Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Εδώ πάνω δεν έπρεπε να έχει ενεργειακή κατάταξη με χρωματάκια;

Στις άλλες οθόνες τα βλέπω όλα μια χαρά. Μόνο εδώ μου τα χαλάει.

Ξέρει κανένας γιατί:

Ούτε εμένα μου εμφανίζει κατάταξη στην έκθεση αποτελεσμάτων. (Και παιδεύτηκα πολύ με το firewall-antivirus) για να καταφέρω να ανοίξει (το ίδιο είχα και στην 1.29 βέβαια με το antivirus).

 

Καλημέρα

 

σε κτίριο τριτογενούς τομέα, βάζω θεωρητικό σύστημα ψύξης, με αντλία eer = 2.2

Βάζω βοηθητικό σύστημα 5 x τ.μ. σε kW κτλ. και με το που αποθηκεύω και ξαναπάω στην καρτέλα εξαφανίζει την εισαγωγή που έχω κάνει. Δεν μου έχει ξανατύχει, ξέρει κάποιος τί μπορεί να φταίει;

Στον Αρ(-) πρέπει να υπάρχει τιμή μεγαλύτερη από 0. Δηλαδή υπάρχουν πχ 2 κυκλοφορητές. Αλλιώς βάζεις ισχύ χωρίς να λες πόσες βοηθητικές.

Κάθε σύστημα είναι νομίζω ανεξάρτητο. Στο #409 αναφέρει ο συνάδελφος ότι πρέπει να έχεις αναγκαστηκα και στη θέρμανση. Δε χρειάζεται. Αρκεί να λες πόσες βοηθητικές σε κάθε σύστημα (θέρμανση-ψύξη).

 

Καλησπέρα συνάδελφοι! 

Στο πρόγραμμα ενω εχω ολοκληρώσει και πατάω εκτέλεση μου βγάζει οτι υπάρχουν λαθη στο αρχείο επιθεώρησης, και συγεκριμένα αυτο: Warnings για Υπάρχον Κτίριο

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η συνολική επιφάνεια όλων των ζωνών > Ωφέλιμη επιφάνεια στο Υπάρχον Κτίριο
 

Συνάδελφε είναι ότι σου λέει.

Οι θερμικές ζώνες δεν μπορεί σε εμβαδόν όταν προστίθενται να είναι παραπάνω από το σύνολο της ωφέλιμης επιφάνειας του κτιρίου. Τσέκαρε τα δεκαδικά στα εμβαδά των κελιών: ωφέλιμη επιφάνεια, επιφάνεια θερμικής ζώνης (για κάθε μία ζώνη) και πρόσθεσε τα εμβαδά των ζωνών για να δεις ότι όντως είναι ίσα με την ωφέλιμη.

Link to comment
Share on other sites

Στον Αρ(-) πρέπει να υπάρχει τιμή μεγαλύτερη από 0. Δηλαδή υπάρχουν πχ 2 κυκλοφορητές. Αλλιώς βάζεις ισχύ χωρίς να λες πόσες βοηθητικές.

Κάθε σύστημα είναι νομίζω ανεξάρτητο. Στο #409 αναφέρει ο συνάδελφος ότι πρέπει να έχεις αναγκαστηκα και στη θέρμανση. Δε χρειάζεται. Αρκεί να λες πόσες βοηθητικές σε κάθε σύστημα (θέρμανση-ψύξη).

 

Σε εμένα δεν λειτουργεί αυτό που λές...... 

Είχα δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς μέχρι να μου δουλέψει αυτό που αναφέρω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα στην έκδοση 1.3.1 στο πρόγραμμα κενακ μελετη μου βγαζει τα εξής σφάλματα : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ

και στην συνέχεια

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΌ ΆΛΛΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ.

 

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

 

Ξαναπερνάω τα στοιχεία από την αρχή στην έκδοση 1.3.1 και βγάζει το ίδιο πρόβλημα πάλι.

Καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό ?

