Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Πρέπει να μεριμνούμε

ώστε η κάθε μονάδα από εμάς, ο κάθε μηχανικός ξέχωρα,

να προσφέρουμε σε αυτό τον τόπο

και να μην περιμένουμε ή να μην υπολογίζουμε σε κάτι το απρόσωπο (θέσμους, πολιτεία κλπ).

Δηλάδη να μην λέμε "τι κάνει η πολιτεία για εμάς"

αλλά "τι θα κάνουμε εμείς για την πολιτεία"

 

Οι πολίτες κάνουν τους θεσμούς να λειτουργούν σωστά.

Οι θεσμοί από μόνοι τους δεν έχουν την δύναμη να καταστούν ισχυροί για τους πολίτες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο συνάδελφος από Θεσσαλονίκη (stavrosa) έχει απόλυτο δίκιο πιστεύω!!!! Οι αρχιτέκτονες βγαίνουν μια ζωή απ' έξω....οπότε, αν θέλετε όλοι οι μηχανικοί να είμαστε ανταγωνιστικοί μεταξύ μας...ο καθένας κάνει αυτό που ξέρει και που σπούδασε και όχι ό,τι κάτσει!!!!τότε να δω τους ΠΜ που τόση ώρα διαβάζω πως φωνάζουν για τις ελάχιστες αμοιβές και για να διατηρήσουμε το επίπεδο κλπ, όταν θα τους αφαιρεθούν τα τοπογραφικά και οι αρχιτεκτονικές μελέτες αν θα πιστεύουν το ίδιο...Αν θέλετε όλοι να είμαστε ανταγωνιστικοί και συναδελφικοί, να παίζουμε όλοι επι ίσοις όροις και όχι όπως μας βολεύει κάθε φορά!!!!

 

Και όσον αφορά την αμοιβές που λέτε....γιατί να μην υπάρχει μια αμοιβή, ορισμένη δεν ξέρω από ποιον θέλετε (τεε κλπ), ώστε όταν μπαίνει πελάτης και σου δίνει φάκελο και εσύ αρχίσεις να τρέχεις για να δεις τι πρέπει να κάνεις και στο τέλος να του βγάλεις πρόστιμο και αμοιβή....αυτός να απαντάει: "θα ρωτήσω και αλλού και βλέπουμε" και εσύ έχεις φάει πόσον καιρό-ώρα (αναλόγως) τζάμπα!!!!..έδωσες φάκελο;50€ ή 100€ ή 300€ τα οποία αφαιρούνται από την τελική αμοιβή και όχι να φεύγει ο άλλος έτσι και εσύ να μένεις με το δάχτυλο στο στόμα. Εμείς γιατί να μην έχουμε "τιμή επίσκεψης"...ο δικηγόρος δίνεις τζάμπα συμβουλές;ο γιατρός σε εξετάζει τζάμπα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι σου είναι συνάδελφε. Αν θέλεις και μπορείς να το κάνεις, κάντο!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ απο δω και στο εξής χρεώνω την επίσκεψη και την όποια τεχνική συμβουλή - υπολογισμό προστίμου κτλ , 50 ευρώ το οποίο αφαιρείται σε περίπτωση ανάθεσης της εργασίας.

 

Προφανώς αυτό το κάνω σε τηλεφωνήματα αγνώστων και όχι σε συστημένους. Αλλά με έχει γλυτώσει απο πολύ άσκοπο κόπο και νιώθω και καλύτερα λέγοντάς το και ο πελάτης νιώθει την σοβαρότητα του μηχανικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κάνω κι εγώ.

Επίσης δεν "ξεκουβαλιέμαι" από το γραφείο μου χωρίς να έχω συμφωνήσει κάποια αμοιβή.

Έχω χάσει κάποιες, ίσως τις περισσότερες, αλλά όμως ουσιαστικά χαμένες δουλειές. Έχω κερδίσει σοβαρούς και αξιόλογους πελάτες. Είμαι ευχαριστημένος με την πολιτική που ακολουθώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μεριμνούμε

ώστε η κάθε μονάδα από εμάς, ο κάθε μηχανικός ξέχωρα,

να προσφέρουμε σε αυτό τον τόπο

και να μην περιμένουμε ή να μην υπολογίζουμε σε κάτι το απρόσωπο (θέσμους, πολιτεία κλπ).

Δηλάδη να μην λέμε "τι κάνει η πολιτεία για εμάς"

αλλά "τι θα κάνουμε εμείς για την πολιτεία"

 

Οι πολίτες κάνουν τους θεσμούς να λειτουργούν σωστά.

