Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Απόσπασμα από την βοήθεια του προγράμματος, από την ενότητα "μάσκα εισαγωγής δεδομένων / πλοήγηση στις οθόνες":

 

Καλά ολα αυτά πρακτικά το έχεις κάνει; Γιατι εγω  κανω αντιγραφη-επικοληση μια γραμμή απο το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ  στο exel και οταν πας να κανεις αντιγραφή επικόλληση απο το εχελ στο τεε-κενακ την ΙΔΙΑ ακριβως γραμμή παίρνω το μηνημα "επιλεξατε γραμμη για αντιγραφη μη συμβατη με τον πινακα" αρα πρακτικά μαλλον δεν είναι εφικτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγεις γραμμή κατά την αντιγραφή από excel προς ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, αλλά κελιά. Μην λες λοιπόν με τόση ευκολία "άρα". μιλάμε για δοκιμασμένα πράγματα. Δες το συνημμένο. Μια χαρά γίνεται η επικόλληση. Εντάξει; Δύσχρηστο γενικά το λογισμικό, και μη φιλικό προς τον χρήστη, είναι, αλλά όχι κι έτσι.

post-22627-0-21002800-1498907523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-19781-0-85172600-1498907939_thumb.jpg

Καλά ολα αυτά πρακτικά το έχεις κάνει; Γιατι εγω  κανω αντιγραφη-επικοληση μια γραμμή απο το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ  στο exel και οταν πας να κανεις αντιγραφή επικόλληση απο το εχελ στο τεε-κενακ την ΙΔΙΑ ακριβως γραμμή παίρνω το μηνημα "επιλεξατε γραμμη για αντιγραφη μη συμβατη με τον πινακα" αρα πρακτικά μαλλον δεν είναι εφικτο

Γίνεται. Φτιάχνεις στο excel ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες στήλες με το πρόγραμμα, τις αντιγράφεις και πηγαίνεις στην αντίστοιχη καρτέλα του προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και κάνεις επικόλληση.

Σου επισυνάπτω φωτό από excel και κενακ. 

 

Επιλέγεις από τα ΑΔΙΑΦΑΝΉ του excel από το άνω αριστερά κελί "τοίχος" μέχρι το κάτω δεξί κελί "0.000". Πηγαίνεις στην καρτέλα "Αδιαφανείς επιφάνειες" και κάνεις κλικ επάνω στο πρώτο κελί της πρώτης γραμμής εκεί που γράφει "1" οπότε "μπλεδιάζει" όλη η πρώτη γραμμή. Πατάς δεξί κλικ στο μπλε της γραμμής και επιλέγεις "επικόλληση" από το αναδυόμενο μενού, οπότε σου αντιγράφει όλες τις γραμμές που είχες επιλέξει από το excel.

 

Αντίστοιχα το ίδιο κάνεις και για τις διαφανείς. Πρόσεξε να κάνεις ακριβώς τις ίδιες στήλες στο excel με αυτές του ΚΕΝΑΚ γιατί αλλιώς δεν δουλεύει καθόλου η αντιγραφή. (Δες τις επικεφαλίδες που έχω σε κάθε στήλη στο excel)

 

Υ.Γ. Έγραφα μαζί με τον Πάνο που τα εξήγησε όλα σε μια γραμμή!

post-19781-0-29017100-1498907966_thumb.jpg

post-19781-0-13738700-1498907977_thumb.jpg

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

@panos-vicious μετα το "αρα" γράφω  και "μάλλον" που σημαίνει οτι δεν καταδίκασα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ με βεβαιότητα. Επίσης λεω και "πρακτικά" που θελω π.χ να επικολλήσω 6 κελια σκιάσεων που εχω βρει στο excel και δεν μπορώ αλλα πρέπει να το κάνω οπως ακριβώς περιγράφει ο  emnikol πιο πάνω. Θεωρώ την παρατήρηση σου λίγο υπερβολική. Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

@emnikol Σε ευχαριστώ για τη σαφή και λεπτομερή περιγραφή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από format στον υπολογιστή μου έκανα εγκατάσταση το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ την τελευταία έκδοση που υπάρχει.

Αφού μου ανοίξει το πρόγραμμα και όταν πάω να το κλείσω μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα και δεν μου επιτρέπει να κάνω έξοδο από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ παρά μόνον από την Διαχείριση των Windows.Προσπάθησα με εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις και ότι άλλο μπόρεσα να κάνω άλλα τίποτα.

Το λειτουργικό μου είναι Win 7 64bits.

Έχει κάποιος καμιά ιδέα-λύση?

Ευχαριστώ.

post-16626-0-84944600-1500392440_thumb.jpg

Edited by KIRO
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

αντιμετωπίζω ενα θέμα και δεν ξέρω που οφείλεται.

 

Χρήση κατάστημα κάνω εισαγωγή οτι απαιτείται και στην εκτέλεση :

1.Δεν μου βγάζει την κατανάλωση φωτισμού

2.Μου βγάζει σενάριο 1 χωρίς να έχω κάνει σενάριο.

 

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το 1 είχε τύχει και σε συνάδελφο, ο οποίος τελικά ήθελε να βάλει ότι είναι κατάστημα και στην ζώνη, εκτός από γενικά στα δεδομένα κτιρίου. Για το 2 δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Μπορείς να διαγράψεις το κτίριο-σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα το xml σε άλλους συναδέλφους μου στους οποίους τα πάντα φαινόταν μια χαρα...Το ετοίμασαν αυτοί και το έστειλα.

 

Το σενάριο που μου έβγαζε στα αποτελέσματα δεν υπήρχε στο "δέντρο" αριστερά.!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, σε άλλο υπολογιστή, δοκιμαστικά και δοκίμασε και παλιότερα λειτουργικά. Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ φαίνεται να επιρεάζεται από παράγοντες όπως η έκδοση των Windows, της Visual Basic, κλπ.

Έχε υπόψη σου και το #236, όταν κάνεις ΜΕΑ.

Edited by jedi.Yannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.