Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Δοκίμασε τις εξής ρυθμήσεις (οι ρυθμίσεις έχουν εικονίδιο το γρανάζι):

 

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα -> Περιοχή και Γλώσσα -> Ελλάδα

 

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα -> Περιοχή και Γλώσσα -> Πρόσθετες τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις ημερομηνίας και ώρας -> Αλλαγή των μορφών ημερομηνίας, ώρας και αριθμών -> Διαχείριση -> Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος -> Ελληνικά

Λύθηκε και σε εμένα το πρόβλημα ευχαριστώ πολυ

***προσοχή για να το πετύχετε,  αλλάξτε την γλώσσα στα ελληνικά στο menu των  win 10 ώστε να μπορέσετε να ακολουθήσετε με ακρίβεια τις οδηγίες 

Link to comment
Share on other sites

 

Giannispap, on 04 Dec 2017 - 15:42, said:snapback.png

Δε μπορει να φτιαχνεις το xml χειροκινητα και να συμβαινει αυτο. Το φτιαχνεις απο καποιο εμπορικο λογισμικο; Και όμως το έφτιαξα χειροκίνητα και όχι σε εμπορικό πρόγραμμα.

 

Το φτιαχνεις "πανω" σε κανενα αλλο xml που ειχες παλια και εχει τιμες στο φωτισμο; Το έφτιαξα πάνω στο xml που κατέβασα απο BC όταν καταχώρησα τα στοιχεία.

 

Κειμενο ειναι το xml. Ανοιξε το με το notepad και δες αν στο "light" εχει τιμες. Απλα μην το πειραξεις η σωσεις οταν το ανοιγεις ετσι αν δεν ξερεις. Απλα δες. Το άνοιξα αλλά δεν αναφέρεται πουθενά ο φωτισμός.

 

Προσπαθώ από το πρωί να καλέσω στην τεχνική υποστήριξη αλλά είναι μόνιμα κατειλλημένο.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

 

 

Εχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα και έχω δοκιμάσει διάφορα.

 

Έχω windows 10... το ίδιο xml που το δοκίμασε συνάδελφος με windows 7 τρέχει κανονικά χωρίς φωτισμό.

 

Καμία ιδέα κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην έκδοση 1.3.1 στο πρόγραμμα κενακ μελετη μου βγαζει τα εξής σφάλματα : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ

και στην συνέχεια

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΌ ΆΛΛΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ.

 

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

 

Ξαναπερνάω τα στοιχεία από την αρχή στην έκδοση 1.3.1 και βγάζει το ίδιο πρόβλημα πάλι.

Καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό ?

Καλησπέρα @gab pet μήπως βρήκες λύση στο σφάλμα αυτό? Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ MELETH...έχω δοκιμάσει εγκατάσταση σε win xp,7 και 10 και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω απελπιστεί;

 

ΠΕΑ για διαμέρισμα του 68 μου το βγάζει Β και στα αποτελέσματα μου δείχνει πρωτογενή ενέργεια στη θέρμανση και στην ψύξη 0. Έχω θέρμανση και ψύξη με σπλιτάκια και τα έχω περάσει κανονικά στα συστήματα.

 

post-34845-0-57818400-1516260396_thumb.jpg

 

Τι δεν κάνω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω μήπως τυχει και σε καναν άλλον..


Το πρόβλημα ήταν ότι στα τερματικά το 0.959 και στη θέρμανση και στην ψύξη δεν το έγραφα χειροκίνητα μόνος μου, αλλά πάταγα τα βελάκια που έχει το πρόγραμμα και τα έβγαζε μόνο του με πολλά δεκαδικά ψηφία. Ίσως μάλιστα και για αυτό δεν το έσωζε και μου το έβγαζε 0 κάθε φορά που άνοιγα το xml από την αρχή. Μόλις έγραψα 0.959 με το χέρι μόνος μου και το σώζει κανονικά και το τρέχει σωστά και μου το βγάζει Ζ.


 


*%@#@ ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


 


Ψύχραιμα συνάδελφοι!


hkamp


Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο δύσκολο ήταν πριν την εκτέλεση της κατάταξης να αλλάζει μόνο του το κόμμα σε τελεία για τα κελιά με αριθμητικές τιμές πχ Εμβαδόν, U, n, cop, eer ;

Ότι ρυθμίσεις και να είχε κάποιος στον υπολογιστή θα διόρθωνε μόνο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο:

* ΚΤΙΡΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ 2001

** ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 2002

*** ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΩΣ ΠΑΛΑΙΟ (ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΚΕΝΑΚ)

**** ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟ 2011

 

Μου ζητούσε θερμογέφυρες μεγαλύτερες του 0!

 

Αφαίρεσα την τακτοποίηση του 2011 και πλέον δεν μου ζητάει! 

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει λυσει καποιος το θεμα με τις βοηθητικες μοναδες στο σύστημα ψυξης? 

οταν αποθηκευω εξαφανιζονται τα νουμερα!

Δεν γνωρίζω αν βρήκες λύση  (άργησα λίγο βέβαια να το δώ.....), αλλά σε εμένα για να δεχθεί το νούμερο στις βοηθητικές μονάδες ψύξης πρέπει να έχω βάλει οπωσδήποτε και βοηθητικές μονάδες θέρμανσης.....

δουλεύει και με σκέτο 0.0 στην θέρμανση αρκεί να έχει οριστεί αριθμός 1  [ Αρ.(-)  ]στο κουτάκι των βοηθ.μονάδων θέρμανσης και 0.0 στα KW....  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ισογειο διαμερισμα 60τμ με κουφωματα μεταλλικά χωρις θερμοδιακοπη, με ανεπαρκη θερμομονωση, με λεβητα πετρελαιου και χωρις ηλιακό, είναι δυνατόν η 1.31 να μου το βγαζει Γ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.