Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Pm


deathlok

Recommended Posts

Έχουμε πολυκατοικία που έχει κατασκευαστεί με ΚΘΚ. Τα διαμερίσματα ολοκληρώθηκαν σιγά σιγά. Καλούμαι να επιθεωρήσω διαμέρισμα που εφάπτεται στο μοναδικό που είναι πλέον μη ολοκληρωμένο. Στους τοίχους συρόμενων του ανολοκλήρωτου διακρίνω Dow οπότε δεν έχω τον παραμικρό ενδοιασμό για να πάω με συντελεστές ΚΘΚ για όλους τους τοίχους, πλην του τοίχου που εφάπτεται με το μισοτελειωμένο διαμέρισμα, όπου πάω με διπλό δρομικό αμόνωτο.

Έρχεται η ώρα της υπερδιαστασιολόγησης. Αν πάω με Α όλο το κέλυφος και συντελεστή 1,2 προκύπτει υπερδιαστασιολόγηση 49%.

Σκεφτόμουν όμως να κάνω το εξής να υπολογίσω ένα Pgen με Α τις επιφάνειες που είναι μονωμένες και συντελεστή 1,2 και ένα άλλο με αυτές που είναι αμόνωτες και να της αθροίσω. Με τον τρόπο αυτό η υπερδιαστασιολόγηση είναι <25% και το κτήριο αλλάζει κατηγορία.

Γνώμες;

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω γιατί ο καυστηραντζής δεν ξέρω αν έχει σωστο το Φ.Ε. Ο λέβητας έχει ταμπελάκι σπάνια συναντάς με δύο τιμές με HEAT INPUT=155.60 KW και NET HEAT OUTPUT=140 ΚW. Το ταμπελάκι δεν είναι καθόλου ευανάγνωστο και εγώ στο zoom τής μηχανής μπόρεσα να το διαβάσω.

1.Ο καυστηραντζής γράφει 155.000Kcal/h. σίγουρα δεν είναι λάθος αφού σε ΚW πάει πάρα πολύ πάνω και από τον κατασκευαστή? πιθανόν επειδή δεν είναι ευανάγνωστο το πέρασε για 155.600

2. β.α δίνει ο καυστηραντζής 0.9. Εγώ Pm ποιά πέρνω? Συνήθως παίρνουμε την πραγματική πού δίνει το φύλλο ελέγχου πού μέσα εκεί κανονικά έχει συμπεριλάβει και την nm=0.9.Δηλαδή θα έπερνα 155000Kcal/h ή επειδή το θεωρώ λάθος 155KW Oμως δεν έχει κάνει και εδώ λάθος ο καυστηραντζής αφού μάλλον έπρεπε να μου δώσει μια τιμή κοντά στα 140ΚW ? παρεπιμπτόντως αν κάνεις 155.60Χ0.9=140 ενώ και στο ιντερνετ τον λέβητα τον βρίσκω με ισχύ 140ΚW

3. εσείς τι θα βάζατε Pm στήν υπερδιαστασιολόγηση και ισχύ λέβητα στο πρόγραμμα να είστε καλλυμένοι?τον καυστηραντζή δεν τον βρίσκω. Θα βάζατε 155KW πού είναι το πρώτο και εμφανές λάθος αν βέβαια έχω δίκιο σε αυτά πού λέω στο 1?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον υπολογίζω να δουλεύει κοντά στα 110 kW

Ας πει και άλλος συνάδελφος για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

αρα πράγματι το 155000 kcal/h είναι μπαρούφα το μπέρδεψε με το 155.60KW που και αυτο όμως δεν είναι η Pm, ή οποία έπρεπε να είναι κοντά στα 140KW από το ταμπελάκι ή μικρότερη έτσι?

πώς το υπολόγισες?

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, εσύ πολλαπλασιάζεις τα kcal με 1,163 για να τα κάνεις kW.

Το θέμα είναι να υπολογιστούν σωστά τα kcal.

Εγώ τα υπολογίζω βάση κάτι excel από την παροχή. Εάν δεν έχει μετρήσει σωστά την παροχή, τότε δεν μπορώ να είμαι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ταμπελάκι λέει αυτά ακριβώς πού αναφέρω <<HEAT INPUT=155.60 KW και NET HEAT OUTPUT=140 ΚW>>

μην το ψάχνουμε φαίνεται να έχει μπερδέψει τα πάντα

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.