Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη φωτοβολταϊκών


Δήμητρα

Recommended Posts

Θα σε συμβούλευα αν δεν κάνεις η ίδια την εγκατάσταση σβήσε το <<επιβλέπων>> και γράψε <<μελετητής>> μηχανικός και αυτός που θα τα εγκαταστήσει ας κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό. Για αυτό ρωτάω για να δω τι γίνεται? Μου έχει ανατεθεί η μελέτη για την εγκατάσταση φωτοβολταικών σε στέγη. Διάβασα αρκετα κ έβγαλα μια άκρη. Αυτό που με προβληματίζει για το αν θα το αναλάβω είναι η εγκατάσταση την οποία κ δεν έχω ξανα κάνει κ δεν θέλω να υπογράψω κάτι που δεν ξέρω. Μάλλον θα πρέπει να βρούμε με τον πελάτη εγκαταστάτη με δικαίωμα υπογραφείς. Παίζει αυτό?

Αύριο έχω ραντεβού με τον πελάτη κ θέλω να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

*olga* καταλαβαίνω τους ενδιασμούς σου και ανεξάρτητα αν κάποιοι κάνούν πνεύμα ή όχι, κάθησες και διάβασες και δε ζήτησες έτοιμη τροφή και μελέτες όπως αρκετοί στο φόρουμ.

 

Σα συμβουλή θα σου έδινα να μη μοιράζεσαι με τους πελάτες σου σκέψεις και καταστάσεις στις οποίες φαίνεσαι ότι δεν είσαι σίγουρη ότι έχεις 100% τον έλεγχο. Ο πελάτης πληρώνει για κάτι που αν μπορούσε θα το έκανε μόνος του.

Σε χρειάζεται να του μεταφέρεις τη σιγουριά ότι η δουλειά του θα γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Το ότι υπογράφεις σα μηχανικός σημαίνει ότι θα είσαι και ο επιβλέπων. Δικό σου μονογραμμικό σχέδιο, τεχνική μελέτη, χωροθέτηση θα υλοποιήσουν. Δε χρειάζεται να βρεις (γιατί αν βρεις δε θα σε χρειάζονται στο μέλλον) κάποιον εγκαταστάτη με υπογραφή.

 

Η εγκατάσταση στα μάτια ενός Ηλ. Μηχ. δε διαφέρει, σε γενικές γραμμές, από μία γενική ηλ. εγκατάσταση.

Υπάρχουν ιστοσελίδες στο ίντερνετ που αν ψάξεις αγγλικά (ή αν μιλάς γερμανικά) που σε κατατοπίσουν πλήρως (ακόμα και στο youtube υπάρχουν βιντεάκια). Μην ξεχνάς ότι είσαι μηχανικός και μια χαζομάρα να δεις στο youtube εσύ έχεις τη δυνατότητα να το επεξεργαστείς διαφορετικά.

 

Τα γράφω όλα αυτά γιατί μερικοί νομίζουν ότι έχουν "δικαιώματα γνώσης" έναντι κάποιων που μόλις ξεκινούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τα γράφω όλα αυτά γιατί μερικοί νομίζουν ότι έχουν "δικαιώματα γνώσης" έναντι κάποιων που μόλις ξεκινούν.

 

πες τα tsilena γιατί και μένα μερικές φορές μου φαίνεται ότι μερικοί που μιλούν, μιλούν σαν να μην ξεκίνησαν από κει που ξεκινούν όλοι... όπως ξεκινούν όλοι... αυτοί βγήκαν στο επάγγελμα και τα ήξεραν όλα από τη πρώτη στιγμή... :roll:

 

Δε μπορώ να καταλάβω, λες και ένα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι ποτέ η "έτοιμη γνώση" που αποκομεί κάποιος... αν μπορεί να υπάρξει τέτοιο πράγμα, ειδικά στο επάγγελμα του μηχανικού...

ΝΑΙ αυτό που πρέπει να κάνει είναι πάντα το ίδιο, η μελέτη, τα ίδια βήματα κάθε φορά...

ΑΛΛΑ κάθε φορά η μελέτη είναι διαφορετική, τα βήματα είναι διαφορετικά... γιατί τα δεδομένα είναι διαφορετικά, οι υπολογισμοί είναι διαφορετικοί, οι συνθήκες είναι διαφορετικές, ο πελάτης είναι διαφορετικός...

...τελικά υπάρχει πολύ μιζέρια στο κόσμο... :roll:

 

Υ.Γ. έχω την εντύπωση - μέχρι τώρα - ότι οι μηχανικοί είναι υπεύθυνοι στην εργασία τους... και βλέπουν τι κάνουν... οπότε αυτό με το copy - paste νομίζω δεν ισχύει... βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος... :grin:

Link to comment
Share on other sites

φιλος η αληθεια ειναι καπου στην μέση όμως. Αυτος που ξεχνα απο που ξεκινησε και το παίζει εμπειρος μηχανικος (με την "κακή" έννοια...) και ειναι αντιθετος στο "μοιρασμα"¨γνώσης μπορει να θεωρηθει τουλαχιστον μίζερος οπως λές και συμφωνω οτι ετσι η κοινωνια κανει βηματα πισω.

