Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Pm


deathlok

Recommended Posts

Η άποψη μου

 

Στον ελεγχο υπερδιαστασιολογησης του λεβητα θα μελετησω το θερμαινομενο περιβλημα η το θερμομονωμενο περιβλημα?

Και, θεωρωντας ορθοτερο να μελετησω το θερμαινομενο περιβλημα (θα λαβω υποψιν και τα κοινοχρηστα γιατι ειναι μικρο μεγεθος συγκριτικα με τη λοιπη κατασκευη), τους τοιχους των διαμερισματων που ειναι ομοροι με τα γκαραζ θα τους λαβω με το θερμομονωμενο συντελεστη υπερδιαστασιολογησης 0,95 που ειναι για κατηγορια Γ η για 3,50 που ειναι για αμονωτα? Αμονωτοι ειναι, καθως μονωθηκε ολως περιεργως και το περιβλημα των γκαραζ

 

Και κατι ακομα... Τα τμηματα του δαπεδου ανωθεν των γκαραζ που ειναι αμονωτα βασει μελετης θερμομονωσης αλλα προς ΜΘΧ θα τα λαβω επισης με το συντελεστη για μονωμενες κατασκευες η για αμονωτες?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εχω μελετημενο.

Βασικα εκανα μια δοκιμη ειτε ετσι ειτε αλλιως και με εβγαλε στο ιδιο πλαισιο υπερδιαστασιολογησης μου διδει μειωτικο 0,85 οποτε η μια η αλλη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι, τελικά άκρη δεν έχω βγάλει. Βάσει ΤΟΤΕΕ 1, σελ.90 το Α στον τύπο της Pgen νοείται ως "η συνολική πραγματική εξωτερική επιφάνεια του κτηριακού κελύφους (τοίχοι, οροφές, πυλωτή, ανοίγματα), που είναι εκετεθειμένη στον εξωτερικό αέρα ή/και σε επαφή με όμορα κτίρια ή/και σε επαφή με μη θερμαινόμενους χώρους ή/και σε επαφή με το έδαφος." Που εγώ το μεταφράζω πως πρέπει να υπολογιστούν και οι επιφάνειες που διαχωρίζουν τα διαμερίσματα (σε περίπτωση πολυκατοικίας πχ) με το κοινόχρηστο κλιμ/σιο μιας και αυτές θεωρούνται κατά παραδοχή σε επαφή με εξωτερικό αέρα (πάλι βάσει ΤΟΤΕΕ για τον υπολογισμό του U). Σε προηγούμενες απαντήσεις σας οι γνώμες διίστανται. Τελικά, ποιο είναι το 'σωστό'. Και τι γίνεται, ακριβώς, όταν δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια λόγω έλλειψης κατόψεων; Με το μάτι; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τελικά άκρη δεν έχω βγάλει. Βάσει ΤΟΤΕΕ 1, σελ.90 το Α στον τύπο της Pgen νοείται ως "η συνολική πραγματική εξωτερική επιφάνεια του κτηριακού κελύφους (τοίχοι, οροφές, πυλωτή, ανοίγματα), που είναι εκετεθειμένη στον εξωτερικό αέρα ή/και σε επαφή με όμορα κτίρια ή/και σε επαφή με μη θερμαινόμενους χώρους ή/και σε επαφή με το έδαφος." Που εγώ το μεταφράζω πως πρέπει να υπολογιστούν και οι επιφάνειες που διαχωρίζουν τα διαμερίσματα (σε περίπτωση πολυκατοικίας πχ) με το κοινόχρηστο κλιμ/σιο μιας και αυτές θεωρούνται κατά παραδοχή σε επαφή με εξωτερικό αέρα (πάλι βάσει ΤΟΤΕΕ για τον υπολογισμό του U). Σε προηγούμενες απαντήσεις σας οι γνώμες διίστανται. Τελικά, ποιο είναι το 'σωστό'. Και τι γίνεται, ακριβώς, όταν δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια λόγω έλλειψης κατόψεων; Με το μάτι; 

 

