Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

μωλις βγαλει το πολύ όμορφο:

 

 

Οι αλλαγές στην επιθεώρηση δεν καταχωρήθηκαν εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:
  • Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog


Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:
  • Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για θέρμανση, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα θέρμανσης
  • Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για ψύξη, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα ψύξης
  • Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για φωτισμό, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα φωτισμού
  • Η συνολική επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
  • Η ωφέλιμη επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
  • Η τιμή των ετήσιων εκπομπών CO2 είναι εκτός ορίων.


Άλλες παρατηρήσεις που δεν εμποδίζουν την οριστική υποβολή:
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3

F: Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

 

μετά δεν μπορεί να αποθηκεύσει τίποτα σε κανένα άλλο πεδίο !!! (π.χ. φωτογραφία. τοπογραφικό κλπ κλπ)

 

πρώτη φορά αριστερά, μάλλον χρειάζεται η έγκριση του τοπικού γραμματέα 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζοντας στα windows το κόμμα σε τελεια ως υποδιαστολη δεκαδικων, διορθωνεται το προβλημα

καλησπέρα,

που στο καλό είναι αυτό??? έκανα ότι αλλαγές έλεγε σε γλώσσα αλλά όταν το τρέχω και το ανεβάσω, πάλι το bc βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα.

πρέπει να το ξαναπεράσω όλο από την αρχή?

[στην έκδοση 1.29 άφηνα το πληκτρολόγιο στα αγγλικά όταν πέρναγα τα στοιχεία στις καρτέλες, οπότε πάντα το δεκαδικό ήταν τελεία] - τι πρέπει ν΄αλλάξω τώρα?

ευχαριστώ πολύ.... 

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτη η αλλαγη χαλαει και αλλα προγραμματα που εχουμε.....αρχεια excel κλπ

Όχι. Αν έχεις xls με αριθμό (όχι κείμενο) στο κελί ο αριθμός επιστρέφεται με τις ρυθμίσεις του κάθε υπολογιστή ώστε να υπάρχει συμβατότητα με κάθε pc ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις σου.

πχ αν εσύ έχεις στο δικό σου pc το κόμα και έχεις περάσει τιμές με κόμα στα κελιά το excel βλέπει αριθμούς στα κελιά και έτσι τα αποθηκεύει. Αν μου το στείλεις και εγώ έχω την τελεία πάλι αριθμούς θα βλέπω αλλά με τελείες. 

Link to comment
Share on other sites

Η ΛΥΣΗ  ΣΤΟ

 

Οι αλλαγές στην επιθεώρηση δεν καταχωρήθηκαν εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για θέρμανση, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα θέρμανσης
  • Δεν υπολογίζεται κατανάλωση για ψύξη, πιθανώς λόγω έλλειψης δεδομένων που σχετίζονται με το σύστημα ψύξης
  • Η συνολική επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
  • Η ωφέλιμη επιφάνεια είναι μικρότερη ή ίση του μηδενός
  • Η τιμή των ετήσιων εκπομπών CO2 είναι εκτός ορίων.

Άλλες παρατηρήσεις που δεν εμποδίζουν την οριστική υποβολή:

  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 2
  • Δεν βρέθηκε το σενάριο υπ' αριθμόν: 3

F: Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν έχει το σωστό xml prolog

 

 

Το αφήνεις γιατί εχει κρεμασει το  buildingcert  και κάνεις οριστικοί υπαγωγή μετά απο μερικές  ώρες Μην προσπαθήσετε να την κάνετε αμεσα είναι χάσιμο χρόνου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ... επανέρχομαι στο ίδιο θέμα με την υποδιαστολή.

έκανα τη διόρθωση στη γλώσσα του pc. Ωστόσο όταν πάω να αλλάξω την υποδιαστολή σε τελεία δεν το δέχεται [έχει μόνο μία επιλογή και δεν την "πιάνει" από το πληκτρολόγιο.

 

έκανα ένα xml περνώντας μόνο ένα τοίχο, ένα παράθυρο και τα συστήματα. Το ανέβασα και είχα ίδια αποτελέσματα στο bcert

πάω περνάω τους υπόλοιπους τοίχους, το ανεβάζω πάλι ίδια αποτελέσματα στο bcert.

είπα Ο.Κ., συνεχίζω, περνάω υπόλοιπες διαφανείς, δάπεδο επί εδάφους, κλπ. + σενάριο. 

πουθενά δεν βρίσκω υποδιαστολή [δουλεύω τα νούμερα με αγγλικά, οπότε παντού έχει τελείες, σε εμβαδά, σε U,  σε όλα]

το ανεβάζω και βγάζει διαφορά το bcert.  :confused:

 

τι μπορώ να κάνω? 

Ευχαριστώ θερμά. 

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι ακόμα...

στο σενάριο έβαλα λέβητα φυσικού αερίου και βάζω Β.Απ. 0,95 

βγάζει το μνμ ότι ο Β.απ. είναι εκτός ορίων - ενώ μου δίνει όρια από 0 έως 1,3 --- τι είναι αυτό πάλι?

ωστόσο προχωράει κανονικά, κάνει εκτέλεση και αρχείο υποβολής.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα....

#%$^%%&^ !!!! το λογισμικό του ΤΕΕ. Μαύρη απελπισία.

Λοιπόν η δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής , εκτός από πολλά που αναφέρθηκαν και τα αντιμετώπισα κι εγώ.... 

Για να σταματήσει να μου βγάζει λάθος στο σύστημα φωτισμού έπρεπε στη στήλη του ποσοστού τεχνητού φωτισμού, όπου ήταν 0 να το σβήσω και να το ξαναπληκτρολογήσω χειροκίνητα....

Μα παίζουν εκεί στο ΤΕΕ ή νομίζουν ότι εμείς παίζουμε και πρέπει να τους βρούμε τα bugs στο ψαχουλευτό;

 

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.