Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικά και Autocad


anthee

Recommended Posts

δεν είναι ανάγκη,

κάνε μια νέα γραμμή με τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ και κάνε align (χωρίς scale) την συγκεκριμένη πλευρά του οικοπέδου σου πάνω στη νέα γραμμή.

 

τονίζω ότι 2 σημεία (μια πλευρά δηλαδή) είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι...απλά έλεγα μήπως μπορώ να αποφύγω το ένα παραπάνω βήμα με τη γραμμή αλλά δεν είναι και κάτι που θα με απασχολήσει παραπάνω!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 29/8/2011 at 10:10 ΠΜ, anthee said:

Υπάρχουν οι διαγώνιες με τους τριγωνισμούς, αλλά δεν κλείνουν ποτέ. :roll:

 

Και επειδή μου έχει συμβεί ήδη 2-3 φορές (με αποκλίσεις 2-3 μέτρα) αναρωτιέμαι τί γίνεται :confused:

 

Συντεταγμένες όχι δεν υπάρχουν, είναι παλιά τοπογραφικά.

Ολοι θα χουμε ειτε τυχει η και συνταξει παλαιοτερα τοπογραφικα .  Το ερωτημα μου ειναι οτι  πως σε οικοπεδα (κυριως ) με κτισματα  που  γινονταν πλευρομετρηση με κορδελα   αποτυπωνονταν  οι διαγωνιες των τριγωνων αν δεν ηταν δυνατη  κυριως λογω των κτιριων   η μετρηση των?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό βλέπεις τα τοπογραφικά αυτά να είναι στο γάμο του καραγκιόζη. Έβαζαν τις πλευρές. Διαγώνιες στο περίπου. Έβγαινε το σχήμα εντελώς λάθος και αυτό το τοπογραφικό περνούσε σε άδειες, συμβόλαια κλπ. Ειδικά δε σε επικλινή ή έντονα επικλινή, τα τοπογραφικά αυτά ήταν "ζαριά". Η μόνη εξαίρεση να έχουν συνταχθεί από τότε τοπογράφους όπου παρά το ότι δεν αναγράφονταν οι συντεταγμένες του τότε συστήματος (δεν υπήρχε η υποχρέωση), μπορείς να καταλάβεις ακόμη και σχηματικά τη διαφορά, ότι το τοπογραφικό τους ήταν σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι από τους "παλιούς", έχω μετρήσει και με κορδέλα, και με παλαιά ταχύμετρα (σταδία)

Σε κάθε περίπτωση, η ορθότητα της αποτύπωσης εναπόκειται στην ευσυνειδησία του μηχανικού.

Και ναι, ήταν δύσκολη η αποτύπωση με την κορδέλα, γιαυτό και διπλο-τριπλο "δέναμε" τις κορυφές (ειδικά στα αστικά ακίνητα). 

Κι ενίοτε, ξαναπηγαίναμε για μέτρημα αν βρίσκαμε κανένα λάθος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν περίμενα αυτό να γίνει θέμα εδώ στο φόρουμ.

Μπορεί να αναφέρεται, στα όποια βιβλία τοπογραφίας ΚΑΙ η μέθοδος αυτή σαν μία μέθοδο "αποτύπωσης", ίσως για γήπεδα μικρης αξίας αλλά μέχρι εκεί. Οι αποτυπώσεις γίνονται πάντα με ταχύμετρο. Γιαυτό και λέγεται ταχυμετρική αποτύπωση. Το πως θα μετρήσεις τις αποστάσεις είναι θέμα του μηχανικού και τι εξοπλισμό διέθετε (τώρα νομίζω δεν υπάρχει τέτοιο θέμα). Μπορείς να μετρήσεις καλά και με κορδέλα αλλά και με σταδία ακόμη.

Απλά δεν αναζητήθηκαν ποτέ ευθύνες και απο κανέναν, για τα "σημεία και τέρατα" που παρουσιάστηκαν σε σχέδια όλων φυσικά των βαθμίδων (τοπογραφικά- αρχιτεκτονικά κλπ, κλπ).    

Εγω μετράω από το 1981 αλλά δεν έκανα ποτέ  "αποτύπωση" μόνο με κορδέλα.

Μη το κάνετε. Θα βγει πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.