Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΦΒ < 100kW και ΜΕΚ


stayros

Recommended Posts

Από όσο ξέρω τα ΦΒ πάρκα κάτω των 100kWp και τα οικιακά, όσο αφορά την δήλωση για εμπειρία στο ΜΕΚ, πάνε στα έργα Η/Μ. Υπάρχει περίπτωση να μετρήσουν ως ενεργειακά; Για έργα που έχουν υποσταθμό μέσης τάσης αλλάζει κάτι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επ'αυτου να ρωτησω και εγω.

 

Στα οικιακα Φ/Β πως ακριβως αποδεικνυεται και προσμετραται η εμπειρια?Θα πρεπει να ζητησω καποιο πιστοποιητικο-υπευθυνη δηλωση απο τον ιδιοκτητη του Φ/Β για τη δουλεια που μου ανεθεσε? Σε ποιο κλαδο προσμετραται η εμπειρια? (Η/Μ η ενεργειακο?)

Εαν τα εργα πραγματοποιουνται τη χρονικη στιγμη κατα την οποια κατεχω μελετητικο πτυχιο, και αργοτερα προσπαθησω να βγαλω ΜΕΚ, θα μετρησει αυτη η εμπειρια η υπαρχει κωλυμα?

 

Ευχαριστω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Kαλησπερα.Μου ζητηθηκε να αναλαβω την μελετη-αιτηση στην ΔΕΗ για 5 οικιακα φωτοβολταικα σε στεγες δημοσιων κτιριων.

-Για να κανω την μελετη , χρειαζεται να ειμαι κατοχος Μελετητικου πτυχιου ?

-Παρομοιως,για να αναλαβω την εγκατασταση του εργου,πρεπει να εχω ΜΕΚ ?

-Δεν εχω ουτε ΜΕΚ ουτε ΜΕΕΠ , υπαρχει τροπος να αναλαβω το εργο?Εχω δικο μου τεχνικο γραφειο.Δεν απασχολω ατομα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται τιποτα,μονο αδεια εγκαταστατη απο νομαρχια(τωρα περιφερεια).Τωρα βεβαια δεν ξερω αν νοειται ως δημοσιο εργο αυτο που πας να κανεις?Πως το ανελαβες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω αναλαβει.Μου ζητηθηκε να το αναλαβω και εξεταζω εαν μπορω να το κανω αυτο.Αν νοειται ως δημοσιο εργο , τοτε δεν αρκει η αδεια εγκαταστατη μονο , αλλα πρεπει να εχω Μελετητικο πτυχιο για κατηγορια δημοσιων εργων Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα ΦΒ μπορούν να υπολογιστούν για αυξηση εμπειρίας στην κατηγορία ενεργεικά βιομαχανικα ή ανήκουν στα ΗΜ;

Edited by ge_liakos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είμαι μηχανολογος ΤΕΙ - ΕΔΕ με ΜΕΕΠ Α2 στελεχωμένο ατομικό ΜΕΚ στα ΗΜ και Ενεργειακα και Βοιομηχανικα. Μπορω να αναλάβω και να υπογράψω φωτοβολταϊκά σε ιδιωτικά και δημόσια έργα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.