Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Συνάδελφοι, καταχωρείτε πραγματικές καταναλώσεις;

Αποφάσισα πλέον να καταχωρώ, αλλά στο ΠΕΑ εμφανίζει αυτούσια την τιμή που καταχώρησα στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, χωρίς να κάνει αναγωγή σε ετήσια βάση κ' σε  μονάδες kWh/m2.

π.χ. στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ καταχωρώ ηλεκτρική κατανάλωση 1455 kWh στο χρονικό διάστημα 30/08/18 - 27/12/18 κ' στο ΠΕΑ εμφανίζει ετήσια κατανάλωση 1455 kWh/m2.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τώρα τη βοήθεια κ' αναφέρει ότι πρέπει να καταχωρούμε την ανηγμένη ετήσια κατανάλωση.

Ωστόσο, δεν αναφέρει ότι πρέπει να την ανάγουμε και ανά τ.μ.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι τα 1455 kWh το τ.μ. είναι νούμερο εκτός κάθε λογικής, οπότε λογικό να κάνεις και την διαίρεση με την επιφάνεια 

Πάντως ποτέ δεν έβαζα πραγματικές καταναλώσεις, εκτός από 2-3 περιπτώσεις που είχα ΠΕΑ σε τεράστια εμπορικά καταστήματα, που εκεί νομίζω είχε κάποιο νόημα, στα σπίτια είναι λίγο πιο περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στην έκδοση 1.31(Μάρτιος 2018) ότι κτίριο και να λυθεί ενώ βγάζει σωστά την ενεργειακή κατάταξη ,στην έκθεση αποτελεσμάτων βγαίνει πάντα το ίδιο νούμερο και πάντα κατηγορία Α+.Ισχύει και για ΠΕΑ & ΜΕΑ.

Έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο?

Ευχαριστώ.

Edited by andkour
Link to comment
Share on other sites

Εισάγω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στην ενημερωση στοιχείων το αρχείο xml που έχω κατεβάσει από το buildingcert για μια 2η ενεργειακή επιθεώρηση του εξοικονομώ ΙΙ και μου βγάζει μήνυμα ότι το "αρχείο εισαγωγής στοιχείων δεν είναι σωστό". 

Έχω σβήσει και ξαναδημιουργήσει νεες επιθεωρήσεις 4-5 φορές αλλά γίνεται το ίδιο. Δημιούργησα xml για άλλη επιθεώρηση για ενοικίαση και το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ το δεχόταν.
Γνωρίζει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα με λέβητα αερίου 24KW για ΠΕΑ  εισάγω στο πρόγραμμα β.α. 0,98 και βγάζει μήνυμα "Προσοχή ο Βαθμός απόδοσης λέβητα εκτός ορίων min=0 ,max=1.3" έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον από εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Ωστόσο για την υποδιαστολή χρησιμοποίησα τελεία( το κόμμα δεν το δέχεται ούτως ή άλλως). Η αλήθεια είναι ότι μου έχει ξανασυμβεί και τότε άνοιξα καινούριο αρχείο όπου αντέγραψα τις τιμές και εκεί το  πήρε κανονικά. είναι κάποιο bug του λογισμικού ή συμβαίνει μόνο στην δική μου εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/2/2019 at 2:59 ΜΜ, alf said:

Εισάγω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στην ενημερωση στοιχείων το αρχείο xml που έχω κατεβάσει από το buildingcert για μια 2η ενεργειακή επιθεώρηση του εξοικονομώ ΙΙ και μου βγάζει μήνυμα ότι το "αρχείο εισαγωγής στοιχείων δεν είναι σωστό". 

Έχω σβήσει και ξαναδημιουργήσει νεες επιθεωρήσεις 4-5 φορές αλλά γίνεται το ίδιο. Δημιούργησα xml για άλλη επιθεώρηση για ενοικίαση και το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ το δεχόταν.
Γνωρίζει κανείς τίποτα?

κι εμένα το ίδιο σήμερα.

Βρήκες λύση;

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 7:05 ΜΜ, ytsiou said:

κι εμένα το ίδιο σήμερα.

Βρήκες λύση;

βρήκα. Δοκίμασε να ανοιξεις το xml από το μενου και οχι από την εισαγωγή στοιχείων. Ανοιγμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.