Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

Στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ έχει αναρτηθεί το ψήφισμα σχετικά με την αύξηση των εισφορών μας. Δεν το είδα αλλά μόλις μίλησα με μέλος της αντιπροσωπείας και μου

το ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΕΕ-ΤΚΜ έχει αναρτηθεί το ψήφισμα σχετικά με την αύξηση των εισφορών μας. Δεν το είδα αλλά μόλις μίλησα με μέλος της αντιπροσωπείας και μου

το ανέφερε.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/THESEIS_TEETKM/psifisma_stin_9h_taktiki_synedriasi_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Θετική κίνηση αλλά φοβάμαι μήπως πάει σε ώτα μη ακουόντων :-x ... ΤΚΜ είναι τμήμα κεντρικής Μακεδονίας?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγραφω απο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (ναι, ξερω θα χασω την σουπερ αδεια μηχανικου Η/Υ με 0 δικαιωματα!), με τις εισφορες που εχω καταβαλει τι γινεται?

Χανονται ή μπορω να τις διεκδικησω (σε χρημα εννοω)?

Αν δεν χανονται, τοτε προσμετρωνται με τυχον άλλη ασφαλιση (π.χ. ΙΚΑ ή ασφαλιση σε εργασια εξωτερικου)?

Link to comment
Share on other sites

http://technews-greece.blogspot.com/2011/07/112012.html

 

Τα ποσα σε αυτον τον πινακα ισχυουν.Τα επιβεβαιωσα στο ΤΣΜΕΔΕ στον προισταμενο εισφορων. Μου εκτυπωσε εναν πινακα που εχει ακριβως τα ιδια νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει -και με συγχωρείτε αν έχει διευκρινιστεί σε νωρίτερο ποστ- είναι εάν υπαγόμαστε πλέον υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση, ή όπως ίσχυε παλιά έχουμε το δικαίωμα να διαγραφούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω σοκ και δέος...

Τελικά ισχύουν το επιβεβαιωσα και εγώ μαζί και κάποιοι φίλοι μου που έπαθαν εγκεφαλικό. Καλά που συνήλθα για να το γράψω εδώ...

Αααααα, ξαναλιποθυμάω........

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγραφω απο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ (ναι, ξερω θα χασω την σουπερ αδεια μηχανικου Η/Υ με 0 δικαιωματα!), με τις εισφορες που εχω καταβαλει τι γινεται?

Χανονται ή μπορω να τις διεκδικησω (σε χρημα εννοω)?

Αν δεν χανονται, τοτε προσμετρωνται με τυχον άλλη ασφαλιση (π.χ. ΙΚΑ ή ασφαλιση σε εργασια εξωτερικου)?

 

To βρίσκω απίθανο να μπορούν να διεκδικηθούν οι εισφορές αυτές. Αυτό που πιστεύω πως γίνεται (και είναι και υποχρεωτικό κιόλας) είναι να προσμετρηθούν με τυχόν άλλη ασφάλιση που ενδεχομένως κάνεις στη συνέχεια. Υπάρχει όμως ένα σκοτεινό σημείο, ένα μέλος αριστερής παράταξης του ΤΕΕ μου είπε στο φόρουμ πως για να προσμετρηθούν πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον 15 χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ.Ο νόμος δεν είναι σαφής όμως και ίσως αυτό απλά να ισχύει για να συνταξιοδοτηθεί κάποιος από ΤΣΜΕΔΕ και όχι για να μετρηθούν απλά τα χρόνια και να πάρει σύνταξη από άλλο ταμείο (διαδοχική ασφάλιση).

Link to comment
Share on other sites

Kαι να ρωτήσω και κάτι άλλο...Οι εισφορές για μισθωτούς μηχανικούς ποιες θα είναι??

 

Νομιζω παραμενουν το ιδιο, ποσοστο επι του μισθου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.