 

Το ιδιο πρόβλημα παρουσιάζει και σε εμένα. το μονο workaround που βρήκα.

1. Κλεινεις το ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ

2. Πηγαινεις στο C:\Program Files (x86)\TEE\TEE_KENAK_1_31   (η όπου βρίσκεται το εγκατεστημενο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ)

3. Κάνεις copy paste το αρχείο items.txt στην επιφάνεια εργασίας (π.χ.)

4. Ανοιγεις με καποιον text editor (notepad, notepad++ καλύτερα) το αρχείο

 

Edited by HumanError
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρατήρησα υπάρχει 1.31 έκδοση τώρα αλλά δε μου βγάζει ανάλυση σεναρίων στα αποτελέσματα και η οικονομοτεχνική  μελέτη ενώ κάτι δείχνει φαίνεται ελλιπής στα ποσά/απόσβεση. Γνωστά bugs είναι αυτά ή κάτι δεν ξέρω; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος διότι περιμένω και έγκριση παραβόλου οπότε ξεκίνησα με νέο αρχείο. (Στο 1.29 το ίδιο xml δεν έχει θέμα, τουλάχιστον μετά από μικροδιορθώσεις από το GUI μόνο).

 

ΥΓ. Υπάρχει υποχρέωση της χρήσης 1.31 αυτή την περίοδο;

 

 

+ τα bugs με την υποδιαστολή δείχνουν ότι είναι πολύ προχειροδουλειά αυτή η έκδοση (για να μην πω και άλλες)

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,  γιατι σε κτιριο με αδεια του 2001 δεν μ αφηνει να τικαρω την επιλογη "παλιο" και μου βαζει με το ζορι την επιλογη "με αναθεωρημενο ΚΕΝΑΚ"  ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,  γιατι σε κτιριο με αδεια του 2001 δεν μ αφηνει να τικαρω την επιλογη "παλιο" και μου βαζει με το ζορι την επιλογη "με αναθεωρημενο ΚΕΝΑΚ"  ;

Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τη διαδικασια  ;;

Link to comment
Share on other sites

  1. Εισάγεις όλα τα στοιχεία του ιδιώτη, του ακινήτου κ.λπ. στο buildingcert (εκτός αρχείων). Δεν ανεβάζεις τίποτα άλλο εκτός από το να συμπληρώσεις τις φόρμες (και τις οικ. άδειες).
  2. Πατάς στο buildingcert "Δημιουργία αρχείου xml για εισαγωγή στο λογισμικό επιθεώρησης" και κρατάς το αρχείο (πχ χχχχχχ-2018).
  3. Φτιάχνεις την επιθεώρησή σου στο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Αν χρησιμοποιείς λογισμικό ανοίγεις το αρχείο xml που σου έδωσε το λογισμικό στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ από "Αρχείο"->"Άνοιγμα"
  4. Πας στην καρτέλα "Ενεργειακή επιθεώρηση" του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (η αρχική) και πατάς το πλήκτρο "Εισαγωγή στοιχείων". Θα επιλέξεις το αρχείο που λέω στο 2 δηλαδή το χχχχχχ-2018 και θα το εισάγεις

ΥΓ: Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στην ΤΟΤΕΕ-20701-4.

ΥΓ2: Ότι γράφω αφορά το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ που αφορά τα ΠΕΑ (και ΟΧΙ το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ που αφορά ενεργειακή μελέτη)

ΥΓ3: Η εισαγωγή του αρχείου χχχχχχ-2018 (στο δίνει το buildingcert) μπορεί να γίνει στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είτε στην αρχή (πριν προσθέσεις οτιδήποτε) είτε αφού φτιάξεις κέλυφος συστήματα, σενάρια κ.λπ.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Έχει τύχει σε κανέναν στο λογισμικό ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.31 στα συστήματα να εμφανίζει μόνο θέρμανση και ψύξη και όχι ΖΝΧ? Ξέρετε τι μπορεί να φταίει

Το βρήκα

Edited by Mananthi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.