Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, αντιμετώπισα κι εγώ το ίδο πρόβλημα με το avira (το οποίο απενεργοποιούσα προκειμένου να τρέξω το ΤΕΕ κενάκ).

Προσπάθησα να εξαιρέσω το φάκελο του τεε από το avira μα δε μου δίνει αυτή την επιλογή επειδή είναι η δωρεάν έκδοση. Υποθέτω ότι στην φουλ έκδοση μόνο σας δίνεται αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Μπορεί καποιος να μου πει τι λάθος βλέπει το πρόγραμμα ? 

Εχω βάλει 3 κλιματιστικα με βαθμους κάλυψης 0,21 / 0,25 / 0,26 και ενα θεωρητικό σύστημα με βαθμό κάλυψης 0,28 (που μας δίνουν 1 αν προστεθούν).   

Παραθέτω foto μόνο που το 1ο κλιματιστικό (0,21) δε χωράει στο screen shot

tee kenak.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το κανονικό έχει λέβητα και βάζω για τους μήνες θέρμανσης 1

Το πρόβλημα είναι στο σενάριο δηλαδή στο κτίριο 1 

(Εάν σβήσω το σενάριο τρέχει μια χαρά)

Link to comment
Share on other sites

Αν τις 3 α.θ. που έχουν τα ίδια χαρ/κα τις ενσωματώσεις σε 1 σειρά με κάλυψη 0,72 στο περνάει;

Edited by akis73
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έχεις βάλει 2 Α/C με ίδια ισχύ και COP, αντί να τα αθροίσεις .... δηλ να βάλεις ισχύ 6 KW, COP 3,24 και % 0,51!

@akis73 με πρόλαβες στη στροφή 😀

Edited by dib
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !

Τα έβαλα και τα τρία κλιματιστικά  σε μια γραμμή και τα πέρασε επιτέλους 

Τα είχα βάλει χωριστά γιατί  είναι για εξοικονομώ και ίσως χρειαστούν διαφορετικά χαρακτηριστικα κλιματιστικων σε κάθε δωμάτιο

Πάντως προς ενημέρωση: 

α)  το "λάθος"  ήταν στα  warnings  και εάν το παρεβλεπα τα αποτελέσματα ήταν ίδια και 

β) στην ψύξη μια χαρά περνάει το πρόγραμμα 3 κλιματιστικά και θεωρητικό σύστημα δηλαδή σύνολο 4 γραμμές  και δε βγάζει λάθος 

Και πάλι ευχαριστώ , είχα φάει όλο το απόγευμα να δοκιμάζω τι φταίει 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Προσπαθώ να βγάλω το πρώτο μου ΠΕΑ για εγκαταστάσεις θέρμανσης.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πάω να ξεκινήσω και να κάνω εισαγωγή στοιχείων το πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει το αρχικό xml αρχείο. Σαν να είναι κενό, ουτε βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όπως άν πάω για δοκιμή να ανεβασω ένα αρχείο από ΠΕΑ κτιρίου. Πάντως δεν είναι κενο γιατί με το notepad διαβάζω τα αρχικά στοιχεία.

Δοκίμασα να προχωρήσω το ΠΕΑ απλά ανοίγοντας το xml. Μου εμφάνισε κανονικά τα στοιχεία του πελάτη με μόνο πρόβλημα ότι ενω το έχω δηλώσω παλιό αυτό μου το σημειώνει με αναθεωρημένο ΚΕΝΑΚ. (μικρό το κακό)

Το μεγάλο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μου εμφανίζει τα πεδία του Λέβητα καθόλου.!!!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.