Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

Σημαντική σημείωση : το sunny design δεν είναι μελέτη, είναι τσεκάρισμα ότι τα πάνελ με τα δεδομένα τεχνικά χαρακτηριστικά και τη δεδομένη συνολική ισχύ μπορούν να λειτουργήσουν σωστά με τους επιλεγμένους inverter της SMA. Αυτό και τπτ άλλο, ούτε ενέργεια βγάζει αξιόπιστη ούτε τπτ. Τσεκάρει ωραιότατα συμβατότητα και κάνει σχεδιασμό ηλεκτρολογικής σύνδεσης με SMA.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχει ακουσει κανεις σας για το λογισμικο pvcalc? ειναι αξιοπιστο για τη μελετη φωτοβολταϊκων; Και κατι ακομα.αν μπορει κανεις να μου πει που μπορω να βρω καποια ετοιμη μελετη ωστε να εχω μια βαση να κινηθω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω μια μελετη ενος φωτοβολταικου αυτονομου συστηματος για να μπορω να υπολογισω τα kw και τις μερες αυτονομιασ του συστηματος..

Link to comment
Share on other sites

Παραπέμπω στο βιβλίο 'Φωτοβολταϊκές Εγκαταστάσεις' του Σταμάτη Περδίου (ISBN: 978-960-8257-53-5) και ενδεικτική τιμή στα 30 ευρώ. Αναλύει θεωρητικά και με παραδείγματα όλα τα στάδια μελέτης ΦΒ εγκατάστασης, από καθορισμό ηλιακού δυναμικού, διαστασιολόγηση πάνελ και καλωδίων, επιλογή inverters και ρυθμιστών φόρτισης/συσσωρευτών μέχρι οικονομική ανάλυση του project.

 

Εάν εξοικειωθείς με την διαδικασία μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξειδικευμένο λογισμικό (πολλά κυκλοφορούν δωρεάν) για να κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

εχει ακουσει κανεις σας για το λογισμικο pvcalc? ειναι αξιοπιστο για τη μελετη φωτοβολταϊκων; Και κατι ακομα.αν μπορει κανεις να μου πει που μπορω να βρω καποια ετοιμη μελετη ωστε να εχω μια βαση να κινηθω

 

Καλησπέρα σε όλους . Είμαι νέο μέλος

 

Σχετικά με το pvcalc που ανεφερες παλαιότερα, είχες κανένα νέο για το πρόγραμμα αυτό? Το έψαξα στο internet αλλα στη σελίδα τους δεν έχουν ούτε μια πληροφορία για την εταιρία τους για τα γραφεία τους ή για το αν μπορούμε να δούμε κάπου ένα demo. Φαίνεται να είναι το τέλειο πρόγραμμα (αν είναι έτσι όπως τα λέει η σελίδα) αλλά δεν μπορώ να βάλω τα στοιχεια της κάρτας μου αφού αυτοι οι τύποι φαίνεται ότι δεν υπάρχουν πουθενά.

 

Περιμένω κάποιο feedback αν έχει κανένας αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα αλλά και περιέργεια με τη δική μου

Link to comment
Share on other sites

Εάν ένα ερώτημα αφορά λογισμικό, τότε θα πρέπει το ερώτημα αυτό να βρίσκεται στην κατηγορία Προγράμματα Η/Υ , υποκατηγορία Η/Μ.

 

Οπότε οποιαδήποτε συζήτηση για το pvcalc (ή οποιοδήποτε άλλο λογισμικό), παρακαλώ να γίνει στο κατάλληλο thread, για να μην διασπείρεται (και μετά δύσκολα συμμαζεύεται) η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια γρήγορη ερώτηση να κάνω παιδια.

 

Στο βιβλίο του ΠΕΡΔΙΟΥ σελ203, έχει μια μελέτη αυτόνομου φωτοβολταικού συστήματος σε κατοικία.Κάποιος που ασχολείται με φωτοβολταικά μπορεί να μου απαντήσει αν είναι σωτός αυτός ο τρόπος που κάνει τη μελέτη? Γιατί σε ιστοσελίδες εταιρειών που εμπορεύονται ολοκληρωμένες λύσεις με όλο το πακέτο εξοπλισμού υπάρχει διαφορά στην ημερήσια καταναλισκόμενη ενέργεια (kwh) και την απαιτούμενη εγκατεστημένη ισχύ kw (αριθμός πάνελ,συσσωρευτές κτλ)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν κάποια ξενόγλωσσα βιβλία που αξίζει να τα διαβάσετε εάν θέλετε να κάνετε μια σωστή μελέτη και γενικά μαθαίνεις πολλά για τα φωτοβολταικά (από επιλογή εξοπλισμού μέχρι σχεδιασμό και εγκατάσταση).

Προτείνω ανεπιφύλακτα το παρακάτω, το οποίο πωλείται και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία:

Planning and Installing Photovoltaic Systems: A Guide for Installers, Architects and Engineers,

ISBN-10: 1844074420, ISBN-13: 978-1844074426

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μελέτησα το ακόλουθο βιβλίο το οποίο και προτείνεται σε πολλά Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Σουηδίας για εκπόνηση μελετών και γνωριμία με ΦΒ εγκαταστάσεις:

 

Photovoltaics for Professionals: Solar Electric Systems Marketing, Design and Installation (Paperback edition)

 

# Paperback: 215 pages

# Publisher: Earthscan Publications Ltd; illustrated edition edition (20 Feb 2007)

# Language English

# ISBN-10: 1844074617

# ISBN-13: 978-1844074617

# Product Dimensions: 23.6 x 16 x 1.2 cm

 

Το χρησιμοποίησα αρκετές φορές σε σχετικές εργασίες και αναφέρει πρακτικές που εφαρμόζονται σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.