Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άρτιο και οικοδομήσιμο με πρόσωπο σε γράνα


Recommended Posts

Εχω προταση απο μεσιτη για ενα οικοπεδο 400 μ2 με κτισμα αδειας 2007, εντος οριων συνεκτικου τμηματος οικισμου.Το οικοπεδο ειναι εξ' αδιαιρετου με δευτερο οικοπεδο 440 μ2 με κτισμα και εχει προκυψει απο κατατμηση οικοπεδου 2000 μ2 με προσωπο δυτικα σε κοινοτικο δρομο και ανατολικα σε γρανα πλατους 2 μετρων.Μετα την κατατμηση, το οικοπεδο που με αφορα εχει προσωπο στη γρανα και αφου γινει παραχωρηση λωριδας ενος μετρου, γινεται συμφωνα με τον μηχανικο αρτιο και οικοδομησιμο (ΦΕΚ 181Δ' /3-5-1985).Ειναι ολα συννομα;

Ποια ειναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περιγραφή σου δεν μπορεί να μας διαφωτίσει.

Οικόπεδο από κατάτμηση . . . εξ αδιαιρέτου . . . με κτίσμα με άδεια . . . μετά την κατάμηση θα γίνει άρτιο και οικοδομήσιμο ; ; ; και πώς έκτισε το 2007 ; ; ;

Περίεργα πράγματα . . . άσε που χωρίς σχέδιο, τίτλους ιδιοκτησίας και οικ. άδειες πώς να ξέρουμε αν είναι όλα σύννομα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα να έχουμε!Θα ήθελα να καταγγείλλω το εξής: έχω οικόπεδο εντός οικισμού και 'προσπαθώ' από το Φεβρουάριο 2011 να πάρω από την αρμόδια Πολεοδομία βεβαίωση αρτιότητας - οικοδομησιμότητας. Το οικόπεδό μου έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο για τον οποίο επιχείρησα με αεροφωτογραφίες και φωτοερμηνεία να αποδείξω ότι προϋπήρχε του 1985, καθώς δε βρήκα καθόλου συμβόλαια από τους γύρω ιδιοκτήτες για προ του 1985. Μου απορρίπτουν το αίτημα. Εν τω μεταξύ ακριβώς απέναντι, φάτσα κάρτα στο δικό μου οικόπεδο υπάρχει ένα άλλο. Δηλαδή δύο αντικριστά οικόπεδα έχουν πρόσωπο στον ίδιο δρόμο. Το μήνα Μάρτιο μαθαίνω ότι ο ιδιοκτήτης του παίρνει από την ίδια Πολεοδομία αρτιότητα - οικοδομησιμότητα, καθώς έχει πρόσωπο μόνο σε αυτόν το δρόμο και σε κανέναν άλλο...Έκανα πάλι αίτηση και με αυτά τα στοιχεία (του απέναντι) και με τα δικά μου. Με απέρριψαν...Σήμερα επισκέφτηκα το οικόπεδό μου και είδα ότι ο απέναντι ακριβώς από εμένα βρίσκεται στη θεμελίωση για ανέγερση καινούργιας οικοδομής και εγώ παρακαλάω έξι μήνες τώρα κάποιους κυρίους να δώσουν οικοδομησιμότητα στο οικόπεδό μου με πρόσωπο σε δρόμο στον οποίο περπατούσε ο παππούς μου κάποτε....όταν ήταν νέος.....Καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρίσκομαι...Θα ήθελα να ακούσω απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε τον γείτονα να σε βοηθήσει. Να σου πεί ποιόν και πως. Μάλλον θα σου πει. Είτε γιατί είναι καλός άνθρωπος είτε γιατί θα φοβηθεί ενδεχόμενη καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

μήπως προσπαθείς να αποδείξεις ότι το οικόπεδό σου είναι πρό του 85' και όχι ο δρόμος?? ή εσύ δεν το διατύπωσες σωστά πρίν ή έχεις καταλάβει λάθος γιατί σε κόβει η πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Για το δρόμο μιλάμε βέβαια, αν προϋπήρχε του 85 ή όχι. Προϋπήρχε αλλά δυστυχώς στις αεροφωτογραφίες δεν φαίνεται καθαρά στο μεγαλύτερο κομμάτι του λόγω βλάστησης...Γι`αυτό και με ''κόβει'' η πολεοδομία. Είχα και ένα τοπογραφικό του 1986 το οποίο χαρακτηρίζει καθαρά το δρόμο μου ως αγροτικό..Αλλά είναι βλέπετε το 86...Ξαφνικά το '86 ξεφύτρωσε δρόμος???? Φίλε alf ο γείτονας με βοήθησε ήδη δίνοντάς μου όλα τα στοιχεία του..Οι κύριοι όμως επιμένουν να με ''κόβουν''.Δεν βρίσκω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Μα δηλαδή για τον έναν ιδιοκτήτη ο δρόμος προϋπήρχε του 1985 και για τον ακριβώς απέναντι όχι????Και οι δύο έχουμε τα ίδια στοιχεία απόδειξης στην τελική..Το μεγαλείο των Ελληνικών Υπηρεσιών...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ή κάτι δεν κάνεις σωστά.

 

Ανέθεσε στον μηχανικό του απέναντι από εσένα οικόπεδου που έβγαλε άδεια να σου βγάλει την αρτιότητα και οικοδομησιμοτητα στο δικό σου γήπεδο αφού όπως λες έχουν πρόσωπο επί του ιδίου δρόμου και είναι παρόμοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα νομιζω οτι ειναι απλο. Πας στο αρχειο της πολεοδομιας και βλεπεις το τοπογραφικο της αδειας και αν υπάρχει βεβαίωση για τον δρόμο οτι πουπαρχει του 85 (μέσα στο φάκελο της άδειας). Μετά πας στον υπάληλο της πολεοδομιας και την τριβης στα μουτρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ή κάτι δεν κάνεις σωστά.

 

Ανέθεσε στον μηχανικό του απέναντι από εσένα οικόπεδου που έβγαλε άδεια να σου βγάλει την αρτιότητα και οικοδομησιμοτητα στο δικό σου γήπεδο αφού όπως λες έχουν πρόσωπο επί του ιδίου δρόμου και είναι παρόμοιες καταστάσεις.

 

Αυτό τώρα μου είπε η μηχανικός του ότι τώρα δε γίνεται...Εντάξει εγώ ξέρω καλά πλέον γιατί ο απέναντι πήρε αρτιότητα...Η Υπηρεσία όμως που υπάρχει για να εξυπηρετεί τους πολίτες εφόσον έδωσαν πρώτα στον έναν βεβαίωση και ο δρόμος ''αρτιοποιήθηκε'' δεν μπορούν να δώσουν και στον απέναντι μετά??Μόνο και μόνο με αυτό το στοιχείο δεν μπορώ να πάρω και εγώ??Ζητάω κάτι παράλογο??Μήπως έχω εχθρούς που δεν γνωρίζω:-x:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.