Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

η αυξηση δεν ειναι μονο στον κλαδο συνταξης ειναι και στον κλαδο υγειας?

 

να περιμενω και αυξηση γιατι περασα και την 8ετια και πηγα 8+ .......γμτ ολα τα καλα νυχτα τα μαθαινω παντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...και σκεφτηκα αλλη ιδεα, πολυτεκνη μητερα, 1 παιδι ανα ετος=επιδομα τοκετου 2500+ εκπτωση 1213,02=3713,02

4541,40-3713,02=828,38

θα τσονταρω μονο 828,38

θα παρω και επιδομα πολυτεκνων...

ΓΕΝΝΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ

 

Κοίτα, σου μιλάει ένας πολύτεκνος: ........Άστο καλύτερα....

 

...γιατί θα χρειάζεσαι μεγαλύτερο σπίτι, μεγαλύτερο αυτοκίνητο, περισσότερα ρούχα (ειδικά αν έχεις εναλλάξ αγόρια-κορίτσια), πολλαπλές αγορές για το σχολείο και τα Αγγλικά (τσάντες, φόρμες, υλικά για τα εικαστικά και βιβλία από φέτος...)...και πολύ-πολύ φαγητό! Επίσης, απαιτείται πολύ περισσότερος χρόνος! Μόνο για να μαζεύεις τα πιστοποιητικά και τα συναφή της γραφειοκρατίας θέλεις ένα προσωπικό γραμματέα! Πότε θα δουλέψεις;

Σε κάλυψα; :)

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα αυτά τα ποσά που αναγράφονται τι είναι; Μηνιαία;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα τίθεται ένα θέμα αν θα πάμε κατευθείαν όλοι στα κλιμάκια που είδατε ανάλογα με τα χρόνια που έχουμε συμπληρώσει ή θα ξεκινήσουν όλοι από την δεύτερη βαθμίδα και θα ανεβαίνουν ανά τριετία ? Δεν γνωρίζω αν έχει ξεκαθαρισθεί αυτό !!!!!

Πάντως όποιο και να ισχύει η κατάσταση είναι τραγική !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα τίθεται ένα θέμα αν θα πάμε κατευθείαν όλοι στα κλιμάκια που είδατε ανάλογα με τα χρόνια που έχουμε συμπληρώσει ή θα ξεκινήσουν όλοι από την δεύτερη βαθμίδα και θα ανεβαίνουν ανά τριετία ? Δεν γνωρίζω αν έχει ξεκαθαρισθεί αυτό !!!!!

Πάντως όποιο και να ισχύει η κατάσταση είναι τραγική !!!!!!!!!!!!

 

Δεν θα πάμε κατευθείαν όλοι στα κλιμάκια ανάλογα με τα χρόνια, οι αυξήσεις δεν έχουν αναδρομική ισχύ!Η εγκύκλιος Κουτρουμάνη το λέει ξεκάθαρα, αν κάποιος μπήκε π.χ. το 2002 στο ΤΣΜΕΔΕ από 1/1/2012 μεταβαίνει στη 2η κλάση και όχι στην τρίτη που θα έπρεπε να είναι αν ίσχυε από την αρχή το σύστημα αυτό. Από εκεί και πέρα όμως ανα τρίετια θα ανεβαίνει τάξη ως την 5η, οπότε μικρή η διαφορά και έτσι κι αλλιώς η κατάσταση θα είναι τραγική!!:-xΚάτι πρέπει να κάνουμε, είναι εξοργιστικό πώς πέρασε τέτοια αλλαγή χωρίς να πει το ΤΕΕ τίποτα και χωρίς οι περισσότεροι να καταλάβουν.Σε συνδυασμό και με την υποχρεωτικότητα της ειδικής προσάυξησης από τα 35 έτη και μετά το κοκτέιλ γίνεται κυριολεκτικά καταστροφικό!!:-x

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σου μιλάει ένας πολύτεκνος: ........Άστο καλύτερα....

 

...γιατί θα χρειάζεσαι μεγαλύτερο σπίτι, μεγαλύτερο αυτοκίνητο, περισσότερα ρούχα (ειδικά αν έχεις εναλλάξ αγόρια-κορίτσια), πολλαπλές αγορές για το σχολείο και τα Αγγλικά (τσάντες, φόρμες, υλικά για τα εικαστικά και βιβλία από φέτος...)...και πολύ-πολύ φαγητό! Επίσης, απαιτείται πολύ περισσότερος χρόνος! Μόνο για να μαζεύεις τα πιστοποιητικά και τα συναφή της γραφειοκρατίας θέλεις ένα προσωπικό γραμματέα! Πότε θα δουλέψεις;

ΜΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ!

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα αυτά τα ποσά που αναγράφονται τι είναι; Μηνιαία;

 

Ναι, μηνιαια.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε, ασφαλισμενη απο το 2002 σημαινει:

-δεν πηρα επιδοτηση ΝΕΕ

-δεν εγινα ενεργειακος επιθεωρητης

-φορολογηθηκα με τον συντελεστη τα χρονια που δεν ειχε σημασια, γιατι ουτως ή αλλως ήμουν στο αφορολογητο

-δεν ξερω αν θα παρω ποτε συνταξη

-απο του χρονου θα πληρωνω 423 ευρω το μηνα, δηλαδη αυξηση 67%

-ομοιως και ο συζυγος

 

και δεν εχω δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Και το πιο τραγικο ειναι οτι το εμαθα τωρα, μετα από 3 μηνες, ενημερωσα αμεσως ολους τους φιλους μηχανικους, και κανεις δεν ειχε ιδεα.

Τα αντανακλαστικα μας είναι για κλαμματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τον πινακα???

Ειναι το συνολο του εξαμηνου??

Διοτι βλεπω οτι πχ στην "1η Κατηγορια " εχει συνολο 693,35Ε..

Τωρα ειναι 975,48Ε...

 

Αρα??

 

Τι δεν καταλαβα καλα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι συμαίνει το ποσό στην παρένθεση της κάθε κατηγορίας? πχ <<2η ασφαλιστική κατηγορία - 852.63ε.......Σύνολο 423.10ε>>

Δεύτερον...πείτε μου ότι κάνετε πλάκα...

Τρίτον με τις υγείες μας....για ταμειο των πλουσίων. ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε πολλοι στην ιδια κατασταση .......εκτος απο την ανεργια , υποαπασχοπληση εχουμε τελευταια και τα ρουσφετια ΤΕΕ , ΥΠΕΚΑ , παραδειγμα οι επιθεωρητες ..............

 

οσο για τις εισφορες πλεον απλως ειναι αδυνατο να πληρωθουν...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.