Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Καλησπέρα,

πρόσφατα πέρασα στα windows 10..

Όταν τρεχω το αρχείο της επιθεώρησης, αν και δεν έχω σενάρια, μου εμφανίζει δύο σενάρια με κατηγορία Β+.

Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

υγ: Επειδή μου έβγαζε σφάλματα, το τρέχω με συμβατότητα windows 7 sp3 όπως με προέτρεψε το Pop up παράθυρο, οταν έτρεξα το πρόγραμμα...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα
πριν από λίγες μέρες έκαναν update τα windows 10, και το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν έχει πλέον δικαίωμα στο φάκελο εγκατάστασης (ενώ είχε πριν). Έσβησα την εγκατάσταση και δεν έχω δικαίωμα ούτε σε επανεγκατάσταση (ούτε είχα σε repair εγκατάστασης).

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος προς το παρόν;

Με τα προηγούμενα windows είχα λύσει το πρόβλημά μου με το σταμάτημα των αναβαθμίσεων. Τώρα με τα 10ρια το έχουν κλειδωμένο.... είναι υποχρεωτικά ακόμα και τα κακά updates (που είναι πολλά κιόλας).

έντιτ 2
τελικά έβγαλα άκρη. ως συνήθως τα windows 10 έχουν την τάση να αλλάζουν τις ρυθμίσεις σε κάθε αναβάθμιση (ανοήτως, ή θέλουν να μας ταλαιπωρούν δεν ξέρω).
έπρεπε να αλλάξω το ownership όλων των φακέλων πάλι σε "everyone".

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Εγιναν κάτι ενημερώσεις στον υπολογιστη WIN 10 (δεν ξέρω αν φταιει αυτο) και πιά ζητά κωδικους κάθε φορά. Στην βοηθεια δεν υπάρχει η επιλογη <<ενεργοποίηση>>. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πέρα απο το να απεγκαταστησω?

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, katrmp said:

Εγιναν κάτι ενημερώσεις στον υπολογιστη WIN 10 (δεν ξέρω αν φταιει αυτο) και πιά ζητά κωδικους κάθε φορά. Στην βοηθεια δεν υπάρχει η επιλογη <<ενεργοποίηση>>. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πέρα απο το να απεγκαταστησω?

Πήγαινε στο c:\Program Files (x86)\TEE\TEE KENAK_1_31\

Δεξί κλικ στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.exe και τικάρεις το 'εκτέλεση ως διαχειριστής' (run as administator)

Εκτελείς κα περνάς κανονικά τους κωδικούς, αν το κλείσεις και το ξανανοίξεις λογικά δεν θα σε ρωτήσει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@katrmp καλησπέρα,

σου μεταφέρω και από τις faq του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

"Κάθε φορά που ανοίγει το λογισμικό ζητάει τους κωδικούς:

Εάν βάλετε τους κωδικούς όταν ανοίγει το πρόγραμμα μπορείτε να δουλέψετε αλλά όταν κλείσει δεν τους κρατά μόνιμα. Εάν περάσετε τους κωδικούς την πρώτη φορά και το επαναλάβετε από το menu "Βοήθεια", στην αντίστοιχη επιλογή, θα κρατήσει τους κωδικούς μόνιμα."

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σε νέα εγκατάσταση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχω το εξής πρόβλημα: δεν μου ανοίγουν οι προεπιλογές στα κίτρινα κελιά (κουφώματα κλπ).

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

(τα έχω δοκιμάσει όλα: και το Microsoft .NET Framework 3.5 και το πακέτο Visual C++, και έκδοση 1.29, αλλά τίποτα…)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vagom said:

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σε νέα εγκατάσταση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έχω το εξής πρόβλημα: δεν μου ανοίγουν οι προεπιλογές στα κίτρινα κελιά (κουφώματα κλπ).

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

(τα έχω δοκιμάσει όλα: και το Microsoft .NET Framework 3.5 και το πακέτο Visual C++, και έκδοση 1.29, αλλά τίποτα…)

Καλησπέρα, έχεις δοκιμάσει το "εκτέλεση ως διαχειριστής" και λειτουργία συμβατότητας ως "Windows XP SP3"; Προσωπικά αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες να δουλέψει έτσι, θα το δοκίμαζα.

Θα πρέπει να εντοπίσεις το αρχείο .exe στο φάκελο εγκατάστασης του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Μήπως έπρεπε να μεταφερθεί εδώ το ερώτημα αυτού του θέματος; Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, παρακαλώ να δώσει τα φώτα του. Δε φορτώνει στο πάνω δεξιά κουμπί "εισαγωγή στοιχείων" του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 1.31.1.9 το προκαταρκτικό xml με τον αριθμό πρωτοκόλλου και τα στοιχεία που έχουν περαστεί στο buildingcert θέρμανσης.

 

A00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, οι επιθεωρήσεις θέρμανσης διενεργούνται κανονικά; Νομίζω είχε μπει στον πάγο το όλο θέμα γι' αυτό ρωτάω. Αν ισχύει αυτό τότε ίσως το λογισμικό να είναι ανανεργό σε αυτό το κομμάτι απλά...

Βρήκα και το παρακάτω από το φόρουμ εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.