Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Δεν έχω ψάξει ακόμα το πρόγραμμα όσο εσείς, αλλά έχω παρατηρήσει τα εξής:

Σχετικά με το πώς αλλάζουν τα αποτελέσματα αν αλλάξεις κάτι, μερικές μεταβλητές είναι κοινές για το πρότυπο και το υπό μελέτη κτίριο, οπότε αυτές και να θες να σου δώσουν άλλα αποτελέσματα, δεν γίνεται.

 

Σχετικά με το λειτουργικό που τρέχει το πρόγραμμα:

Ναι τα Vista λέγονται από καιρό Σ-Vista. Τα Windows 7 (εκτός από την home edition) έχουν XP-mode για συμβατότητα με τον υπόοιπο κόσμο. Αν την χρησιμοποιήσεις όμως ο υπολογιστής σου θέλει 1GB RAM για τα Windows 7 και άλλο 1GB RAM για την εξομοίωση των XP. Οπότε για τις εφαρμογές σου μένει ότι περισσέψει. Το έψαχνα για άλλο πράγμα άλλα το αναφέρω και εδώ μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα uninstall και reinstall αλλα το προβλημα παραμενει...

Δεν καταλαβαινω πως γινεται στα μεν 7 να παιζει κανονικα και στα δικα μου να εχει προβληματα...

Το προβλημα ειναι καθαρα του περιβαλλοντος πιστευω αλλα δε θελω να μπω στη διαδικασια να περασω XP mode στα 7 μου μονο και μονο για αυτην τη λειτουργια..

Απο την αλλη δε θελω να χανω χρονο τρεχοντας στο γραφειο για 2 κλικ και να επιστρεφω σπιτι μου....

 

Κανεις παθων να με πει πως το αντιμετωπισε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο τοτε που τον πηρα ετσι ητανε, απλως δεν εδινα σημασια γιατι δεν πολυχρησιμοποιουσα αυτες τις λειτουργιες που μου αφαιρουσε...

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση 1 (και πίο πιθανή):

Μάλλον παίρνεις copy/paste και τη γραμμή με τους τίτλους από το excel/calc ή έχεις στήλη άσχετη ενδιάμεσα και δεν ξέρει τι να την κάνει και crashαρει.

Η λύση mihail είναι η κλασσική για επαναλαμβανόμενα αναδυόμενα παράθυρα σε windows. Είναι αυτή η ιστορία που δεν σταματάνε να πετάγονται!

 

Περίπτωση 2 (δεν μου έτυχε αν και το δοκίμασα):

Σε datagridView όταν γίνει εισαγωγή combobox. Πολλά excel έχουν ενσωματωμένο το dropdown για πόρτα/παράθυρο κλπ.

Αυτό το κελί μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο copy/paste αν και ξαναλέω δεν μου έχει τύχει.

 

Περίπτωση 3 (και εξαιρετικά σπάνια σε VB):

Το πλάτος της στήλης αν μπορεί να αλλαχθεί (δηλαδή μας αφήνει να μεγαλώσουμε τη στήλη για να βλέπουμε το όνομα) καλό είναι να αλλαχθεί μετά την εισαγωγή των δεδομένων.

Εννοώ μετά το copy/paste. Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα με datagrid που όταν γινόταν η εισαγωγή άλλαζε αυτόματα το πλάτος των στηλών για να χωράει πχ το όνομα.

 

Παρόμοια προβλήματα σε 7 και εγώ με την απλοική starter αν και για αρκετό καιρό δούλευαν όλα ρολόι. Μάλλον κάτι πρόσθεσα και δεν "πάνε μαζί". Σε xp x32 μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παλιές εκδόσεις της VB έχουν γενικά προβλήματα με τα Windows 7, καθώς και με 64 bit συστήματα. Είχαμε παρόμοια και άλλα προβλήματα με αυτήν όταν ενώ σπούδαζα, ένας καθηγητής μας είχε φάει κόλλημα με αυτή και ήθελε σώνει και καλά να την χρησιμοποιήσουμε σε κάτι εργασίες. Πέρα από αυτό όσο το ψάχναμε την VB την έχει παρατήσει ακόμη και η Microsoft. Τα αρχικά της σημαίνουν ότι είναι για αρχάριους που κάνουν εισαγωγή στον προγραματισμό (δεν θυμάμαι ακριβώς τα αρχικά αυτή τη στιγμή). Προφανώς οι κωδικάδες που το έφτιαξαν μαθαίνανε και αυτοί.

 

Ώστε το γράψανε σε VB τελικά, ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σε τι έχει γραφτεί. Μπορεί C μπορεί VB.

Υποθέσεις κάνω μήπως βοηθήσω με το θέμα γιατί και εγώ έχω συναντήσει τέτοια προβλήματα σε vb.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωθηκε αιφνιδιως το προβλημα μου, μειωνοντας το zoom της οθονης απο το 125% στο 100%...

Ευχαριστω ολους οσους προσφερθηκαν να βοηθησουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω το εξής σε νέο υπολογιστή με win 7 που πήρα στο γραφείο. Κατεβάζω το πρόγραμμα και το αποθηκεύω.

Ομως αφού το αποσυμπιέσω και πάω να το εγκαταστήσω σταματά στην μέση στην αντιγραφή αρχείων και βγάζει <<δεν ήταν δυνατη η καταχώρηση της λειτουργικής μονάδας c:/Programm Files(x86)/common files/buisiness.....από την εταιρεία μού λένε να παω να το εγκαταστήσουν αλλά θέλει 50Ε. Τί μπορεί να φταίει? δεν κατεβαίνει με τίποτα το πρόγραμμα επειδή ακούω πού λέτε αν είμαι administrator εγώ επειδή δεν τα καταλαβαίνω όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου μου ζητά έναν κωδικό τον βάζω και μπαίνω π.χ στο giannhs αλλά δεν υπάρχει άλλος χρήστης από τον giannhs. ως τι υποτίθεται ότι το δουλεύω και παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.