Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικοί κανόνες δόμησης σε όλους τους Καλλικρατικούς Δήμους της χώρας


venezia

Recommended Posts

...Συνάδελφε, τα χάλια της Ελλάδας αρχιτέκτονες τα σχεδίασαν. Βγες μια βόλτα στους δρόμους, θαύμασε τα έργα των χειρών σας, και πήγαινε μετά στο σχετικό νήμα για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αρχιτεκτόνων να ισχυριστείς ότι φταίει η κατανομή των επαγγελματικών δικαιωμάτων....

 

Συνάδελφε....χωρίς να θέλω να ανοίξουμε ενα πεδίο μάχης που μονο καλό δεν θα μας κάνει, μήπως θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο ρεαλιστής πάνω σε αυτό το θέμα?

Εχω, προσωπικά και μόνο, την εντύπωση, οτι αυτο που βλέπουμε στην Ελλάδα της οικοδομής και της αντιπαροχής, είναι σχεδιασμένο κατά πλειοψηφία απο Πολιτικούς Μηχανικούς, καθώς μόνο έδω στην υπέροχη αυτή χώρα, οι πολιτικοί μηχανικοί μπορούν να τα κάνουν ΟΛΑ στο επάγγελμα του μηχανικού...

 

Επίσης σε πολύ προσωπικό επίπεδο θέλω να σου πω΄, οτι στα λίγα χρόνια που είμαι στον χώρο, απο το 2004, ότι εχω κάνει (μελέτες), τα στατικά πάντα τα έδινα σε Π.Μ συνεργάτες μου, άσχετα αν είχα το δικαίωμα και την δυνατότητα να τα κάνω εγώ...

Απο αυτούς τους συνεργάτες μου Π.Μ. ξέρεις πόσοι απο τις μελέτες των αρχιτεκτονικών (κατόψεις, όψεις) σε δικές τους δουλειές τα έδωσαν σε αρχιτέκτονα???? ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

 

Κατά τα άλλα ΔΕΝ έχω να διαφωνήσω σε τίποτα με όσα ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Επίσης σε πολύ προσωπικό επίπεδο θέλω να σου πω΄, οτι στα λίγα χρόνια που είμαι στον χώρο, απο το 2004, ότι εχω κάνει (μελέτες), τα στατικά πάντα τα έδινα σε Π.Μ συνεργάτες μου, άσχετα αν είχα το δικαίωμα και την δυνατότητα να τα κάνω εγώ...

Απο αυτούς τους συνεργάτες μου Π.Μ. ξέρεις πόσοι απο τις μελέτες των αρχιτεκτονικών (κατόψεις, όψεις) σε δικές τους δουλειές τα έδωσαν σε αρχιτέκτονα???? ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

 

Κατά τα άλλα ΔΕΝ έχω να διαφωνήσω σε τίποτα με όσα ανέφερες.

 

Αφου για καποιο περιεργο λογο εχουν την εντυπωση οτι μπορουν να υπογραφουν τα παντα. Φταιμε ομως και εμεις που δεν ζηταγαμε να ξεκαθαρισουν τα πραγματα. Ετσι ο καθε ενας θα ειχε το μεριδιο του αλλα και την ευθυνη που του αναλογει για την καταντια της χωρας

Link to comment
Share on other sites

τα μεγαλα μελετητικα γραφεια ειμαι σιγουρος οτι γιορταζουν με την πρωτοβουλια ......

 

alexispap ειναι φυσικο να μπαινει σε καθε συζητηση το θεμα των επαγγελματικων δικαιωματων........ καποιοι φροντισαν να υπαρχουν πολυειδικοτητες χωρις αντικειμενικα κριτηρια ετσι ΠΜ κατελήξαν να υπογραφουν αρχιτεκτονικα ,ημ , υδραυλικα , περιβαλλοντικα σε λιγο και για αδειες φορτηγων ..... τοπογραφοι να βαφτιζονται επιθεωρητες κτηριων , κτλ,κτλ ,κτλ

