Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

Αν και ειμαι εκτος θεματος, να πω οτι χτες το απογευμα εκανα βιδες και φτερο ενα παλιο φρεζακι 30 ετων, γιατι το χειμωνα θα βαλω κηπο και πρεπει να οργωσω....

 

Δεν ειναι δυνατον βρεξει χιονισει εχεις δεν εχεις δουλεια να εχεις τον βραχνα να πληρωσεις ασφαλεια. Και να μην μπορεις να σταματησεις για ενα διαστημα και να ξαναξεκινησεις αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει, νομίζω ότι πλέον έχει έρθει η ώρα να απαιτήσουμε την κατάργηση του γελοίου αυτού συστήματος παροχής υγείας και συνταξιοδότησης. Ενός συστήματος που ληστρικά, ετσιθελικά, με την δύναμη του κράτους στερεί την προσωπική μου ελευθερία να διαχειριστώ τα λεφτά μου όπως θέλω, μου κλέβει 4000€ τον χρόνο, για να αγοράζει χρεοκωπημένες τράπεζες με κρατική παρότρυνση.

 

Ακόμα και ο πιο σκληροπυρηνικός κρατιστής - υποστηρικτής του δημόσιου συστήματος ασφάλειας- θα έχει ΠΛΕΟΝ κατανοήσει την ανηθικότητα του συστήματος αυτού και την αναποτελεσματικότητα του.

Οι μηχανικοί που -υποτίθεται- είμαστε στην πρωτοπορία, πρέπει να απαιτήσουμε τα ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΙΚΟ ΦΟΡΟ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ για να αγοράζει την Αττικής, την Proton, να δίνει συντάξεις χλιδής σε μπαρμπάδες, και να έχει την άθλία εξυπηρέτηση που τώρα έχει.

 

Κεφαλαιοποιητικό Σύστημα ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κι ας υποθέσουμε ότι θα έχουμε ιδιωτική ασφάλιση, όσοι μπορούμε, ποιός μας διασφαλίζει από μία ΑΣΠΙΣ ή μία AIG;

Επίσης, τι ύψος θα έχει το ασφάλιστρο; Ακόμη, σε περίπτωση που δε θα μπορέσω να καταθέσω το ασφάλιστρό μου για κάποιο χρονικό διάστημα, τί επιπτώσεις θα έχει αυτό;

Κι αν επιλέξω τελικά να μην είμαι ασφαλισμένος, πόσο θα μου κοστίσει, αν χτύπα ξύλο, χρειαστεί να νοσηλευτώ ο ίδιος ή τα παιδιά μου;

Link to comment
Share on other sites

Πολλα πρεπει να φτιαχτουν στη κοινωνικη ασφαλιση και φυσικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μην εξιδανικευουμε ομως την ιδιωτικη ασφαλιση, καλη ειναι ως συμπληρωμα.

Το ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ ΟΑΕΕ κλπ σε ασφαλιζουν εσενα και την οικογενεια σου χωρις να ζητανε αυξηση ασφαλιστρων για καθε μελος και δεν σου ζητανε εξεταση απο γιατρο ή να δηλωσεις υπευθυνα οτι δεν πασχεις απο κατι σοβαρο που γνωριζεις (μηπως πας μετα απο 1 εβδομαδα και τους τσακισεις σε ιατρικα εξοδα νοσοκομεια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ερ.: "Ποιος με εξασφαλίζει από μια AIG ή από μία ΑΣΠΙΣ"?

Απ.: Τώρα ποιός σε εξασφαλίζει από ένα χρεωκοπημένο ΤΣΜΕΔΕ? Ποιός σου εξασφαλίζει ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν θα σου ζητήσει φέτος +5% εισφορές, του χρόνου +7%, του παραχρόνου 10% και πάει λέγοντας? Θα μου πείς, σε εξασφαλίζει το κράτος. Εμ δεν σε εξασφαλίζει. Διότι εκεί που είχες συμφωνήσει 1200€ σύνταξη τώρα θα πάρεις 650€ (με τις δικές τους προβλέψεις) διότι το σύστημα απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Κοντολογίς το δημόσιο αναδιανεμητικό σύστημα ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ότι δεν σε εξασφαλίζει εν τοις πράγμασι, φίλε ted78.

 

Ερ. Και αν αποφασίσω να μην πληρώνω ασφάλιση τότε τι θα γίνει αν χρειαστεί να νοσηλευτώ εγώ ή τα παιδιά μου?

Απ. Τότε φίλε ted78 κάνεις μια συνειδητή επιλογή να αφήσεις το θέμα της υγείας σου στην τύχη. Αλλά και σήμερα γίνεται αυτό. Έχεις παέι σε δημόσιο νοσοκομείο να δεις ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΠΟΡΙΑΣ (που φυσικά δεν καλύπτει τίποτα???? Έχεις την εντύπωση πως αν δεν πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ για έναν χρόνο θα δικαιούσαι περίθαλψη?? Όχι βέβαια. Θα πας στο νοσοκομείο και για ενα σπασμένο χέρι και γύψο-ακτινογραφίες θα πληρώσεις €300. Άρα πού είναι η διαφορά?

 

Ερ. Πόσα θα είναι τα ασφάλιστρα, και τι γίνεται αν δεν μπορώ να τα πληρώνω?

