Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες


Recommended Posts

Πολλά βγάζεις. Τι μελέτες και κατηγορίες μελετών έχεις βάλει; Δοκίμασε 3 για αρχιτεκτονικά και 1 για στατικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δικιο faethon, είχα κατηγορία 4 στα στατικά, όπως σε ένα νέο έργο. Και πάλι όμως, €3200 για μελέτη και €1800 για επίβλεψη, δεν μου φαίνεται και τόσο ρεαλιστικό, για 5 σχέδια και μια επίσκεψη αυτοψίας στο κτίσμα! Βάλε και τους φόρους, πάμε στα 7 χιλιάρικα για μια εργασία που παραδοσιακά στην Ελλάδα γίνεται όχι χωρίς άδεια απλά, αλλά χωρίς ο "μάστορας" να ενημερώσει ούτε τον διπλανό!

Link to comment
Share on other sites

Faethon

ποιός σου αποκλείει ότι δεν θα γίνουν κάποτε απαιτητές από το ΤΕΕ;

Τότε τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα αυτή με τη μη πληρωμή της επίβλεψης, δεν το είχα σκεφτεί. Είναι όντως μια λύση αυτή! Για το γεγονός όμως πως μου υπολογίζει ΚΕΝΑΚ, τι θα πρέπει να κάνω; Η προσθήκη στέγης συμπεριλαμβάνει μελέτη ΚΕΝΑΚ ολόκληρου του διώροφου κτιρίου που βρίσκεται από κάτω και χτίστηκε τη δεκαετία του 70;

Link to comment
Share on other sites

Αν η επιφάνεια δεν ξεπερνά το 25% της συνολικής επιφάνειας των όψεων του κτιρίου όχι (τουλάχιστον έτσι μου ανέφερε ο υπεύθυνος υπάλληλος της εδώ πολεδομίας) ... εγώ σε αντικατάσταση στέγης δεν έκανα ΚΕΝΑΚ και δεν μου ζήτησαν κι όλας ... τώρα τα δεδομένα αλλάζουν από Πολεοδομία σε Πολεοδομία και από το πως ερμηνεύει ο κάθε υπάλληλος τις διατάξεις ...

Link to comment
Share on other sites

thanar

μήπως εννοείς ότι το πρόγραμμα αμοιβών που έχεις, σου υπολογίζει αμοιβή ΚΕΝΑΚ;

Αν έχεις το civil τότε πήγαινε στο "παράμετροι αμοιβών" πάτησε επάνω.

Σου εμφανίζει πίνακα και στην προτελευταία σειρά την επιλογή "1" τροποποίησέ την με "κενό"

Δυστυχώς στο παραπάνω πρέπει πάντα να επεμβαίνεις και να το προσέχεις σε επισκευές -προσθήκες - στέγες

Link to comment
Share on other sites

Faethon

ποιός σου αποκλείει ότι δεν θα γίνουν κάποτε απαιτητές από το ΤΕΕ;

Τότε τι κάνεις;

 

Και που θα μάθει το ΤΕΕ αν έχει κατασκευαστεί η στέγη;

 

Βέβαια τώρα με τους ελεγκτές δόμησης αλλάζουν τα γράμματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.