Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικά και Autocad


anthee

Recommended Posts

.....

 

τελικά κάνεις το σταυρό σου και προσπαθείς να προσεγγίσεις όσο το

δυνατό καλύτερα σε σχήμα και διαστάσεις το τυπωμένο σχέδιο

 

Τελικά μου φαίνεται το καλύτερο συμπέρασμα είναι αυτό :)

 

Ευχαριστώ παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι είναι αυτά ρε φίλε μου?

Που τα έμαθες αυτά να πάμε και μεις?

Μπακάληδες θα γίνουμε?

Κι' όταν θα χρειαστεί να εφαρμόσεις τα όρια επί του εδάφους, έτσι για να έχουμε μια πλήρη άποψη κι εμείς οι αδαείς που δεν ''ξέρουμε'' αυτά τα κόλπα, ΤΙ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ?

 

Εγώ σαν μπακάλης που είμαι σε ρωτώ:

Σου δίνω ένα παλιό τοπογραφικό (έχει μόνο αποστάσεις και το εμβαδόν του)

Το σκανάρεις

Το ψηφιοποιείς

Πως θα το φέρεις σε φυσικό μέγεθος στο περιβάλλον του autocad?

Αν το φέρεις με την μεγαλύτερη πλευρά τότε δε θα συμπίπτουν οι υπόλοιπες πλευρές και το εμβαδό μαζί, σε σχέση με τα αναγραφόμενα.

Αν το φέρεις με το εμβαδό τότε δε θα συμπίπτουν οι πλευρές (αυτό που πρότεινα)

Έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς αλλάζουν το εμβαδόν της polyline; Υποθέτω ότι εννοείς ότι το σκανάρω, το περνάω στο Autocad και τραβάω μια polyline στο περίγραμμα.

Αλλάζεις την κλίμακα της polyline (scale command).

Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα στο autocad που επιλέγεις κλειστή polyline μετά εισάγεις το εμβαδό που θες να γίνει η polyline και στο κάνει. Στείλε pm με το email σου να στο στείλω

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφε, εάν αλλάξεις την κλίμακα της polyline για να ταυτιστεί το εμβαδόν της με το ζητούμενο εμβαδόν, πάλι θα αλλάξουν οι πλευρές οπότε το ίδιο πρόβλημα προκύπτει. Εκτός και δεν κατάλαβα καλά κάτι από αυτά που λες.

Η γνώμη μου είναι πως παλιό τοπογραφικό δεν είναι δυνατόν να επανασχεδιαστεί 100%. Καλό είναι να προσπαθούμε να τηρούμε τα περισσότερα από τα συμπίπτοντα στοιχεία αλλά σε καμία περίπτωση τηρώντας τα στοιχεία του δεν μπορούμε να ταυτιστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η κρίσιμη ερώτηση είναι : Που θα χρησιμοποιηθεί, από αυτόν που το επανασχεδιάζει, αυτό το τοπογραφικό που έστω θα επανασχεδιασθεί σωστά αν το έχει αποτυπώση άλλος από αυτόν που το επανασχεδιάζει;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε περίπτωση επανεφαρμογής των ορίων που υποδεικνύονται στο παλαιό τοπογραφικό απουσία σταθερών οροσήμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι, μια ερώτηση . Αν εχουμε μια polyline η οποία αντιστοιχεί στην περίμετρο του οικοπεδου , υπάρχει κάποια εντολή που να μας δίνει τις αποστασεις μεταξύ των σημείων ? συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τη list η οποία μας δίνει τις συντεταγμενες των κορυφών πινακοποιημενα , αλλα δυστυχως δεν δίνει και τις αποστασεις . Έχετε κατι κατα νου ; Γιατι η διαστασιολογηση για μια μια πλευρά ξεχωριστά είναι πολυ χρονοβόρα σε κάποιες περιπτώσεις .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε ένα πρακτικό προγραμματάκι είναι το dcad (δίνει διαστάσεις συντεταγμένες κ.α.) θα το βρείς στο link

 

http://www.michanikos.gr/old/downloads.php?do=file&id=468

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.