Οι θεσμοί από μόνοι τους δεν έχουν την δύναμη να καταστούν ισχυροί για τους πολίτες.

 

Διαφωνώ κάθετα . Ζω υποτίθεται σε οργανωμένη κοινωνία με καταμερισμό εργασίας , δικαιωμάτων και ευθυνών .

Αν αυτό δεν ισχύει , δεν ισχύει γενικώς . Αλλιώς γίνεσαι εθελούσιο θύμα .

 

Η επαναφορά της νομιμότητος μπορεί να γίνει και είναι υποχρέωση μας με την συμμετοχή στις πολιτικές διαδικασίες που προβλέπουν το Σύνταγμα και οι Νόμοι και όχι με την υποκατάσταση των παρανομούντων αρμοδίων .

Link to comment
Share on other sites

@dogonaki

'''''''ο συνάδελφος από Θεσσαλονίκη (stavrosa) έχει απόλυτο δίκιο πιστεύω!!!! Οι αρχιτέκτονες βγαίνουν μια ζωή απ' έξω....οπότε, αν θέλετε όλοι οι μηχανικοί να είμαστε ανταγωνιστικοί μεταξύ μας...ο καθένας κάνει αυτό που ξέρει και που σπούδασε και όχι ό,τι κάτσει!!!!τότε να δω τους ΠΜ που τόση ώρα διαβάζω πως φωνάζουν για τις ελάχιστες αμοιβές και για να διατηρήσουμε το επίπεδο κλπ, όταν θα τους αφαιρεθούν τα τοπογραφικά και οι αρχιτεκτονικές μελέτες αν θα πιστεύουν το ίδιο...Αν θέλετε όλοι να είμαστε ανταγωνιστικοί και συναδελφικοί, να παίζουμε όλοι επι ίσοις όροις και όχι όπως μας βολεύει κάθε φορά!!!!'''''

 

δηλαδη δεν φανταζομε να εννοεις οτι οι αρχιτεκτονες θα πρεπει να συνεχισουν να υπογράφουν στατικά και μέρος των μηχ/κων μελετών?η τα τοπογραφικά?

εγω μαζι σου είμαι να κανει ο καθένας οτι λεει ο τίτλος σπουδών του και μόνο.....οχι οτι εχει μαθει ο καθένας γιατι λιγο πολύ ολες οι σχολές παρέχουν και γνώσεις σε γενικότερα θέματα του αντικειμένου μας.....εννοώ ολοι κάνουμε γεωδαιτικά μαθήματα η κάνω λάθος?

αλλα απο την αλλη αν το σκεφτείς.......εδω αποφοιτοι ΙΕΚ θα πατάνε σφραγίδα μηχανικού σε λίγο εμεις συζητάμε τα συντεχνικακά μας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω κάτι για να διευκρινίσουμε τη διαδικασία.Πως δηλώνουμε την αμοιβή μας;(όσο μεγάλη ή μικρή είναι αυτή).Περνάμε την αμοιβή μέσω του συστήματος του ΤΕΕ και μετά τι κάνουμε αν η αμοιβή είναι μικρότερη;(που πιστεύω όλοι θα κάνουν μια έκπτωση).Κάνουμε κάποιο ιδιωτικό συμφωνιτικό; (και που μας χρειάζεται αυτό;). Επίσης πρέπει να μπουν τα λεφτά στην τράπεζα και να έχουμε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ κτλ ;

Συγγνώμη αν κουράζουν οι ερωτήσεις αλλά επειδή εδώ μέσα υπάρχουν διάφορες απόψεις θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μας πει τη σωστή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η9ελα να ρωτησω εστω οτι θελω να βαλω στο συστημα ενα αυθαιρετο για τακτοποιηση...στην πρωτη φαση πρεπει να βαλω κωδικο αμοιβων? η ,μπαινουν στην δευτερη φαση? η βαζω τωρα μονο την συμφωνη8ησα? επισης μηπως βαζω μονο την αμοιβη της πρωτης φασης? η το αφηνω κενο οπως μου ειπανε πολοι?

αυτα τα λιγα... :smile:

sos πρεπει να το βαλς σημερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός αμοιβών θα απαιτηθεί (θα στον ζητήσει το σύστημα) όταν θα πας να κάνεις υποβολή για οριστική υπαγωγή, δηλαδή μετά την εξόφληση του προστίμου! Μέχρι τότε μπορείς να προχωρήσεις χωρίς αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.