Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

το έλυσα κατεβαζοντας το νεο xml με αλλη μηχανη αναζήτησης δηλ τον firefox.

Το ιδιο xml ειχε πλεον τσεκαρει το παλιο κτηριο. Περιεργο αλλα επιασε...

ευχαριστω παντως για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην έκδοση 1.3.1 στο πρόγραμμα κενακ μελετη μου βγαζει τα εξής σφάλματα : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ

και στην συνέχεια

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΌ ΆΛΛΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ.

 

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

 

Ξαναπερνάω τα στοιχεία από την αρχή στην έκδοση 1.3.1 και βγάζει το ίδιο πρόβλημα πάλι.

Καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό ?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα bugs και σχόλια

 

Η δυνητική ενεργειακή κλάση που υποτίθεται θα έπρεπε να εμφανίζεται βάσει του βέλτιστου σεναρίου στην πρώτη σελίδα, ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. 

 

Η ιεράρχηση που υποτίθεται γίνεται με το ποντίκι στον πίνακα αποτελεσμάτων τραβώντας το ένα σενάριο πριν απο το άλλο ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Πέρασα τα στοιχεια του ενός σεναρίου στο άλλο και τα έτρεξα ωστε το βέλτιστο σενάριο να είναι το Σεν. 1. Υπέθεσα ότι τότε θα εμφανιζόταν και η δυνητική κλάση αλλά τζίφος.

 

Στην εισαγωγή τιμών U με πληκτρολόγηση πετάγεται συνεχώς μια ειδοποίηση ότι οι τιμή είναι εκτός εύρους (ενώ είναι εντός)

 

Δεν διορθώθηκε το το κόλλημα όταν πας να βγεις απο το πρόγραμμα ενώ είσαι στη σελίδα αποτελεσμάτων.

Δεν αυξήθηκε ο χώρος για την περιγραφή της επέμβασης κάθε σεναρίου.

 

Τελος δεν έγινε καμια αναβάθμιση στους servers με αποτέλεσμα το refresh να συνεχίζει να πέφτει σύννεφο

 

Επίσης το ίδιο το έντυπο του ΠΕΑ έχει τραγική σελιδοποίηση, μεγάλα περιθώρια, λάθος αναλογία στην εικονα του κτιρίου, μεγάλα κουτάκια για μικρό κείμενο, ο δε χώρος που θα μπει η σφραγίδα του μηχανικού είναι χρωματισμένη ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

Edited by albert
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα bugs και σχόλια

 

Η δυνητική ενεργειακή κλάση που υποτίθεται θα έπρεπε να εμφανίζεται βάσει του βέλτιστου σεναρίου στην πρώτη σελίδα, ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. 

 

Η ιεράρχηση που υποτίθεται γίνεται με το ποντίκι στον πίνακα αποτελεσμάτων τραβώντας το ένα σενάριο πριν απο το άλλο ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Πέρασα τα στοιχεια του ενός σεναρίου στο άλλο και τα έτρεξα ωστε το βέλτιστο σενάριο να είναι το Σεν. 1. Υπέθεσα ότι τότε θα εμφανιζόταν και η δυνητική κλάση αλλά τζίφος.

 

Στην εισαγωγή τιμών U με πληκτρολόγηση πετάγεται συνεχώς μια ειδοποίηση ότι οι τιμή είναι εκτός εύρους (ενώ είναι εντός)

 

Δεν διορθώθηκε το το κόλλημα όταν πας να βγεις απο το πρόγραμμα ενώ είσαι στη σελίδα αποτελεσμάτων.

Δεν αυξήθηκε ο χώρος για την περιγραφή της επέμβασης κάθε σεναρίου.

 

1. Συνεχώς και μένα σε χειροκίνητη εισαγωγή U μου πετάει το μήνυμα η τιμή βρίσκεται εκτός ορίων. πχ βάζω σε σενάριο 0.45 σε δώμα και μου βγάζει η τιμή πρέπει να ναι από 0-7.5 (που είναι).

2. Στην ενεργειακή κατάταξη αν και μετακινούνται τα σενάρια δεν αλλάζει τίποτα ως προς την ιεράρχηση τελικά ή στο αποθηκευμένο XML ή στο BC.