Ε, με κάποιο τρόπο θα βρείς το περιτύπωμα της οικοδομης (από κάποιο τοπογραφικό, από την άδεια κλπ.). Αφου γνωρίζεις και το ύψος, μπορείς να έχεις μια ικανοποιητική προσέγγιση του εμβαδού του κελύφους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τελικά άκρη δεν έχω βγάλει. Βάσει ΤΟΤΕΕ 1, σελ.90 το Α στον τύπο της Pgen νοείται ως "η συνολική πραγματική εξωτερική επιφάνεια του κτηριακού κελύφους (τοίχοι, οροφές, πυλωτή, ανοίγματα), που είναι εκετεθειμένη στον εξωτερικό αέρα ή/και σε επαφή με όμορα κτίρια ή/και σε επαφή με μη θερμαινόμενους χώρους ή/και σε επαφή με το έδαφος." Αυτά πρέπει να υπολογίσεις Που εγώ το μεταφράζω πως πρέπει να υπολογιστούν και οι επιφάνειες που διαχωρίζουν τα διαμερίσματα (σε περίπτωση πολυκατοικίας πχ) με το κοινόχρηστο κλιμ/σιο μιας και αυτές θεωρούνται κατά παραδοχή σε επαφή με εξωτερικό αέρα (πάλι βάσει ΤΟΤΕΕ για τον υπολογισμό του U). Αυτό όχι, γιατί τον εσωτ. τοίχο του διαμερίσματος σε επαφή με το κλιμακοστάσιο, τον λάμβάνεις με U/2 ή ως διαχωριστική επιφάνεια σε περίτωση που εξετάζεις ολόκληρο το ΜΘΧ. Σε προηγούμενες απαντήσεις σας οι γνώμες διίστανται. Τελικά, ποιο είναι το 'σωστό'. Και τι γίνεται, ακριβώς, όταν δεν μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια λόγω έλλειψης κατόψεων; Με το μάτι; Κατά την άποψη μου πρέπει με τους υπολογισμούς σου να καλύψεις τουλάχιστον το 90-95% των πραγατικών εξωτερικών επιφανειών, σε αντίθετη περίπτωση θα υπολογίσεις λάθος β.α του λέβητα και όλα τα άλλα...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Γιατί να μην λάβεις τις διαχωριστικές επιφάνειες προς ΜΘΧ ?! 

 

Είναι νομίζω σαφής ο νόμος. Λαμβάνεις το περίγραμμα του θερμαινόμενου περιγράμματος που συνορεύει με οτιδήποτε άλλο.

 

Σε μία τυπική πολυκατοικία π.χ. 5 ορόφων με κλιμακοστάσιο, πυλωτή και υπόγειο βοηθητικών χρήσεων ως Α θα λάβεις την επιφάνεια που περιβάλλει το θερμαινόμενο τμήμα των 5 ορόφων και μόνο και είτε συνορεύει αυτή με κλιμακοστάσιο, πυλωτή, εξωτερικό αέρα κ.τ.λ. .

 

Το ότι οι επιφάνειες προς το κλιμακοστάσιο περιγράφονται και ως διαχωριστικές επιφάνειες τι σχέση έχει με την Pgen ?! Αυτό είναι καθαρά θέμα κελύφους.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Επί του πρακτέου, το Α το υπολογίζουμε για να βρούμε απαιτούμενη ισχύ λέβητα για να καλύπτονται οι ανάγκες των θερμαινόμενων χώρων, άρα οι όγκοι που ΔΕΝ θερμαίνονται, δεν είναι λογικό να υπολογίζονται, έτσι δεν είναι;

 

Με τον nik συμφωνώ.

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θετω αλλο ερωτημα.

Αν η πολυκατοικια ειναι μονωμενη περιμετρικα με τον πυρηνα αμονωτο, τοτε τις επιφανειες προς ΜΘΧ θα τις λαβεις κι αυτες με 0,95 η με 3,50?

Link to comment
Share on other sites

Επί του πρακτέου, το Α το υπολογίζουμε για να βρούμε απαιτούμενη ισχύ λέβητα για να καλύπτονται οι ανάγκες των θερμαινόμενων χώρων, άρα οι όγκοι που ΔΕΝ θερμαίνονται, δεν είναι λογικό να υπολογίζονται, έτσι δεν είναι;

 

Για τον υπολογισμό του Pm δεν υπολογίζουμε όγκους αλλά εξωτ. επιφάνειες, συνεπώς πέρνουμε το εξωτ. περίγραμμα του κτηρίου Χ ύψος = ...m2 = A

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λάθος η διατύπωση, όντως δεν υπολογίζουμε όγκους, αλλά ήθελα κάπως να διαχωρίσω ότι οι ανάγκες της Pm πρέπει να καλύπτουν μόνο τις επιφάνειες που πρέπει να θερμαίνονται.

Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.