Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι?Βάζω όλα τα δεδομένα και όταν πατάω εκτελεση μου βγάζει ότι υπάρχουν λάθη στο αρχείο επιθεώρησης και μετά μου λέει το Notepad warnings Κλπ 0.!!!!!!!!Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

​Πως απαλείφω το εικονίδιο παλαιό στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31 , για ενεργειακή επιθεώρηση που έγινε πριν 1 χρόνο με το λογισμικό 1.29 , όταν το ίδιο αρχείο xml τρέχοντας το με την έκδοση 1.31 βγάζει λάθη ως προς τον μη ορισμό παλαιό; Υπάρχει λύση ή πρέπει να ξαναγίνει ενεργειακή επιθεώρηση εξαρχής με νέα δεδομένα από το buildingcert;  

Link to comment
Share on other sites

xml που φτιάχτηκε με την έκδοση 1,29 μπορεί να ξανατρέξει μόνο με αυτή. Π.χ. αν αναφέρεσαι σε 2η ενεργειακή επιθεώρηση του εξοικονομώ I ή 2η ενεργειακή επιθεώρηση ενεργειακής αναβάθμισης αυθαιρέτου, θα πρέπει να την κάνεις με την 1,29. Το αναφέρει και στο building cert αν θυμάμαι καλα.

Αν πρόκειται για νέα ενεργειακή επιθεώρηση , ξεχνάς την 1,29 , δημιουργείς τα δεδομένα σου από την αρχή και λύνεις με νέες ΤΟΤΕΕ και 1,31.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει για τον εξης λογο:

Ο πινακας του κελυφους πρεπει να εχει μονο 1 σειρα κενη στο τελος. Αν καταλαθος κατεβηκες πιο κατω σε καποια εισαγωγη και σου εμφανισε 2 σειρες κενες τωρα σβησε την προτελευταια.

Παρολο που δεν εχεις στοιχεια σε αυτη την προτελευταια σειρα θα τη βλεπει σα γραμμη.

 

Καμια διαφορα δε δημιουργει στους υπολογισμους. Απλα δημιουργει το λαθος.

Η διαγραφή της προτελευταίας γραμμής έλυσε το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι είχα ένα πρόβλημα με το "λογισμικό ΚΕΝΑΚ " Πλήρης νέα εγκατάσταση ΤΕΕ-Κ.Εν.Α.Κ. 1.31_March2018 και κυρίως με την εγκατάσταση όπου λύθηκε το πρόβλημα κατεβάζοντας το και κάνωντας αποσυμπίεση στην επιφάνεια εργασίας..
αλλά τρέχοντας  μία επιθεώρηση που είχε σφάλματα, πατώντας εκτέλεση, η γλώσσα που μου έβγαζε στο text (notepad) ήταν ακατανόητη. (δείτε εικόνα).
Εχω windows 7, και προκειμένου να το διωρθώσω έκανα τις εξείς ενέργειες:
1) πήγαινοντας στο control panel (Πίνακας ελέγχου)  
2) επέλεξα το εικονίδιο που λέει Region and Laguage (Περιοχή και Γλώσσα) 
3) επέλεξα την καρτέλα administrative ( Διαχείριση )
4) πάτησα στο τετραγωνάκι όπου λέει Change system locale... (Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος...)
5) όπου επέλεξα το Greek (GREECE) (Ελληνικά (Ελλάδας) )
6) μου ζητήθηκε επανεκκίνηση.. την έκανα..
και Διορθώθηκε!!!

Τώρα σε όσους έχουν για Windows 8 - 10 :

Όλες οι ρυθμίσεις

Ώρα και Γλώσσα

Περιοχή και Γλώσσα

Σχετικές ρυθμίσεις ---> Πρόσθετες τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις ώρας

Περιοχή ----> Αλλαγή των μορφών ημερομηνίας, ώρας ή αριθμών

Διαχείριση ----> Αλλαγή τοπικών ρυθμίσεων συστήματος ----> Ελληνικά (Ελλάδας)

Ελπίζω να βοήθησα ορισμένους συναδέλφους που είχαν το ίδιο πρόβλημα με έμενα..σε περίπτωση που έχετε προβλήματα με το πρόγραμμα καλέστε το 210-3291335, 2103291366 (ΤΕΕ Υπεύθυνος λογισμικού) ή αλλιώς email : [email protected]
( αυτό το τηλέφωνο θα σπαμάρω :P σε περίπτωση που θα συναντήσω στην πορεία μου με το πρόγραμμα και άλλα σφάλματα,δεν την γλιτώνουν) 

sfalma1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το λογισμικό. Κάνω μία επιθεώρηση σε Νέο Κτίριο (Κενακ, όχι με τον αναθεωρημένο) κι όταν πατάω εκτέλεση μου αναφέρει το εξής: Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 στο Υπάρχον Κτίριο. Στον Μη Θερμαινόμενο χώρο 1 όμως δεν έχει κανένα πεδίο να συμπληρώσω θερμογέφυρες, μόνο στην διαχωριστική επιφάνεια έχει όπου και συμπληρώνω μία τιμή αλλά και πάλι μου αναφέρει το ίδιο λάθος. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μάλλον πρόβλημα του προγράμματος.

Αν το ανεβάσεις στο buildingcert θα σου το λύσει. Ετσι θα δεις κατηγορία και άλλα στοιχεία κατανάλωσης.

Εγώ δεν βρήκα τρόπο να το αντιμετωπίσω αλλιώς.

Το έστειλα δηλαδή <<αδιάβαστο>>.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου το βγάζει παρόμοιο πρόβλημα και σε ΠΕΑ για παλιό, είτε βάλω τιμές U πριν το 1980, είτε χρησιμοποιήσω την απλοποίηση U+0.2. Σε αυτή την περίπτωση βάζω τιμή κάτι πολύ κοντά στο 0, πχ 0,000001 και είδος θερμογεφυρών βάζω "U+0.2" και ξεκολλάει. Δεν είναι σωστό, αλλά δεν αλλάζει ιδιαίτερα τα αποτελέσματα.

Μήπως το buildingcert στέλνει ανάποδα τα αρχεία; (με κουτάκι στα παλιά;)
Δοκίμασε να κατεβάσεις για παλιό κτίριο, μήπως σου βγάλει κουτάκι και γράψε στα σκαναρισμένα σκαριφήματα γιατί το έκανες.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/3/2018 at 4:41 ΜΜ, lenaki85 said:

Καλησπερα και παλιιι! 

 

Με κατεβασμενο το καινουριο patch που μου διορθωσε πολλααα απο τα προβληματα τωρα μου βγαζει νεο! 

 

Σε κτιριο που εχω δηλωσει ΜΘΧ μου λεει οτι εχει λαθη και οτι ΠΡΕΠΕΙ να ορισω διαφανεις επιφανειες στο ΜΘΧ. Γιατι ΠΡΕΠΕΙ βρε καλο μου να ορισω αφου δεν εχω?

 

Πραγματικα εχει φυγει η μιση μου ζωη με αυτο το προγραμμα.....

Το παραπάνω πρόβλημα διορθώθηκε....? εάν ναι με ποιόν τρόπο.... έχω το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.