3. Τελικά από ποιό σενάριο τραβάει τη "δυνητική"; Ανέβασα xml sto BC με το 3ο σενάριο το καλύτερο και μου κράτησε το 1ο σαν δυνητική. Τα έσβησα και τα 3 σενάρια και τα ξανάκανα από την αρχή με το 1ο το καλύτερο. Το BC εξακολουθεί και μου δείχνει στο 1ο φύλλο ότι κράτησε στο 1ο XML που ανέβασα.

4. Ενώ στο XML έχω τσεκ μόνο τις 2 απ' τις 4 συνθήκες άνεσης (θερμική και οπτική) στο BC μου εμφανίζει στη Σελ. 1 του ΠΕΑ και τις 4 με τικ.

5. Η βοήθεια στα U αδιαφανών και στα συστήματα απλά δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί (εκτός αν κάθε φορά αλλάζετε χειροκίνητα σε τελεία).

 

Άλλο θα βάζεις άλλο θα βγαίνει :(

 

EDIT: OK. Υπάρχει κάποιος αλγόριθμος στο BC ο οποίος άσχετα της ταξινόμησης βγάζει δυνητική κατάταξη το σενάριο με την καλύτερη %εξοικονόμηση/€ που δαπανάται και όχι απαραίτητα τη %μεγαλύτερη εξοικονόμηση ασχέτως κόστους ή θέσης σεναρίου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας τρόπος να εμφανιστεί το κουτάκι στο ΠΑΛΙΟ υπάρχει??? 

 

50 φορεσ το κατεβασα το εσβησα με firefox me chrome.... τπτ!!!!!

 

άντε να πάρουν φωτιά να κάνουν διόρθωση στο σύστημα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας τρόπος να εμφανιστεί το κουτάκι στο ΠΑΛΙΟ υπάρχει???

 

Αυτή τη στιγμή στο BC με το που πατάω "Δημιουργία Αρχείου XML για εισαγωγή στο λογισμικό της επιθεώρησης" κατεβαίνει ολόκληρο το xml του ακινήτου (ζώνες, σενάρια κλπ) και όχι μόνο εκείνο το μικρό με τα 10 στοιχεία για την "εισαγωγή στοιχείων".

Link to comment
Share on other sites

@TSDimi Δοκίμασε μετά το 1ο άνοιγμα του xml να ξανακάνεις εισαγωγή στοιχείων, νομίζω έχει καθιερωθεί πια 

 

@swordfish Καλά λες, κάτι παίζει με τις υποδιαστολές στα U, αν επιλέξεις απο το μενου η τιμή είναι με υποδιαστολή που υποτίθεται δε τη δέχεται. Ό,τι να'ναι. Αυτό με τον αλγόριθμο στα σενάρια δε το σκέφτηκα, θα το δω. Το θέμα είναι ότι βέλτιστο σενάριο είναι αυτό που ανεβάζει κατηγορία. έτσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

@albert:

Έχω 3 σενάρια: 800€ - 10%(παραμένει Η), 5000€ - 60.9% (Ε), 12500€ - 77%?(Γ). Ως βέλτιστο μου κρατάει το 2ο γιατί η τιμή €/KWh είναι χαμηλότερη.

Ελπίζω να μη μας πάνε στο εξοικονομώ με το "βέλτιστο" και να μπορούμε να επιλέξουμε. Εμένα το βέλτιστο είναι "πραγματικά συστήματα". (!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω τα εξής θέματα και ήθελα τη βοήθεια σας αν γίνεται.

 

1ον Δεν μπορώ να έχω την επιλογή παλιό με τίποτα. Απότι είδα και καινούρια επιθεώρηση να κάνω δεν το έχει σαν επιλογή. 

2ον Στα ανοίγματα δεν μου έχει το πρόγραμμα τη δυνατότητα να επιλέξω τύπους υαλοπινάκων κλπ.

 

Πάει κάπου το μυαλό σας.?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω τι κανω λαθος και δεν μου υπολογιζει απωλειες θερμανσης και ψυξης και βγαζει το διαμερισμα κατηγοριας Β μονο με τον υπολογισμος του ΖΝΧ .. εχω φορτωση τα στοιχεια απο την αρχη στο 1.31 και τιποτα οσες δοκιμες και αν εκανα ... εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα ; ή μου διαφευγει κατι ;

 

οκ το ελυσα το προβλημα οπως λεει και ο φιλος ποιο πανω απλως περνας με τρια δεκαδικα τον βαθμο αποδοσης τερματικων στην θερμανση και ψυξη .. και κοντευα να το σπασω ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.