Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Οταν εκτελείς το αρχειο xml στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, σου βγάζει την παρατήρηση υπάρχουν περίεργες τιμές στο αρχείο επιθεώρησης. επιθυμείτε να τις ελέγξετε ?

Επιλέγοντας ναι - βγάζει το εξής σφάλμα: Μηδενικό εμβαδόν σε αδιαφανές στοιχείο στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο.

επιλέγοντας όχι - βγάζει κανονικά αποτελέσματα

Όχι εμένα αυτό δεν μου το βγάζει. Κανονικά το εκτελεί, και συνεχίζει το ίδιο μήνυμα στο buildingcert. Θα δοκιμάσω να κάνω ένα άλλο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ειμαι στα ορια να το σπασω εκατσα και εψαξα λιγο στο σαιτ εδω και ειδα οτι συναδελφοι ειχαν το ιδιο προβλημα και το 2016...Επειδη εμενα αρχικα μου επαιρνε το αρχειο και μετα μου βγαζει λαθος , σε συνδυασμο με το οτι και παλιοτερα το προβλημα ηταν στον σερβερ τους δεν μπορει να γινει κατι παρα να περιμενουμε να το φτιαξουν..Επισης μου πεταει και πολλα ταιμουτ. Αρα εχει κρασαρει και πρεπει να φτιαχτει απο αυτους μαλλον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε και συνονόματε! Ηλίας κι εγώ. Το είδα κι εγώ αυτό που λες ότι υπήρχε πάλι άλλη στιγμή. Οπότε ναί περιμένουμε! Πάω να παίξω κανένα pro

 

μπας και ηρεμήσω, γιατί αλλιώς θα το σπάσω κι εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκτελείς το αρχειο xml στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, σου βγάζει την παρατήρηση υπάρχουν περίεργες τιμές στο αρχείο επιθεώρησης. επιθυμείτε να τις ελέγξετε ?

Επιλέγοντας ναι - βγάζει το εξής σφάλμα: Μηδενικό εμβαδόν σε αδιαφανές στοιχείο στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο.

επιλέγοντας όχι - βγάζει κανονικά αποτελέσματα

Συμβαινει για τον εξης λογο:

Ο πινακας του κελυφους πρεπει να εχει μονο 1 σειρα κενη στο τελος. Αν καταλαθος κατεβηκες πιο κατω σε καποια εισαγωγη και σου εμφανισε 2 σειρες κενες τωρα σβησε την προτελευταια.

Παρολο που δεν εχεις στοιχεια σε αυτη την προτελευταια σειρα θα τη βλεπει σα γραμμη.

 

Καμια διαφορα δε δημιουργει στους υπολογισμους. Απλα δημιουργει το λαθος.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

προσπαθώ να κάνω ΠΕΑ σε μια κατοικία, κατασκευής του 2009 με το νέο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και όπως παρατήρησα σχεδόν όλοι αντιμετωπίζουμε προβλήματα με το λογισμικό.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκάλωμα έχει φάει και παρόλο που εξετάζω κατοικία μου βγάζει στα αποτελέσματα και ΦΩΤΙΣΜΟ.

Εαν γνωρίζει κάποιος τη λύση θα βοηθούσε.

Δε μπορει να φτιαχνεις το xml χειροκινητα και να συμβαινει αυτο. Το φτιαχνεις απο καποιο εμπορικο λογισμικο;

 

Το φτιαχνεις "πανω" σε κανενα αλλο xml που ειχες παλια και εχει τιμες στο φωτισμο;

 

Κειμενο ειναι το xml. Ανοιξε το με το notepad και δες αν στο "light" εχει τιμες. Απλα μην το πειραξεις η σωσεις οταν το ανοιγεις ετσι αν δεν ξερεις. Απλα δες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το λαμβάνω όλη μέρα σήμερα! Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Εκτός από ULTREX!!

 

Οι αλλαγές στην επιθεώρηση δεν καταχωρήθηκαν εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:
Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:
Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για θέρμανση, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα θέρμανσης
Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για ψύξη, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα ψύξης
Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για φωτισμό, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα φωτισμού
Η συνολική επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
Η ωφέλιμη επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
Η τιμή των ετήσιων εκπομπών CO2 είναι εκτός ορίων.
Δεν έχει "ανέβει" φωτογραφία του κτιρίου
Δεν έχει "ανέβει" αρχείο σκαριφημάτων

F: Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Μάλιστα έχω επικοινωνήσει και με άλλους 2 συναδέλφους και μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει το πρόβλημα αυτό. Ελπίζω αύριο να το λύσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το λαμβάνω όλη μέρα σήμερα! Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Εκτός από ULTREX!!

 

Οι αλλαγές στην επιθεώρηση δεν καταχωρήθηκαν εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

 

Paganini, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχεις βρει κάτι ?

 

Πώς το είπαμε αυτό που έκανε το Building Cert ? Αναβάθμιση ?

Ok...

Edited by Fico
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ γενικά διορθώνει το xml ότι λάθη και να έχουν γίνει από αλλού. Διορθώνει τη στιγμή που σώζει.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε συμβαίνει με αρχείο xml που σώθηκε μέσα από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31;

 

Το λάθος με το xml prolog γενικά συμβαίνει στα xml αν το αρχείο περιέχει στις τιμές χαρακτήρες όπως < ή > . Συμβαίνει γιατί τα δεδομένα στα xml αποθηκευονται στη μορφή < element > < / element > . Οπότε αν έχει τέτοιο χαρακτήρα στις τιμές νομίζει ότι τελειώνει εκεί η γραμμή (πχ τα εμβαδά των τοίχων και δεν προχωράει).

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ εδώ και μία ώρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κείμενο στο bc. κράσαρε? περιμένω ως αύριο το πρωί και θα τους πάρω τηλ....θα το σπάσω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.