Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Μη μου προτείνετε λύσεις με το xml σας λεω! Κάτι με το λαπτοπ φταίει.

Σήμερα δοκίμασα με xml άλλων συναδέλφων και πάλι βγάζει φωτισμό σε κατοικίες!

Προφανώς φταίει η εγκατάσταση ή οι ρυθμίσεις του λάπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα τη λύση!!!
Πολύ πιθανό να έχει ξαναειπωθεί στις οδηγίες εγκατάστασης του ΤΕΕΚΕΝΑΚ αλλά εγώ δε το γνώριζα!
Εγκατέστησα επιπρόσθετα και την έκδοση 1.29 από το tee.gr και όλα πλέον λειτουργούν θαυμάσια!!!

Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον! ....και προσοχή σε όσους αγοράζουν νέο υπολογιστή ή laptop!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/5/2018 at 8:40 ΜΜ, joao1900 said:

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το λογισμικό. Κάνω μία επιθεώρηση σε Νέο Κτίριο (Κενακ, όχι με τον αναθεωρημένο) κι όταν πατάω εκτέλεση μου αναφέρει το εξής: Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 στο Υπάρχον Κτίριο. Στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 όμως δεν έχει κανένα πεδίο να συμπληρώσω θερμογέφυρες, μόνο στην διαχωριστική επιφάνεια έχει όπου και συμπληρώνω μία τιμή αλλά και πάλι μου αναφέρει το ίδιο λάθος. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Καλημέρα, έχει λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα;

**Λύθηκε

Για όσους χρησιμοποιούν το λογισμικό της 4Μ, τσεκάρετε το τετραγωνάκι "τμήμα κτηρίου". Με τη συγκεκριμένη επιλογή, μελετάει τα στοιχεία που συνορεύουν με ΜΘΧ σαν εξωτερικά. Αναλόγως την περίπτωση, δεν επηραέαζει την τιμή της πρωτογενούς ενεργειακής κατανάλωσης.

Edited by Sergis_v
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

Κάνω το ΠΕΑ σε καινούργια οικοδομή για ολοκλήρωση αδείας και το Πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγάζει το εξής bug: 

Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 στο Υπάρχον Κτίριο

με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω. Αν βέβαια το ανεβάσω στο buildingcert δείχνει κανονικά την κατηγορία. Θεωρητικά θα μπορούσα να το κλείσω αλλά έχει τύχει σε κάποιον; Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να διορθώσω μιας και θερμογέφυρες σε ΜΘΧ δεν υπάρχουν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακάτω στο παρόμοιο ερώτημα την απάντηση (μήπως και βοηθήσει)

 

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους!

Κάνω το ΠΕΑ σε καινούργια οικοδομή για ολοκλήρωση αδείας και το Πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγάζει το εξής bug: 

Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 στο Υπάρχον Κτίριο

με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω. Αν βέβαια το ανεβάσω στο buildingcert δείχνει κανονικά την κατηγορία. Θεωρητικά θα μπορούσα να το κλείσω αλλά έχει τύχει σε κάποιον; Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να διορθώσω μιας και θερμογέφυρες σε ΜΘΧ δεν υπάρχουν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δες στην σελίδα 57 του παρόντος νήματος.Δυο σελίδες πριν. Τσέκαρε ότι έχεις την τελευταία έκδοση του τεε κενακ και δες μήπως χρειαστεί να βάλεις κούφωμα με σχεδόν μηδενικό εμβαδό (τύπου 0,0001 θα δεις στις προηγούμενες σελίδες ότι το ξανααναφέρουν συνάδελφοι σε σχετικά πρόσφατες δημοσιεύσεις)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2019 at 11:49 ΠΜ, andkour said:

Πρόσφατα μου παρουσιάστηκε και εμένα το πρόβλημα και σε επικοινωνία με το ΤΕΕ μου έδωσαν την εξής απάντηση(παραθέτω λινκ).Ελπίζω να βοήθησα.επιδιόρθωση έκδοσης 1.31 ΤΕΕ

Με αυτό λύνεται το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μετά από φορμάτ εγκατέστησα windows 10 και ενώ έφτιαξα τις τοπικές ρυθμίσεις για τους αριθμούς κλπ το πρόγραμμα τρέχει αλλά μου προσθέτει κάθε φορά ένα σενάριο παραπάνω και επίσης η ημερομηνία που φαίνεται στο αρχείο αποτελεσμάτων είναι πάντα η ίδια, 30-01-2018 19:28!!!

να σημείωσω πως αν εισάγω το αρχείο /xml στο bc φαίνεται να είναι σωστό και αποδεκτό,χωρίς το πρόσθετο σενάριο.

καμιά ιδεά?

 

 

τεε κενακ προβλημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, kastro 1 said:

μετά από φορμάτ εγκατέστησα windows 10 και ενώ έφτιαξα τις τοπικές ρυθμίσεις για τους αριθμούς κλπ το πρόγραμμα τρέχει αλλά μου προσθέτει κάθε φορά ένα σενάριο παραπάνω και επίσης η ημερομηνία που φαίνεται στο αρχείο αποτελεσμάτων είναι πάντα η ίδια, 30-01-2018 19:28!!!

να σημείωσω πως αν εισάγω το αρχείο /xml στο bc φαίνεται να είναι σωστό και αποδεκτό,χωρίς το πρόσθετο σενάριο.

καμιά ιδεά?

Γειά σου, την επιδιόρθωση την πέρασες;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Ισως έχει ξανατεθεί το θέμα αλλα δεν βρήκα απάντηση για το πρόβλημα μου. Κάνω πεα σε ξενοδοχειο και το κτίριο μου έχει μονο κλιματιστικα σε καθε δωματιο, συνεπως θα βαλω για τα υπολοιπα το θεωρητικο σεναριο. Στον μηχανικο αερισμο ομως μου βγάζει πρόβλημα και οσο και να εχω ψαξει δεν ξερω τι φταιει. Μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ή ξερει πως να το λύσω? (εχω σβήσει και ξανακατεβάσει το τεε κενακ αλλα δεν αλλαξε κατι). Ευχαριστω!!

 

107809556_2635567739991615_540550417759689637_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.