Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

On 17/6/2019 at 10:22 ΠΜ, hkamp said:

Πάνε στις ρυθμίσεις των Windows και άλλαξε το σύμβολο της υποδιαστολής.

Από '','' σε ''.''

 

Καλησπέρα.

Έχει διορθωθεί κάτι στο buildingcert;

Στο τελευταίο ΠΕΑ δοκίμασα χωρίς την παραπάνω αλλαγή και δεν είχα διαφορές στα αποτελέσματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι.

Δε σημαίνει ότι πάντα θα είναι διαφορετικά τα αποτελέσματα. Καμιά φορά είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχει αλλάξει κάτι. Στο επόμενο ΠΕΑ πάλι τα ίδια.

Ψάχνοντάς το όμως λίγο διαπίστωσα ότι τα αποτελέσματα δεν συμβαδίζουν μόνο στα ΠΕΑ των οποίων τα σενάρια περιλαμβάνουν μονώσεις !!!

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τώρα που εγκατέστησα τα Windows 10 άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο παράθυρο που ανοίγει για να δούμε τα αποτελέσματα, μου τα βγάζει με ακατανόητη γραμματοσειρα. Καμιά ιδέα κάποιος? Ευχαριστώ.

Untitled.jpg

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

κάνω το ΠΕΑ για να κλείσει ο φάκελος μια νέας οικοδομής. η άδεια εκδόθηκε πέρυσι (2018) και έχει γίνει εφαρμογή του αναθεωρημένου ΚΕΝΑΚ(έχω τσεκάρει στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ την αντίστοιχη επιλογή). Η οικοδομή είναι κατοικία  δύο ορόφων εκ των οποίων ο ένας είναι ισόγειο και ο άλλος υπόγειο.Οι δύο όροφοι έχουν επαφή μέσω κλιμακοστασίου εσωτερικά.Στο πρόγραμμα όρισα μία θερμική ζώνη και ένα μη θερμαινόμενο  χώρο. Στις αδιαφανείς επιφάνειες στο κέλυφος στη ζώνη 1 έχω υπολογίσει τις θερμογέφυρες. Όταν πατάω εκτέλεση μου βγάζει error ότι δεν έχω ορίσει τις θερμογέφυρες στις αδιαφανείς επιφάνειες στον μη θερμαινόμενο χώρο,ωστόσο δεν υπάρχει καν η επιλογή να ορίσω τις θερμογέφυρες όπως συμβαίνει για τις αδιαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου παρουσιάστηκε και εμένα το πρόβλημα και σε επικοινωνία με το ΤΕΕ μου έδωσαν την εξής απάντηση(παραθέτω λινκ).Ελπίζω να βοήθησα.επιδιόρθωση έκδοσης 1.31 ΤΕΕ

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα.Πάτησε πάνω στον σύνδεσμο με τα μπλέ γράμματα(επιδιόρθωση έκδοσης 1.31 ΤΕΕ) που αναφέρω στην προηγούμενη απάντηση μου και θα δεις οδηγίες του ΤΕΕ και link για να κατεβάσεις την νέα έκδοση.Μπορεί την πρώτη φορά που θα πατήσεις τον σύνδεσμο του ΤΕΕ να βγάλει σφάλμα oracle αλλά αν το ξαναπατήσεις θα κατεβάσεις αυτόματα σε zip την νέα έκδοση.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.