Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Μερικές φορές τα κάνει αυτά το πρόγραμμα. Θα ήταν καλύτερα όταν αντιμετωπίζεις τέτοια φαινόμενα να βγαίνεις από το πρόγραμμα και να ξαναμπαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι πάντα το κάνει σε μένα. Όσες φορές και να μπώ ποτέ δεν κάνει τις αλλαγές που θέλω και ότι μεγέθη και να περάσω στο Κτίριο θα μου βγάλει πάντα τα ίδια αποτελέσματα

 

Να το κάνω πιο συγκεκριμένο:

Σε όλες μα όλες τις περιπτώσεις ( είτε από τα δεδομένα του παραδείγματος, είτε από δικά μου δεδομένα ) τα αποτελέσματα είναι ΠΑΝΤΑ τα εξής:

 

Ενεργειακή Κατάταξη Κτιρίου 275,2 Kwh/m2

 

Σενάριο 1 159,0 Kwh/m2

 

Σενάριο 2 159,0 Kwh/m2

 

Και αυτό μου εμφανίζεται ακόμα και στην περίπτωση που έχω 1 ή και κανένα σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα !!!. Προς ενημέρωση. Αν και δε νομίζω να συμβεί σε άλλον.

 

Λειτουργούσα το πρόγραμμα σαν 2ος χρήστης και όχι σαν administrator. Βέβαια δε μου έβγαζε κάποιο μύνημα. Τα αποτελέσματα που μου έδινε ήταν αυτά που είχαν καταγραφεί από την τελευταία χρήση του προγράμματος από τον administrator. Από εκεί όλα καλά, κάθε αλλαγή και μου αλλάζει τα δεδομένα.

 

Να φταίνε τα VISTA άραγε;

 

Καλά από το ΤΕΕ που μου είπαν να στείλω e-mail με έγραψαν κανονικότατα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει το ρητό : "αν δε βρέξεις ....... ψάρι δεν τρως". Πάντως θα παιδεύτηκες αρκετά για να το βρεις. Μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μέρες με αυτό. Πήγα να τρελαθώ. Περισσότερο γιατί δεν υπάρχει κάποιος για την υποστήριξη του προγράμματος για να μιλήσουμε.

 

Το τι άκουσαν στο ΤΕΕ....

 

Τουλάχιστον εκτονώθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα VISTA. Όταν τελικά επικοινώνησε μαζί μου κάποιος από το Αστεροσκοπείο το πρώτο που μου είπε είναι αν δούλευα το λογισμικό σαν administrator. Οπότε αυτό είναι το πρόβλημα. Το κακό είναι ότι το λογισμικό με άφηνε να δουλεύω και με τρέλεναι με τα αποτελέσματα.

 

Τέλος καλό όλα καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρχικά θα ήθελα να πω ότι και εγω έχω το ιδιο πρόβλημα. Αλλάζω σημαντικα τα δεδομενα και το προγραμμα βγαζει τα ιδια . βεβαια κατα τη γνωμη μου μου βγαζει και αποτελεσματα που δε στεκουν . δηλαδη πολυ μικρες ενεργειακεσ απαιτησεις. παραδειγμα εχω ξοδεψει για πετρελαιο 20000 λιτρα και στην ενεργειακη απαιτηση μου βγαζει οτι χρειαζεται σε λιτρα 5000 . οποτε θεωρω οτι υπαρχει προβλημα. βεβαια δε καταλαβαινω πιο ειναι γιατι και να τα αλλαξω τα αποτελεσματα παλι εκει μενουν.

 

τωρα θελω να σασ ρωτησω. 1) απο το εικονιδιο τεε κενακ στην επιφανεια εργασιασ μου κανω δεξι κλικ και εκτελεση ωσ διαχειριστης. σωστα? μετα ανοιγω το προγραμμα και διαλεγω την μελετη που ειχα κανει πιο πριν . ειναι λαθος? πρεπει να ξανακανω καινουρια μελετη απο την αρχη για να εχω σωστα αποτελεσματα επειδη αυτη την εσωσα πριν γινω διαχειριστης. η δεν επηρεαζεται. ?

 

2) επειδη οπως σας ειπα τα αποτελεσματα μου ειναι στην ουσια λιγο παραλογα και αναφερομαι στην θερμανση (απαιτησεις) τι μπορω να αλλαξω για να αλλαξει το αποτελεσμα ετσι ωστε να καταλαβω απο που ειναι το λαθος μου.

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις για administrator εμένα δεν το εμφανίζει και έχω την έκδοση 1.28.1.73. Έχεις κάποια διαφορετική;

 

Παρακαλώ αποφύγετε τις άσκοπες παραθέσεις. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Link to comment
Share on other sites

τωρα θελω να σασ ρωτησω. 1) απο το εικονιδιο τεε κενακ στην επιφανεια εργασιασ μου κανω δεξι κλικ και εκτελεση ωσ διαχειριστης. σωστα? μετα ανοιγω το προγραμμα και διαλεγω την μελετη που ειχα κανει πιο πριν . ειναι λαθος? πρεπει να ξανακανω καινουρια μελετη απο την αρχη για να εχω σωστα αποτελεσματα επειδη αυτη την εσωσα πριν γινω διαχειριστης. η δεν επηρεαζεται. ?

 

Σωστά τα γράφεις αλλά αν σου βγάζει τα ίδια αποτελέσματα πάντα μάλλον δεν μπαίνεις σαν administrator. Δε νομίζω να χρειάζεται καινούρια μελέτη από την αρχή.... απλά αν το πρόβλημα είναι όντως ότι δεν μπαίνεις σαν administrator το πρόγραμμα δε μπορεί να σου δώσει αποτελέσματα. Με την ίδια μελέτη και χρήση του λογισμικού από τον admin. θα σου δώσει τα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.