Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Giannispap, on 04 Dec 2017 - 15:42, said:snapback.png

Καλησπέρα συνάδελφοι,
προσπαθώ να κάνω ΠΕΑ σε μια κατοικία, κατασκευής του 2009 με το νέο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και όπως παρατήρησα σχεδόν όλοι αντιμετωπίζουμε προβλήματα με το λογισμικό.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκάλωμα έχει φάει και παρόλο που εξετάζω κατοικία μου βγάζει στα αποτελέσματα και ΦΩΤΙΣΜΟ.
Εαν γνωρίζει κάποιος τη λύση θα βοηθούσε.

Δε μπορει να φτιαχνεις το xml χειροκινητα και να συμβαινει αυτο. Το φτιαχνεις απο καποιο εμπορικο λογισμικο; Και όμως το έφτιαξα χειροκίνητα και όχι σε εμπορικό πρόγραμμα.

Το φτιαχνεις "πανω" σε κανενα αλλο xml που ειχες παλια και εχει τιμες στο φωτισμο; Το έφτιαξα πάνω στο xml που κατέβασα απο BC όταν καταχώρησα τα στοιχεία.

Κειμενο ειναι το xml. Ανοιξε το με το notepad και δες αν στο "light" εχει τιμες. Απλα μην το πειραξεις η σωσεις οταν το ανοιγεις ετσι αν δεν ξερεις. Απλα δες. Το άνοιξα αλλά δεν αναφέρεται πουθενά ο φωτισμός.

 

Προσπαθώ από το πρωί να καλέσω στην τεχνική υποστήριξη αλλά είναι μόνιμα κατειλλημένο.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα αποτελέσματα μου βγάζει το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (χωρίς να εμφανίσει το παραμικρό πρόβλημα στο τρέξιμο του xml) και άλλα αποτελέσμα το Buildingcert....

Επίσης αθροίζοντας τις καταναλώσεις πρωτογενούς ενέργειας σε θέρμανση, ψύξη και ΖΝΧ στη 2η σελίδα δεν προκύπτει ίδιο αποτέλεσμα με τα συγκεντρωτικά νούμερα της 1ης σελίδας.

 

Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος στον οποίον εμφανίζεται αυτό.

 

Έχει γνώση κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αθροίζοντας τις καταναλώσεις πρωτογενούς ενέργειας σε θέρμανση, ψύξη και ΖΝΧ στη 2η σελίδα δεν προκύπτει ίδιο αποτέλεσμα με τα συγκεντρωτικά

νούμερα της 1ης σελίδας.

 

Είναι λογικό να είναι διαφορετικά αποτελέσματα και αυτό γιατί πλέον στη 2η σελιδα του ΠΕΑ (με την 1.31) δεν εμφανίζει την πρωτογενή ενέργεια σε Θ-Ψ-ΖΝΧ (όπως έκανε η 1.29) αλλά δείχνει την ''Υπολογιζόμενη ετήσια ενεργειακή απαίτηση ανά τελική χρήση [kWh/m2]'', που είναι διαφορετικές έννοιες (και το βλέπω πιο σωστό και ορθό και αντιληπτό απο τους ιδιοκτήες).

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε αυτο εχεις δικιο, δεν το ειχα προσεξει....

Στο αλλο ομως?

Το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ μου υπολογιζει ετησια καταναλωση πρωτογενους ενεργειας 183,6 για το ΚΑ και 276,5 για το κτηριο μου.

Τα αντιστοιχα νουμερα του buildingcert ειναι 190,8 και 283

 

Μικρη διαφορα, θα μου πεις, αλλα γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζοντας στα windows το κόμμα σε τελεια ως υποδιαστολη δεκαδικων, διορθωνεται το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει αναφερθει. περνοντας στοιχεια απο παλια εκδοση γνωστου σχεδιαστικου στο τεε κενακ 1.31, μια γραμμη δαπέδου εδαφους ενω υπηρχε δεν ειχε όνομα στην κατακόρυφη στηλη "τυπος" με αποτέλεσμα το ΚΑ εχει καταναλωση  απο 150 kwh/m2 να εχει 300 και 2-3 κατηγοριες λαθος καταταξη στο κτιριο. απλα ηθελε να διαλεξεις στην γραμμη χειροκινητα τον τυπο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.