Απο την αλλη ομως η νοοτροπια μας σαν λαος ειναι τυπου "αρπα-κολλα" και ειδικευομαστε σε μεγαλο βαθμο στις δουλειες του ποδαριου. Εχω συναντήσει παρα πολλες φορες "μελετες" -και καλα- συναδέλφων που εκμεταλευονται κατι που βρηκαν ετοιμο (π.χ. γνωστος τους σε υπηρεσια που τους δινει φωτοτυπια μελετες που εγκριθηκαν) και αλλαζουν μονο τα στοιχεια του πελατη :roll:

Εχω ειλικρινα πολλα παραδειγματα να σας πω, σε εταιρια κατασκευης αμαξωματων που εργαζομουν παλαιοτερα, την μελετη για τοποθετηση υδραυλικων πορτών σε φορτηγα την εδιναν σε εξωτερικο συνεργατη (πολυ γνωστο "μηχανικο" που εμπλεκεται σε μελετες για αυτ/τα κ τον βρισκεις σχεδον καθε μερα στην δ/νση συγκοινωνιων δυτ.θεσ/νικης...).

Ο "μηχανικος" αυτος λοιπον εβγαζε φωτοτυπια την καθε μελετη, εβγαζε 3 φωτογραφιες αφου τοποθετουσαμε την πορτα (βασεις κτλ.) και βαζοντας απλα τα στοιχεια του αυτ/του μας την εδινε εναντι 50€ (φυσικα καταμαυρα :lol:) . Εγω που ετυχε καποια στιγμη να την ελεγξω επαθα πλάκα. Ποσο αναισθητος μπορει να ειναι καποιος λοιπον που δεν φοβαται γιατι αν γινει μια στραβή και γινει ατυχημα θα κυνηγανε αυτον που την σφραγισε...

Καταληγοντας λοιπον το point μου ειναι οτι επιβαλλεται σε μια κοινωνια που θελει (λεμε τωρα...) να παει μπροστα να μοιραζεσε την γνώση αλλα αυτο με το copy paste που εχει υιοθετηθεί απο παρα πολλούς εχει οδηγήσει σε απαξίωση τον τεχνικο κοσμο της χώρας μας.:(

 

υ.γ. καλως ήρθες στο forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας,

 

μήπως γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται κάποιος για να κάνει μια φωτοβολταική μελέτη. εψαξα στο ınternet για καποιο υποδειγμα αλλα δεν βρήκα κάτι. Αν υπάρχει κάποιο δείγμα μελέτης ή οποιαδήποτε σχετική πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

 

ευχαριστώ

προκαταβολικά.

 

Κάνε μια μόνος σου, μην περιμένεις έτοιμα πράγματα γιατί ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος οτι αυτά που κάνεις είναι σωστά. Υπάρχουν αρκετά βιβλία να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις θα ήθελα να εκφέρω και εγώ την άποψή μου.

 

1. η γνώση δεν είναι κτήμα κανενός και δεν πρέπει να είναι.

 

2. όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι, συνεπώς κάποιος μπορεί να χρειάζεται χ χρόνο να βρει-διαβάσει-κατανοήσει κάτι και κάποιος άλλος 2χ ή χ/2.

 

3. Όποιος θέλει βοηθάει. Το να λες σε κάποιον κάτσε διάβασε και βρες το είναι σα να σου ζητάει νερό και ενώ έχεις κανάτα γεμάτη νερό να τον στέλνεις 1 χλμ μακριά με τα πόδια στην πηγή λέγοντάς του ότι και εσύ έτσι γέμισες την κανάτα. Μπράβο σου. Δικαίωμά σου είναι. Μη το βαφτίζεις όμως σωστό ή λάθος. Ίσως παιδαγωγικά να είναι σωστό. Ίσως ηθικά να είναι λάθος.

 

Ο Μηχανολογος Μηχανικός τι δικαιώματα έχει στην υλοποιηση μιας εγκατάστασης Φ/Β συστηματος. Τι μπορει να υπογράψει και τι δεν μπορει να υπογράψει?

 

Από όσο γνωρίζω ο Μηχανολόγος Μηχανικός και ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα υπογραφής σε γενικότερο πλαίσιο. Συνεπώς θεωρώ ότι στα φ/β μπορείς να υπογράψεις το μονογραμμικό αλλά και την διάταξη των πάνελ χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν χρειάζεσαι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας νομίζω ότι θα χρειαστείς πολιτικό μηχανικό.

 

Οι παραπάνω πληροφορίες αποτελούν γνώμη και όχι 100% γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.