Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψευδής τεχνική έκθεση!


Recommended Posts

....... που και πως μπορώ να καταγγείλω, με αποδείξεις φυσικά τις οποίες έχω την μηχανικό για ανευθυνότητα και ψευδή τεχνική έκθεση? .........

 

Εσύ να την καταγγείλεις ; ώς τί ;

ως μηχανικός που είδες έναν άλλο τεχνικό, να κάνει κάτι, κατά την γνώμη σου, στραβό ; Εάν ήταν στο ΤΕΕ, θα την κατήγγειλες στην επιτροπή δεοντολογίας, αφού δεν είναι, που αλλού να την καταγγείλεις γα το τεχνικό μέρος ;

Δεν είναι τεχνικό θέμα, είναι οικονομική-συμβατική διαφορά μεταξύ εργοδότη και εργολάβου, δεν έχουν δουλειά οι μηχανικοί. Η όποια τεχνική έκθεση, πολύ μικρή σημασία έχει, μπροστά στό τί προβλέπει η σύμβαση για την πληρωμή και τίς προυποθέσεις της. Εάν έχεις πάθει εσύ οικονομική ζημία, την υπολογίζεις με ακρίβεια και πάς στα δικαστηρια να τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ να την καταγγείλεις ; ώς τί ;

ως μηχανικός που είδες έναν άλλο τεχνικό, να κάνει κάτι, κατά την γνώμη σου, στραβό ; Εάν ήταν στο ΤΕΕ, θα την κατήγγειλες στην επιτροπή δεοντολογίας, αφού δεν είναι, που αλλού να την καταγγείλεις γα το τεχνικό μέρος ;

 

Υπάρχει ο αντίστοιχος σύλλογος το ΕΕΤΕΜ που αφορά τους τεχνολόγους. Δεν έκανε "κάτι στραβό", έφτιαξε μία τεχνική έκθεση με ψέματα και μπορώ να τα αποδείξω και 65 άτομα συν εμένα δεν θα πληρωθούν. Τα ποσά είναι μεγάλα. Η ιδιοκτήτρια πατάει στην καταγγελία πάνω στην τεχνική έκθεση. Δεν υπάρχει κακοτεχνία για να καταλάβεις. Η εταιρεία είναι εκτός χρονοδιαγράμματος και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η μηχανικός δεν έδωσε τα απαραίτητα στοιχεία εμπρόθεσμα, κάτι που αποκρύπτει αλλά υπάρχουν τα μειλ και τα φαξ με ημερομηνίες και δεν αναφέρει καθόλου ότι καθυστέρησαν τα συνεργεία με δική της υπαιτιότητα, Τα ρίχνει όλα στην κατασκευαστική!!

Link to comment
Share on other sites

xrysa1973

 

Συμβουλευτείτε δικηγόρο πριν κάνετε την όποια καταγγελία .

Δείξε στον δικηγόρο τα στοιχεία που έχετε να τα εξετάσει και αναλόγως προχωράτε .

Η καταγγελία κατά την γνώμη μου θα πρέπει να γίνει κατά παντός υπευθύνου διότι πέρα της μηχανικού που παρουσίασε ψευδή έκθεση από ότι καταλαβαίνω ενδεχομένως να φέρουν ευθύνη και άλλα άτομα που να εμπλέκονται στην όλη ιστορία .

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει αντιδικία μεταξύ ιδιοκτήτη και κατασκευαστή, θα μπάρει η μπάλα και τους μηχανικούς. Αλλιώς σαν προσωπική κίνηση απευθύνεσαι σε ΕΕΤΕΜ, ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Efklidis

Ευθύνη ουσιαστικά έχει μόνο η ιδιοκτήτρια που το ζητούμενο της είναι μόνο το να μην πληρώσει ή εστω να καθυστερήσει τις οφειλές. Η μηχανικός όπως έχω ξαναπεί δεν είναι μηχανικός του έργου. Είναι φυτευτή από το πουθενά η οποία παρουσιάστηκε από την ιδιοκτήτρια πριν λίγο καιρό ως διακοσμήτρια και συντονιστρια του έργου. Επρεπε λοιπόν να δώσει οδηγίες για τις εργασίες που εκκρεμούσαν. Δεν το έκανε ποτέ, αντίθετα κωλυσιεργούσε και στο τέλος συνέταξε μία τεχνική έκθεση με αμπελοφιλοσοφίες και ψέματα. Η ουσία είναι πως επειδή είναι ανηψιά της ιδιοκτήτριας την βοήθησε να βρει πάτημα. Τίποτα περισσότερο ή λιγότερο. Το θέμα θα πάρει διαστάσεις σαφώς με δικηγόρους ως προς τις οφειλες. Απλά το ερώτημα μου είναι σε αυτή την περίπτωση ο μηχανικός μένει ατιμώρητος? Και αν όχι, που πρεπει να απευθυνθω? Στο σύλλογό του? Πρέπει να γίνει μηνυση σε αστικό δικαστήριο? Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι έχω δίκιο εγώ, τι πρέπει να κάνω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες δεν είναι μηχανικός, κάπου μπερδεύεται η κατάσταση.

Είναι μέλος της ΕΕΤΕΜ? Η ΕΕΤΕΜ έχει πειθαρχικό?

Αλλά αν ξεκινούν νομικές διαδικασίες, καλό είναι πριν γίνει η οποιαδήποτε μεμονωμένη και εν θερμό κίνηση, να συμβουλευτείς τον δικηγόρο για να μη γίνουν ενέργειες λαθεμένες που θα αδυνατίζουν την όποια υπερασπιστική γραμμή που θα θελήσει να ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

xrysa1973

 

Εσείς μπορείτε να κάνετε μόνο καταγγελία εναντίoν της ιδιοκτήτριας και να γίνει δικαστήριο και να στείλει το δικαστήριο δικό του πραγματογνώμονα για να ελέγξει την ψεύτικη τεχνική έκθεση .Εάν αποδειχτεί με τα στοιχεία που έχετε στο δικαστήριο και από τον πραγματογνώμονα ότι η έκθεση ήταν ψευδής τότε το δικαστήριο στρέφεται εναντίον και της μηχανικού που συνέταξε αυτήν την έκθεση .

Πάνω από όλα όμως συμβουλευτείτε τον δικηγόρο σας για την κάθε κίνηση που θα κάνετε .

Link to comment
Share on other sites

xrysa

για συνεχίστε την κουβέντα, μήπως και βγάλω κανένα συμπέρασμα γιατί

και γω έχω δικαστήρια με πραγματογνώμονα ΤΕΕ, ο οποίος βεβαιώνει ότι δεν κατασκεύασα καθόλου αντ/κό αρμό ενώ τον έχω κατασκευάσει, μάλιστα η πραγμ/σύνη του θεωρήθηκε από την αντίστοιχη επιτροπή ΤΕΕ.

έχει και η επιτροπή ευθύνη;

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάποιες ημέρες, συνάδελφος είχε δημοσιεύσει νομοθεσία που ανέφερε ότι αρμόδιο πειθαρχικό όργανο για υπομηχανικούς ή ΤΕ (δεν θυμάμαι τι από τα δυο-ήταν και από το '70 αν θυμάμαι καλά) είναι το ΤΕΕ, παρόλο που αυτοί δεν είναι μέλη του. Ψάξε λίγο, ίσως το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.