Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά και Autocad


Recommended Posts

Συνάδελφοι, μια ερώτηση . Αν εχουμε μια polyline η οποία αντιστοιχεί στην περίμετρο του οικοπεδου , υπάρχει κάποια εντολή που να μας δίνει τις αποστασεις μεταξύ των σημείων ? συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τη list η οποία μας δίνει τις συντεταγμενες των κορυφών πινακοποιημενα , αλλα δυστυχως δεν δίνει και τις αποστασεις . Έχετε κατι κατα νου ; Γιατι η διαστασιολογηση για μια μια πλευρά ξεχωριστά είναι πολυ χρονοβόρα σε κάποιες περιπτώσεις .

 

Αν την pline την ανατινάξεις τότε μπορείς να φτιάξεις σχετικά εύκολα ένα πινακάκι μηκών με dataextraction.

 

Αν απλώς θες να φτιάξεις εύκολα aligned διαστάσεις τότε ένα προγραμματάκι σε LISP τη βγάζει την άκρη. Είναι απορίας άξιο γιατί ενώ η εντολή QDIM παράγει με ένα κλικ linear διαστάσεις σε κλειστή pline, δεν έχει υπάρξει η δυνατότητα επιλογής aligned διαστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

θα ήθελα αν εχει κάνεισ βιβλιοθήκες για τοπογραφικά (κολόνες ΔΕΗ, ΟΤΕ., δεντρά. κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , το ίδιο ακριβώς πράγμα το ρώτησες και εδώ . Απάντησα εδώ μαζί με συνημμένο αρχείο dwg το οποίο ίσως σε βοηθήσει σε αυτό που προσπαθείς να κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εντολή στο autocad ή προγραμματάκι ελεύθερο που να αναγράφει αυτόματα πάνω στο σχέδιο το υψόμετρο ενός σημείου που κάνω κλικ. Θέλω να βάλω υψόμετρα σε πολλά σημεία πάνω στο τοπογραφικό και θα μου πάρει πολύ ώρα να το κάνω χειροκίνητα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εντολή στο autocad ή προγραμματάκι ελεύθερο που να αναγράφει αυτόματα πάνω στο σχέδιο το υψόμετρο ενός σημείου που κάνω κλικ. Θέλω να βάλω υψόμετρα σε πολλά σημεία πάνω στο τοπογραφικό και θα μου πάρει πολύ ώρα να το κάνω χειροκίνητα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υπάρχει το DCAD το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και το έχω βρεί εδώ στο φόρουμ Θα το βρείς εδώ

http://www.topografos-michanikos.gr/software.html

και πολλά συγχαρητήρια για τον συνάδελφο και από εμένα για το πρόγραμμα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

το dcad δεν ανοίγει στη διεύθυνση που δίνεις!!!

ναι το είδα Στείλε μήνυμα στο συνάδελφο να στο δώσει από την επικοινωνία που έχει στο σαιτ του φαντάζομαι δεν θα στο αρνηθεί Πάντως είναι ότι ζητάει ο συνάδελφος για το ραπορτάρισμα - εισαγωγή υψομέτρων ομαδικά στο autocad και όχι ένα ένα δηλαδή από αρχείο

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το έχω , αλλά στο γραφείο μου μπορώ να στο στείλω από δευτέρα ή και αύριο , αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό εφόσον δεν ειναι δικό μου πρόγραμμα αν και υπήρχε παλαιά στο φόρουμ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.