Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Καλησπέρα από όσο γνωρίζω η επιθεώρηση εγκ/σεων θέρμανσης έχει μείνει στα χαρτιά οπότε είναι λογικό το λογισμικό να είναι μη λειτουργικό σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδώσω άμεσα για ένα ΕΣΠΑ για Φυσικό Αέριο. Δεν μπορώ να πιστεύω ότι είναι προαπαιτούμενο και δεν είναι λειτουργικό 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vskan said:

Πρέπει να παραδώσω άμεσα για ένα ΕΣΠΑ για Φυσικό Αέριο. Δεν μπορώ να πιστεύω ότι είναι προαπαιτούμενο και δεν είναι λειτουργικό 

Κάτι τέτοιο εννοείς δηλαδή;

https://edaattikis.gr/gr/house/cost-offers/financing-espa

Αν κατάλαβα καλά, αυτό θέλει κανονικό ΠΕΑ για κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ακη σωστά αυτό είναι το ΕΣΠΑ αλλά όπως διαβάζεις ζητάει ξεκάθαρα:

10. Εκθεση ενεργειακής επιθεώρησης υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης πετρελαίου Και μάλιστα αν ανοίξεις τον οδηγό ζητάει σε μερικά τμήματα και ειδική αιτιολόγηση

Οπότε επαναφέρω το θέμα μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος και έχει βρει λύση

ΠΕΑ για εγκαταστάσεις θέρμανσης.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πάω να ξεκινήσω και να κάνω εισαγωγή στοιχείων το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει το αρχικό xml αρχείο. Σαν να είναι κενό, ουτε βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όπως άν πάω για δοκιμή να ανεβασω ένα αρχείο από ΠΕΑ κτιρίου. Πάντως δεν είναι κενο γιατί με το notepad διαβάζω τα αρχικά στοιχεία.

Δοκίμασα να προχωρήσω το ΠΕΑ απλά ανοίγοντας το xml. Μου εμφάνισε κανονικά τα στοιχεία του πελάτη με μόνο πρόβλημα ότι ενω το έχω δηλώσω παλιό αυτό μου το σημειώνει με αναθεωρημένο ΚΕΝΑΚ. (μικρό το κακό γιατί δεν επηρεάζει κάπου τις τιμές)

Το μεγάλο πρόβλημα που έχω σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν μου εμφανίζει τα πεδία του Λέβητα καθόλου.!!!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, vskan said:

Αγαπητέ Ακη σωστά αυτό είναι το ΕΣΠΑ αλλά όπως διαβάζεις ζητάει ξεκάθαρα:

10. Εκθεση ενεργειακής επιθεώρησης υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης πετρελαίου Και μάλιστα αν ανοίξεις τον οδηγό ζητάει σε μερικά τμήματα και ειδική αιτιολόγηση

Καλημέρα, αν είναι έτσι οκ, απλά θυμάμαι ότι πρόπερσι ένας γνωστός έβαλε αέριο στο σπίτι του και του ζητήσαν από την εταιρία του αερίου εδώ στην Θεσ/νίκη, το κλασσικό κτιριακό ΠΕΑ για το τυπικό, ήταν εκτός ΕΣΠΑ δηλαδή. Ελπίζω να μπορέσει να σε κατατοπίσει κάποιος άλλος συν/φος.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα στο τεε κενακ... όταν πατάω εκτέλεση μου βγάζει ότι υπάρχουν λάθη στην επιθεώρηση και δεν προχωράει. Τι να κάνω?1697415509_2021-11-20120802.jpg.40555be5be4ac5e442869217446e164f.jpg

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα στο τεε κενακ... όταν πατάω εκτέλεση μου βγάζει τη ψύξη με αυτό το νούμερο, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει ή τι λάθος έχω κάνει εγω?Screenshot_4.jpg.9e3fc68d81a73baab095b48a519e5799.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα στο τεε κενακ... όταν πατάω εκτέλεση μου βγάζει ότι υπάρχουν λάθη στην επιθεώρηση και δεν προχωράει. Τι να κάνω?1697415509_2021-11-20120802.jpg.40555be5be4ac5e442869217446e164f.jpg

Ανέβασε το xml στο BC και δες αν το επιλύει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα στο τεε κενακ... όταν πατάω εκτέλεση μου βγάζει τη ψύξη με αυτό το νούμερο, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει ή τι λάθος έχω κάνει εγω?Screenshot_4.jpg.9e3fc68d81a73baab095b48a519e5799.jpg

 

Καλησπέρα Δημήτρη, μήπως εκ παραδρομής έχεις συμπληρώσει κάποιο κουτάκι λάθος στην ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη κι ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι τίποτα απο αυτά, μάλιστα ακύρωσα όλα τα σχετικά με τη καρτέλα στη ψύξη και τα ξαναπέρασα ενα ένα απο την αρχή.

Δοκίμασα πάλι αλλά το αποτέλεσαμα είναι το ίδιο... τώρα είμαι στη φάση κατάργησης και επανεγκατάστασης του προγράμματος...

edit

Έκανα νέα εγκατάσταση αλλά τίποτα... το πρόβλημα παραμένει το ίδιο και με τα ίδια νούμερα στη ψύξη!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.