Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επέμβαση σε ξύλινη κατασκευή


 
manolios

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , πρόσφατα σε εξοχική μου κατοικία είχα το εξής πρόβλημα:

Στην πέργολα του πάνω μπαλκονιού,η οποία αποτελείται απο δύο δοκάρια, τρείς κολώνες , παρατήρησα ένα βέλος κάμψης πάνω στα δοκάρια αρκετά αισθητό και ρωγμές.

Τα δοκάρια (και οι κολώνες ) βρέχονταν επι 10 ολόκληρα χρόνια , γεγονός που έκανε

το ξύλο να μαλακώσει και να πέσει η αντοχή του.Παράλληλα άνοιξαν ρωγμές (λόγω της πτώσης της αντοχής του ξύλου) σε αρκετά σημεία και το ξύλο έγινε πιο ευάλωτο, με αποτέλεσμα να εμφανιστεί και μικροοργανισμός ο οποίος τρέφεται με αυτό.

Έχω σκοπό να αλλάξω τα δύο δοκάρια και να τοποθετήσω άλλα.Έχω μιλήσει με

έναν μικροεργολάβο για να μου πει τι θα φέρει κλπ.. αλλα μου είπε τιμές που μου φάνηκαν

πάρα πολύ υψηλές...

Θα ήθελα σας παρακαλώ πάρα πολύ την βοήθειά σας στο εξής:

1)Πως μπορώ να βεβαιωθώ για το τι ποιότητας ξύλο θα μου φέρει?Διότι μου είπε οτι θα φέρει λέει Σουηδική ξυλεία άγνωστης αντοχής . . .Διότι θέλω να κάνω μια απλή στατική

επίλυση να δω τι γίνεται με το βέλος και μετά να κάνω έλεγχο σύνδεσης.

(Μπορώ εγώ μόνος μου με κάποιο να βρω ξυλεία οχι με ακριβή πιστοποίηση αλλά να ξέρω οτι ενδεχομένως να κυμένεται σε ένα εύρος αντοχών?)

2)Πως κυμαίνονται οι τιμές γενικά στην ξυλεία και πως στα υλικά των συνδέσεων της ελληνικής αγοράς? , που μπορω να βρώ περίπου τέτοιες τιμές?

Συγγνώμη αν σας ζάλισα, σας ζητάω συγγνώμη... απλά επειδή προσπαθώ να κάνω

οικονομία μέρες που είναι ήθελα να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας.

Ευχαριστω πάρα πολύ όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.