδων στα οποία δεν υπάρχει κτίσμα απαιτείται δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν υπάρχει κτίσμα, συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο άρθρο 24 παράγραφος 2β του ν.4014/2011,

 

- σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για την παροχή των υπηρεσιών τους για την ένταξη αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του ν. 4014/2011 καθώς και για την έκδοση βεβαιώσεων για τη μεταβίβαση ακίνητων, ότι είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης των μερών, σύμφωνα με το ν. 3919/2011,

 

- διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

ΚΑΙ θελω ειλικρινα να μου πειτε....ΚΩΔΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ απο που θα βγαλω?????

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 παραγραφος 2δ

δ) έντυπο υπολογισμού του ειδικού προστίμου της δηλούμενης κατασκευής, όπως ορίζεται στην παράγραφο 6.

 

Τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται με πλήρη ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού του.

 

Με απόφαση των αρμοδίων Υπουργών καθορίζονται οι νόμιμες, κατά την έννοια του ν. 3919/2011, αμοιβές των μηχανικών για τη σύνταξη της βεβαίωσης της παρ. 4 του άρθρου 23 και για όλες τις ενέργειες και μελέτες που συνυποβάλλονται σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

Ας τις καθορισουν κατα την εννοια του 3919/2011 και ας κανουμε τις οποιες εκπτωσεις με συμφωνητικα (διαφωνω αλλα κουβεντα να γινεται) να σταματησει ολη αυτη η παρανοια μας εχουν πρηξει τα α.....

ή ισχυει ο νομος ή ΟΧΙ αυτοι αποφασιζουν

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ????

ΤΕΛΕΙΑ!!!

και είχα άγχος πως θα πω στην καημένη τη μάνα μου να μου δώσει το ΦΠΑ και τους φόρους μου.

Βέβαια ...

έχω και τις καημένες τις θείες μου, τους κουμπάρους μου, τους φίλους μου, τους κατακαημένους τους πελάτες μου βρε αδελφέ.

Τώρα θα τους τα κάνω όλα δώρο.

Το μόνο που στεναχωριέμαι είναι το καημένο το ...κράτος που δε θα εισπράξει φόρους αλλά τι να κάνω και εγώ, τζάμπα τα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 παραγραφος 2δ

δ) έντυπο υπολογισμού του ειδικού προστίμου της δηλούμενης κατασκευής, όπως ορίζεται στην παράγραφο 6.

 

Τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται με πλήρη ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού του.

 

Με απόφαση των αρμοδίων Υπουργών καθορίζονται οι νόμιμες, κατά την έννοια του ν. 3919/2011, αμοιβές των μηχανικών για τη σύνταξη της βεβαίωσης της παρ. 4 του άρθρου 23 και για όλες τις ενέργειες και μελέτες που συνυποβάλλονται σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

Ας τις καθορισουν κατα την εννοια του 3919/2011 και ας κανουμε τις οποιες εκπτωσεις με συμφωνητικα (διαφωνω αλλα κουβεντα να γινεται) να σταματησει ολη αυτη η παρανοια μας εχουν πρηξει τα α.....

ή ισχυει ο νομος ή ΟΧΙ αυτοι αποφασιζουν

 

ΒΑΣΙΚΑ αυτοι θελουν να εισπραξουν...σου λεει κατσε να τσιμπησω το παραβολο και την 1η δοση και μετα θα τρεχω οποιον βρισκω!!!επισης αν δεν θες νομιμες αμοιβες οκ αλλα πανεξυπνε προεδρε του ΤΕΕ ανοιξε μου το συστημα να βγαζω αερα πατερα κωδικους...διοτι αυτη την στιγμη δεν μπορω να κανω τιποτε ουσιαστικα!!μονο να κοροιδευω το κοσμο...αλλα εχω γραφειο σε κεντρικο δρομο καταλαβατε???και δεν θα αντεξω τα γιαουρτια!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ????

ΤΕΛΕΙΑ!!!

και είχα άγχος πως θα πω στην καημένη τη μάνα μου να μου δώσει το ΦΠΑ και τους φόρους μου.

Βέβαια ...

έχω και τις καημένες τις θείες μου, τους κουμπάρους μου, τους φίλους μου, τους κατακαημένους τους πελάτες μου βρε αδελφέ.

Τώρα θα τους τα κάνω όλα δώρο.

Το μόνο που στεναχωριέμαι είναι το καημένο το ...κράτος που δε θα εισπράξει φόρους αλλά τι να κάνω και εγώ, τζάμπα τα κάνω

 

Το τζάμπα πέθανε! Εγώ θα χρεώνω 50€ για τις βενζίνες... εκτός σχεδίου!

 

ΕΔΩ η ανακοίνωση:

http://ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni%5B524%5D=1303&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΑ αυτοι θελουν να εισπραξουν...σου λεει κατσε να τσιμπησω το παραβολο και την 1η δοση και μετα θα τρεχω οποιον βρισκω!!!επισης αν δεν θες νομιμες αμοιβες οκ αλλα πανεξυπνε προεδρε του ΤΕΕ ανοιξε μου το συστημα να βγαζω αερα πατερα κωδικους...διοτι αυτη την στιγμη δεν μπορω να κανω τιποτε ουσιαστικα!!μονο να κοροιδευω το κοσμο...αλλα εχω γραφειο σε κεντρικο δρομο καταλαβατε???και δεν θα αντεξω τα γιαουρτια!!

 

μα δε χρειάζεται κωδικός ΤΕΕ, οι αμοιβές θα είναι στο χέρι και θα κόβουμε Δ.Π.Υ. Δεν απαιτείται κάπου να φαίνονται τα έντυπα αμοιβών της Ε.Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.