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλη συζήτηση για Ε/Δ σε αυτό το νήμα παίδες. Στα σχετικά νήματα έχω γράψει την άποψή μου, όποιος θέλει θα βρει εκεί τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο.... Αφού έσωσες το Βόρειο Αιγαίο 'ωρα να σωθεί και η υπόλοιπη Ελλάδα...Σπίτια κουτάκια, με ελάχιστα ανοίγματα και χωρίς εξώστες. Ζωγραφιές παιδιών 1ης δημοτικού. Α ξέχασα, και αν υπάρχει καποιο πρόβλημα θα πηγαίνετε τα σχέδια στον κυρ Νίκο να τα βλέπετε μαζί στις επιτροπές των ΣΧΟΠ...Δηλώση του αυτή....

Link to comment
Share on other sites

strudel θα διαφωνήσω μαζί σου ...

 

η αρχιτεκτονική αυτών των κτιρίων είναι χαρακτηριστική των νησιών του ανατολικού αιγαίου και καλώς έχει εφαρμοστεί ειδικά στους παραδοσιακούς οικισμούς προ του 23 και κακώς οι έλεγχοι δεν είναι αυστηροί ωστε να μην δημιουργούνται εκτρώματα. Φαντάσου απλώς έναν τέτοιο οικισμό με 2ώροφα κεραμοσκεπή κτίρια και στην μέση ένα γυάλινο κτίριο. Επιπροσθέτως, πολλοί τέτοιοι οικισμοί ζούν λόγω αυτής της αρχιτεκτονικής, από τους τουρίστες κάθε χρόνο (επι το πλείστον είναι τουριστικά θέρετρα χειμώνα ή καλοκαίρι)

Το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί είναι οτι ζητάει η πολιτεία και να διατηρηθεί το αρχιτεκτονικό στύλ της εκάστοτε περιοχής και να τηρηθεί το ΦΕΚ 138Δ' (με όποιες εξαιρέσεις υπάρχουν ανα περιοχές) και ο ΓΟΚ ... ε δε γίνεται βρε φίλε ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το πρώτο βήμα ώστε να καταργηθεί ο πανάθλιος ΓΟΚ και να αντικατασταθεί από όρους δόμησης που θα αποτελούν αναπόσπαστο στοιχείο της Πολεοδομικής Μελέτης, τότε καλώς να έρθει.

 

Ελπίζω μόνο να μην πέσουμε θύματα των νεο-παραδοσιακών (sic) που θα μας επιβάλλουν επίπλαστη παραδοσιακότητα.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτούς τους συνεργάτες μου Π.Μ. ξέρεις πόσοι απο τις μελέτες των αρχιτεκτονικών (κατόψεις, όψεις) σε δικές τους δουλειές τα έδωσαν σε αρχιτέκτονα???? ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

 

Πόσα ζητάνε οι ΠΜ για στατική μελέτη σε συναδέλφους?

Πόσα ζητάνε οι ΜΜ για μηχ/κη μελέτη σε συναδέλφους?

 

Πόσα ζητάνε οι Αρχιτεκτονες για αρχ/κη μελέτη σε συναδέλφους?

 

Μπορει να κάνω λάθος, αλλα ίσως λόγω της καλλιτεχνικής φύσης που οι ίδιοι οι αρχιτεκτονες (νομιζουν πως) έχουν, καβάλησαν το καλάμι τους και δεν εχουν ρεαλιστική τιμολόγηση της δουλειάς τους. Παρόλα αυτα θα απευθυνόμουν σε αρχιτέκτονα αν ειχα βιλίτσα να μελετήσω, αλλα όχι και για προσθήκη ορόφου στα Ταμπουρια.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα των Ε/Δ είναι πράγματι τεράστιο, αλλά το θέμα της αρχιτεκτονικής ταυτότητας κάθε περιοχής είναι πολύ σημαντικότερο.

Θέλω να βλέπω ωραία αρχιτεκτονική εκεί που μπορεί να εναρμονιστεί με το υπόλοιπο περιβάλλον.

