Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάνναβος σε τοπογραφικό διάγραμμα


omorfh

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας.

Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στην σωστή κατηγορία συναδέλφων,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για να βάλω κάναββο σε ένα τοπογραφικό.

Ευχαριστώ πολύ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει η δύσκολη λύση και η εύκολη λύση.

 

Η εύκολη είναι να εγκαταστήσεις κάποιο Lisp στο Autocad που θα το κάνει αυτόματα,αναλόγως τη κλίμακα που θέλεις να εκτυπώσεις ή να βρείς κάποιο προγραμματάκι,excelάκι που εχουν δημιουργήσει συνάδελφοι στο "Downloads" πάνω δεξιά.

Ακομη πιο απλό ειναι να βρείς στο google ένα πρόγραμμα με το όνομα "επίλυση beta" (κάπως έτσι) ενός συναδέλφου το οποίο αν θυμάμαι καλά φτιάχνει και κάναβο.

 

Η δύσκολη είναι να τον φτιάξεις μόνη σου πάνω στο dwg του τοπογραφικου.(δύσκολο απο θέμα χρόνου).

Δες τι σε βολεύει και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό αποτελεί δική σου εργασία; Αν ναι με στοιχειώδεις γνώσης σχεδίασης (copy - paste) σε cad είναι θέμα ελάχίστων λεπτών, αν όχι η επαγγελματική ηθική επιβάλλει τον συντάκτη του να τον τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το τοπογραφικό δεν το έχω κάνει εγώ,αλλά δυστυχώς ο αρμόδιος μηχανικός βρίσκεται εκτός Ελλάδος, οπότε πρέπει εγώ να το φτιάξω εγώ.Μπορείτε να μου δώσετε πιο συγκεκριμένες οδηγίες??

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Επίλυση Beta!Οσα χρόνια κανω τοπογραφικά αυτο χρησιμοποιώ και δεν το αλλάζω στην εισαγωγή καννάβου αν και εχω αγοράσει προγράμμα απόδοσης τοπογραφικών σχεδίων!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Δεν ξέρω αν απευθύνομαι στην σωστή κατηγορία συναδέλφων,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για να βάλω κάναββο σε ένα τοπογραφικό.

Ευχαριστώ πολύ...

 

betta ... lisp ... και πράσειν άλογα

 

εντολή Array

φτιάχνεις το σταυρόνημά σου (αναλόγως της κλίμακας που θες να τυπώσεις) και το τοποθετείς στην αρχή του υπο δημιουργία κανάβου

πατάς (γράφεις) την εντολή array ... διαλέγεις το διάστημα που θες να έχει ο κάναβός σου ... τον αριθμό των στηλών και γραμών ... και επιλέγεις το αντικείμενο (σταυρόνημα) .... έχεις τη δυνατότητα και για preview ... πατάς ΟΚ και είναι έτοιμος .... 40 secs δουλειά ....

Link to comment
Share on other sites

Για ένα εξαρτημένο διάγραμμα (ΕΓΣΑ87) είναι σχεδόν εφιάλτης η μέθοδος που προτείνεις. Οι σωστές και εύκολες μέθοδοι είναι αυτές που προειπώθηκαν. Επίσης υπάρχει και το EZYsurf που εκτός των ισοϋψών, φτιάχνει και εξαιρετικό κάνναβο πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.