Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικά και Autocad


anthee

Recommended Posts

Προφανώς όπου DCAD0.6.msi εσυ βάζεις το DCAD 07.msi που έχει μέσα ο φάκελος. Απλά ο άνθρωπος ξέχασε να ανανεώσει το txt αρχείο..

 

http://www.michanikos.gr/topic/15104-dcad/

 

Δες το 2ο σχόλιο του texter που το έχει δημιουργήσει. Εγώ έχω Autocad 2011 έχω εγκαταστήσει και το VBA module αλλά και πάλι τπτ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω διότι δεν το χρησιμοποιώ πλέον (έχω το verm). Το είχα εγκαταστήσει παλιότερα αλλα δεν θυμάμαι σε τι έκδοση (νομίζω 2010).

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω πουθενά λύση. Είχα στείλει από καιρό στον texter αλλά δεν έχω απάντηση!!!! εγώ δουλεύω με ένα lispaki και ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική βρες το αρχειο *.dvb του DCAD και φόρτωσε το χειροκίνητα (Load Application) και κατόπιν εκτέλεσε της εντολες από macro

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα..

Έχω μετρήσει και έχω σχεδιάσει στο autocad μια έκταση σε τοπικό σύστημα συντεταγμένων, δηλαδή κάθε κορυφή της polyline είναι μορφής (Χ,Υ)=(15,21).

 

Σε δεύτερο χρόνο βρίσκω τις ΕΓΣΑ συντεταγμένες 2 σημείων της παραπάνω polyline.

Υπάρχει τρόπος μέσα από το autocad να κουμπώσω τη παλιά αποτύπωση στα ΕΓΣΑ σημεία και έπειτα με ποιό τρόπο θα κάνω αναγωγή των υπόλοιπων σημείων από τοπικές συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ?

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Link to comment
Share on other sites

απλά, κάνεις align (χωρίς scale) όλο το σχέδιο στις συντεταγμένες που θέλεις.

 

2 κορυφές του οικοπέδου αρκούν να είναι στις αντίστοιχες ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.