το ερώτημα είναι ποιοι θα είναι οι κύριοι που θα κρίνουν τις αρχιτεκτονικές μελέτες και πως οι κανόνες της δόμησης που θα θεσπιστούν θα εξασφαλίζουν την βελτίωση από αρχιτεκτονικής και πολεοδομικής-χωροταξικής πλευράς της κάθε περιοχής.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα επικρατήσει το ΧΑΟΣ και το μόνο που τους σώζει είναι ότι οι νέες οικοδομικές άδειες έχουν πατώσει και έχουν το περιθώριο του χρόνου να σοφίζονται διάφορα. Φανταστείτε να επιχειρούσαν να περάσουν όλα αυτά σε περιόδους π.χ 2005 κλπ, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι.

Ας κρατήσουμε λοιπόν μικρό καλάθι, η ανικανότητα, η ασχετοσύνη, η αναλγησία κ.ο.κ ορισμένων σε συνδυασμό με την παντελή έλλειψη ουσιαστικής παρέμβασης από το ΤΕΕ σε όλα αυτά τα θέματα, φοβούμαι πως θα μας οδηγήσουν σε άσχημες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια…. μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας…. αντίστοιχες νοοτροπίες μας βούλιαξαν….

Κατ’ αρχήν για την κατάντια του δομημένου χώρου στην Ελλάδα ευθύνονται αναλογικά αυτοί που τον σχεδίασαν… δηλαδή οι διαφόρων άσχετων με την Αρχιτεκτονική ειδικοτήτων μηχανικοί, υπομηχανικοί και εργολάβοι, με συνυπεύθυνη την πολιτεία (μαζί και ο κ. Σηφουνάκης) που τους επέτρεψε να το κάνουν… έχω βαρεθεί να ακούω μεγάλα και παχιά λόγια από τους διαφόρους υπουργούς να ανακοινώνουν μέτρα για την προστασία της περιβάλλοντος… αυτό το είχαν κάνει και παλαιότερα με την δημιουργία των ΕΠΑΕ… απέτυχε οικτρά… το γιατί όλοι το ξέρουμε… ένας από τους λόγους προφανώς είναι η ανικανότητα να κάνουν αρχιτεκτονική, λόγω έλλειψης γνώσεων και εκπαίδευσης οι διαφόρων ειδικοτήτων μηχανικοί ... και συγγνώμη αγαπητοί συνάδελφοι των υπόλοιπων ειδικοτήτων αλλά πώς να πεις σε έναν αναλφάβητο ότι αυτό που επιχειρεί να διατυπώσει σε ένα γραπτό κείμενο ότι όχι απλώς δεν είναι συνταγμένο, αλλά ακόμα περισσότερο δεν βγάζει νόημα… Ναι, κανόνες να μπουν… να μπουν όμως ΠΑΝΤΟΥ… για να μπορούν οι κατέχοντες την γνώση να τους ανατρέψουν με την δουλειά τους... και τι εννοώ? Σε ιδιωτικό έργο μου που ελεγχόταν από ΕΠΑΕ (περιοχή με συγκεκριμένα αρχιτεκτονικά μορφολογικά στοιχεία) επιχείρησα με δομημένο τρόπο να ερμηνεύσω τα παραδοσιακά στοιχεία και να τα εκφράσω με σύγχρονο τρόπο… προς τιμήν τους οι συνάδελφοι της επιτροπής αν και το επικρότησαν ως μια απόλυτα συμβατή με το κτισμένο περιβάλλον πρόταση, με λύπη μου ανακοίνωσαν ότι αν άφηναν μια δομημένη με αρχιτεκτονικούς όρους , αλλά διαφορετική αρχιτεκτονική να κτιστεί, θα δημιουργούνταν σύγχυση και θα έπρεπε έπειτα να επιτρέπουν στον κάθε σκιτζή να κάνει την άσχετη ‘’ζωγραφιά’’ του....χωρίς να μπορούν να του πουν τίποτα αφού θα ήταν σαν να του μιλούν κινέζικα… Δυστυχώς αν δεν γίνουν ριζικές αλλαγές τα ίδια θα λέμε και έπειτα από 20 χρόνια… Αν είμαστε ακόμα εδώ…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.