Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Μας ζητήθηκε τέτοιο πιστοποιητικό στα πλαίσια προγράμματος ΕΣΠΑ της ΕΔΑ Αττικής για αλλαγή από πετρέλαιο σε επίτοιχους ατομικούς φυσικού αερίου.

 

Επιπλέον, ενώ στο software του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έχει συμπληρωθεί το πεδίο για βαθμό απόδοσης καύσης και ποσοστό απωλειών, στο report που παράγει το xml φαίνονται κενά..

Edited by globm
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, akis73 said:

... Νομίζω είχε μπει στον πάγο το όλο θέμα γι' αυτό ρωτάω

Η επιθεώρηση θέρμανσης είναι υποχρεωτική απο το 2025, μέχρι τότε προαιρετικά οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης μπορεί να τη ζητήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, globm said:

Μας ζητήθηκε τέτοιο πιστοποιητικό στα πλαίσια προγράμματος ΕΣΠΑ της ΕΔΑ Αττικής για αλλαγή από πετρέλαιο σε επίτοιχους ατομικούς φυσικού αερίου.

 

Επιπλέον, ενώ στο software του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έχει συμπληρωθεί το πεδίο για βαθμό απόδοσης καύσης και ποσοστό απωλειών, στο report που παράγει το xml φαίνονται κενά..

Πέρσι είχα μία τέτοια υπόθεση για αλλαγή συστήματος θέρμανσης σε επίτοιχο αερίου και απλά τους κάλυψε το ΠΕΑ, δηλ. δεν ζητήσαν ξεχωριστό για θέρμανση. Μήπως τελικά να τους ρωτούσες αν τους καλύπτει το κλασσικό ΠΕΑ; Για το λογισμικό όσον αφορά το κομμάτι της θέρμανσης μήπως να έκανες κάποιο τηλ. στο τεε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για κάποιον άγνωστο λόγο ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια το avira αναγνώρισε αρχειάκια του τεε κενακ σαν κινδύνους. Τα έβγαλα από την καραντίνα όπου τα έβαλε, αλλά στην εκτέλεση το πρόγραμμα δεν λειτουργούσε και ζητούσε δίσκο εγκατάστασης. Με τα πολλά το απεγκατέστησα και είπα να το βάλω από την αρχή αφού έχω τους κωδικούς κλπ. Κατέβασα την 1.31.1.9 από την σελίδα του τεε και το εκτελώ ως διαχειριστής απ'ότι θυμάμαι.

Μετά από λίγο στην εγκατάσταση βγαίνει το εξής μήνυμα: Έχει κανείς ιδέα πώς να το διορθώσω?

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα εξής: 1) απεγκατάσταση του παλιού τεε κενακ, 2) επανεκκίνηση 3) κλείσμο avira 4) δεξί κλικ στο φάκελο c:\program files (x86)\tee\ και στο ownership βαλε "everyone" 4) εκτέλεση setup  ως διαχειριστή.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Για κάποιον άγνωστο λόγο ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια το avira αναγνώρισε αρχειάκια του τεε κενακ σαν κινδύνους. .......

Untitled.png

Και εγω έχω αντίστοιχο θέμα με το avira και το τεε/κενακ.

Μετά απο χρόνια το αναγνώρισε σαν επικίνδυνο και κάθε φορά που άνοιγα το τεε/κενακ μου απεγκαθιστούσε όλα τα αρχεία του.

Αν όμως απερνεγοποιώ το avira πριν ανοίξω το τεε/κενακ, δουλεύει κανονικά και αυτό εφαρμόζω τώρα! 

Αλλά είναι μανίκι να κάνω κάθε φορά αυτές τις ενέργεια που μερικές φορές ξεχνάω να το κάνω και ξανα μανα απο την αρχή 🥵

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, dib said:

Και εγω έχω αντίστοιχο θέμα με το avira και το τεε/κενακ.

Μετά απο χρόνια το αναγνώρισε σαν επικίνδυνο και κάθε φορά που άνοιγα το τεε/κενακ μου απεγκαθιστούσε όλα τα αρχεία του.

Αν όμως απερνεγοποιώ το avira πριν ανοίξω το τεε/κενακ, δουλεύει κανονικά και αυτό εφαρμόζω τώρα! 

Αλλά είναι μανίκι να κάνω κάθε φορά αυτές τις ενέργεια που μερικές φορές ξεχνάω να το κάνω και ξανα μανα απο την αρχή 🥵

Άρα αν τελικά πρόσφατα άλλαξε κάτι σε επίπεδο avira τοτε καλό ειναι να στειλετε ένα email στην εταιρία ώστε να επιληφθεί του θέματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dib said:

Και εγω έχω αντίστοιχο θέμα με το avira και το τεε/κενακ.

Μετά απο χρόνια το αναγνώρισε σαν επικίνδυνο και κάθε φορά που άνοιγα το τεε/κενακ μου απεγκαθιστούσε όλα τα αρχεία του.

Αν όμως απερνεγοποιώ το avira πριν ανοίξω το τεε/κενακ, δουλεύει κανονικά και αυτό εφαρμόζω τώρα! 

Αλλά είναι μανίκι να κάνω κάθε φορά αυτές τις ενέργεια που μερικές φορές ξεχνάω να το κάνω και ξανα μανα απο την αρχή 🥵

 

5 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Για κάποιον άγνωστο λόγο ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια το avira αναγνώρισε αρχειάκια του τεε κενακ σαν κινδύνους. Τ

 

Επάνερχομαι με τον παρακάτω σύνδεσμο:

https://support.avira.com/hc/en-us/articles/360002884254-How-do-I-exclude-files-or-processes-from-scanning-

όπου έχει οδηγίες εξαίρεσης φακέλου και αρχείων από τον έλεγχο του Avira, λογικά αν γίνει το τεε κενακ θα δουλεύει οκ πλέον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.