Απ. Τα ασφάλιστρα που δίνεις τώρα είναι λίγα?? €4000 τον χρόνο είναι λίγα? Και τί σου προσφέρουν αυτά τα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 4000? Άθλια υπηρεσία, ουρές στην Αγ. Παρασκευη ή την Κολοκοτρώνη, ξύλο στην σκάλα, σεκιούριτι, πας στις 7 και φεύγεις στις 3 χωρίς να έχεις κάνει τίποτα, από καλύψεις ούτε γυαλιά μυωπίας (!!!), ούτε οδοντιατρική δαπάνη (ελάχιστη), και σύνταξη... εξαρτάται από τις ορέξεις του κάθε υπουργού.

 

Άσε ρε ted78. Το παραμυθάκι του αναδιανεμητικού συστήματος ξεγυμνώθηκε και πέθανε. Θέλω την ελευθερία να διαχειρίζομαι εγώ την υγεία μου και την σύνταξη μου με τα δικά μου λεφτά. Όχι να με γ@μ@ει ο κάθε γραφειοκράτης του ΤΣΜΕΔΕ στον γκισέ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Όντως, δε θα πάρω σύνταξη 1200 €, αλλά αν χρεοκοπήσει η ιδιωτική ασφαλιστική δε θα πάρω τίποτα, NADA!!! Ή στην καλύτερη, αφού πάρουν ό,τι είναι να πάρουν οι τράπεζες και οι υπόλοιποι πιστωτές της ασφαλιστικής, μπορεί να πάρω κανένα desktop από τα γραφεία της να σερφάρω στο internet! :lol:

Και αυτό έπειτα από πολυετείς δικαστικούς αγώνες!

 

2) Άρα τί ΤΣΜΕΔΕ τί ιδιωτική τα ίδια αποπατήματα! Οπότε γιατί να ταΐζω τον ιδιώτη;

 

3) Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή λίγα τα ασφάλιστρα. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις μόνο μέσα από σύγκριση με κάποιο αντίστοιχο ασφάλιστρο μιας ιδιωτικής ασφαλιστικής. Έχεις κάποια στοιχεία ότι με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά η ιδιωτική ασφαλιστική θα μου προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες και παροχές;

 

Φίλε agrafiot, περισσότερο κλίνω στην άποψη του ysar.

Υπάρχουν πολλά παραμύθια και πολλοί διακορευτές και σε δημόσια και σε ιδιωτικά γκισέ!!!

Διάλεξε και πάρε!

Link to comment
Share on other sites

@agrafiot

Τα 4000 Ευρω το χρονο δεν ειναι για υγεια-περιθαλψη, περιλαμβαμουν ΚΑΙ συνταξη (δεν ξερουμε τι ασφαλιστικο θα εχουμε οταν βγουμε σε συνταξη)

Δες τι πληρωνεις μονο σε ΚΥΤ και ρωτα με τα αναλογα λεφτα σε ιδιωτικη ασφαλιση.

 

Ο γιος μου εχει νευρολογικο προβλημα και απο 1 ετους κανει φυσιοθεραπειες εργοθεραπειες λογοθεραπειες και θα κανει λιγοτερες σιγα σιγα μεχρι το τελικο του υψος στα 17-18 χρονια.

Καθε μηνα πληρωνω 1300 Ευρω και το ταμειο μου δικαιολογει 450 (λιγα φυσικα).

Θα μου εδινε ιδιωτικη ασφαλεια κατι?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υγεία και την ιδιωτική ασφάλιση δείτε το sicko του Μ.Μoore. Κι όχι ο Moore δεν είναι κομμουνιστής...

 

http://topdocumentaryfilms.com/sicko/

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανικοί έχουμε μια τάση σε μερικα θεματα , από το ένα άκρο να πάμε στο άλλο...

ίσως για αυτό αυτονόητα πράγματα για όλους τους κλάδους σε εμάς είναι άπιαστα όνειρα....

 

για να γίνω πιο συγκεκριμένος....

 

εγώ και αρκετοί νομίζω συνάδελφοι δεν θέλουμε την πλήρη κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ ούτε όλοι να πάμε σε ιδιωτικές ασφάλειες......

ελπίζουμε όμως επιτέλους αυτονόητες ρυθμίσεις του ΟΑΕΕ , ΙΚΑ ας πούμε ,όπως ασφάλιση ανέργων ως και 2 χρόνια , μείωση εισφορών και διευκόλυνση πληρωμών να ισχύσει και για εμάς........

ακόμα είναι νομίζω θεμιτό κάποιος ιδίως νέος μηχανικός που είναι άνεργος να γραφτεί στον ΟΑΕΔ και να έχει τις ίδιες ευκαιρίες με οποιονδήποτε που κατοικεί στην Ελλάδα να εκμεταλλευτεί κάποιο πρόγραμμα...........

 

το ΤΣΜΕΔΕ , λειτουργει με ορους δεκαετιας 1960 , οπου ολοι οι μηχανικοι εχουν καλα αμοιβομενη εργασια αυταποδεικτα λογω της ιδιοτητας τους ......

αυτο πλεον δεν συμβαινει, υπαρχει μεγαλη ανεργια στους νεοτερους αλλα και υποαπασχοληση σε αρκετους.... ειναι λοιπον αναγκαιο , οι υπηρεσιες του και η νοοτροπια λειτουργιας να προσαρμοστει...........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υγεία και την ιδιωτική ασφάλιση δείτε το sicko του Μ.Μoore. Κι όχι ο Moore δεν είναι κομμουνιστής...

 

http://topdocumentaryfilms.com/sicko/

 

Ο Moore δεν είναι κομμουνιστής????

Καλά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.