Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

Το ΤΕΕ προτρέπει σε αγώνες κατόπιν εορτής. Αν πραγματικά θέλει να στηρίξει τους μηχανικούς, ας διακόψει όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα του (όχι μια μέρα, αλλά μέχρι να υπάρξει θετική αλλαγή όσον αφορά το θέμα), και να μην επιτραπεί σε κανένα τμήμα Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. να εισπράξει εισφορές. Επίσης ας κάνουν απεργία διαρκείας οι κύριοι συνάδελφοι του δημοσίου. Με τις στάσεις εργασίας τι προσπαθούν να καταφέρουν; Ας ενωθούμε όλοι αύριο μπας κι ακουστούμε...

Edited by Marylin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΤΣΜΕΔΕ με όλες τις αναλογιστικές μελέτες του αποδεικνύει ότι δεν έχει πρόβλημα βιωσιμότητας, ακόμα και με μηδενική αύξηση εισφορών, ακόμα και με 50% κούρεμα ομολόγων. Κι αυτό γιατί κάθε χρόνο έχει πλεόνασμα 200 εκ. ευρώ. Μάλιστα τώρα με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και το πλαφόν στις ιατρικές δαπάνες, αυτό το πλεόνασμα θα αυξηθεί.

Αν είναι έτσι, αυτός που αποφάσισε το διπλασιασμό των εισφορών τι μπορεί να είχε στο νου του; Έσπασα το κεφάλι μου και μπόρεσα να σκεφτώ μόνο τρεις πιθανές εκδοχές.Τις παραθέτω ως σκέψεις και όχι ως έγκυρη πληροφόρηση:

- Σκέφτηκε ότι ίσως μειωθούν οι ασφαλισμένοι. Μπα, απίθανο, δε θα έκανε τη βλακεία να αυξήσει κι άλλο τις εισφορές.

- Σκέφτηκε να αυξήσει τις εισφορές. Αυτό δεν είναι απλώς απίθανο, είναι ανέκδοτο.

- Προγραμματίζει να χρησιμοποιηθεί το αυξημένο πλεόνασμα για να κλείσει ελλείμματα άλλων ταμείων. Ώπα. Λες να...; Για κοίτα, σήμερα οι αρχηγοί συζητάνε την ενοποίηση ταμείων και μάλιστα όχι μόνο επικουρικών. Μήπως οι μηχανικοί θεωρούνται "έχοντες", άρα μπορείς να τους ξεζουμίσεις για να πληρώσεις άλλους που έχουν διαλυμένα ταμεία;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αυτό θα γίνει.

Συνένωση με τον ΟΑΕΕ, που δεν έχει να πληρώσει τις συντάξεις του μεθεπόμενου μήνα!!!

Τα ελλείμματα τα δικά τους με τα δικά μας τα πλεονάσματα ... θα φέρουν στα ίσια το λογαριασμό!!!

Δηλαδή για να γλυτώσεις ένα ταμείο καταδικασμένο ... γ@##ς ένα άλλο υγειές!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να κλείσουμε τον Φεβρουάριο.. να έρθουν τα πρώτα ειδοποιητήρια-σοκ... να δείτε πως θα ενδιαφερθούν..

Πάντα κατόπιν εορτής ...και τελευταία στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Οσους ανεργους μηχανικους εχω ρωτησει εως τωρα εαν θα το πληρωσουν ειπαν ολοι ναι.(Ελεος δηλαδη εμεις οι μηχανικοι ειμαστε πολυ κοτες,μονο να γκρινιαζουμε ξερουμε)

Εγω παρολου που δουλευω ακομα δεν θα το πληρωσω.Συνολικα για εμενα με τις αυξησεις για το 2011 μου βγαινει οτι πρεπει να δωσω πανω απο 5 χιλιαρικα (εχω 6.5 χρονια απο τοτε που γραφτηκα). +500 τελος επιτευδευματος

Προτρεπω σε ολους που μπορουνε να μην το πληρωσουν να το κανουν και να χρησιμοποιησουν αυτα τα λεφτα για τα εξοδα τους να φυγουν για το εξωτερικο.

Edited by danton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι πολλοί θα το πληρώσουν, αυτό αποκομμίζω και εγώ από συζητήσεις. Πολλοί κλαίγονται αλλά θα βγάλουν από την άκρη για να πληρώσουν. Σε άλλους ιδίως 25-30 τα χώνουν οι γονείς....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε λιγο...

Το ΤΕΕ ειναι σε "κουβεντα" με τον Κουτρουμανη.... (μη γελασει κανεις..)

 

Ας ερθουν και τα ειδοποιητήρια και τα ξαναλεμε..

 

Ικαρε

Αν δεν αλλαξει τιποτα κ γω θα το πληρωσω..

Τι να κανω???? Πως αλλιως θα δουλεψω???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε φίλε Τέρυ νταξ, το καταλαβαίνω δεν σου ρίχνω άδικο....Δεν ξέρω και εγώ τι να κάνουμε σαν κλάδος πλέον.....

 

Το άλλο, με το ΤΕΕ και τον Κουτρουμάνο βάλτο στα ανέκδοτα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

αλλά θα βγάλουν από την άκρη για να πληρώσουν.

 

Η "άκρη" καθάρισε πλέον. Ούτε χνούδι δεν έχει μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.