Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα

Τι μελέτες απαιτούνται για έκδοση οικοδομικής αδείας για προσθήκη στέγης ?

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας προσθήκης στέγης σε διώροφο (δεν προβλεπόταν στέγη στην άδεια, ούτε είναι υποχρεωτική) που κατασκευάστηκε πριν το 1975 και πρόκειται να γίνουν τακτοποιήσεις σε κάποιες Ο.Ι για καποιες αυθαιρεσίες (όλες κατα την κατασκευή, κατηγορία 1), γνωρίζει κάποιος αν θέλει περαίωση της διαδικασίας ή αρκεί να έχουν πληρωθεί τα πρόσθιμα για να προχωρήσω στην έκδοση?

Στα δικαιολογητικά για έκδοση άδειας ανφέρονται τα αποδεικτικά στοιχεία νομιμότητας υφιστάμενων και δεν ξέρω αν εννοείται η περαίωση ή η εξόφληση

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τακτοποίηση κατηγορίας 1 θα πληρωθεί το παράβολο . Οπότε θα έχεις εξοφλήσει εφάπαξ. Σε τι σε προβληματίζει η περαίωση της δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ..

Έχω όμως το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει τις μετρήσεις μου για όπου υπάρχει υπέρβαση ώστε να προχωρήσω την τακτοποίηση, αλλά δεν έχω προλάβει να αποτυπώσω ακόμα του εσωτερικούς χώρους. Οι ιδιοκτήτες ζουν σε άλλη πόλη και δεν έχω πρόσβαση στο εσωτερικό τόσο άμεσα σε σχέση με το πόσο πιέζουν χρονικά να προχωρήσει η κατασκευή της στέγης. 

Κι έτσι προκύπτει και το ερώτημα στο αν για τη συγκεκριμένη περίπτωση άδειας (κατασκευή στέγης) απαιτούνται και κατόψεις των υφιστάμενων κατασκευών (όπως και για την περαίωση της τακτοποίησης) πέρα από κάτοψης στέγης, τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα aspire,στην περίπτωση σου απαιτείται μια προσεκτική αντιμετώπιση ως προς το εξής: αν η νέα στέγη αποτελεί κοινόχρηστη κατασκευή της οικοδομής,κάτι που αποτελεί αντικείμενο της έρευνας σου με την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών κλπ.,τότε τα στοιχεία νομιμότητας που απαιτούνται για την προσθήκη κοινόχρηστης κατασκευής στην οικοδομή,θα είναι η δήλωση αυθαιρέτων των κοινοχρήστων  και όχι κάποιας μεμονωμένης  οριζόντιας ιδιοκτησίας.Επομένως,ξεκαθαρίζεις πού ανήκει η στέγη ιδιοκτησιακά και προχωράς.Σε κάθε περίπτωση,όποια κι αν είναι η υπαγωγή που πρέπει να δηλώσεις στην άδεια προσθήκης ως στοιχείο νομιμότητας(μαζί με την οικοδομική άδεια που υπάρχει),η δήλωση αρκεί να είναι σε οριστική υπαγωγή με εξοφλημένο πρόστιμο.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη ειναι ειναι ενα διωροφο κτισμα που οριζοντιες ανηκουν σε 2 αδερφια. Στον οροφο εχει 1 διαμερισμα και στο ισογειο ενα διαμερισμα και ενα καταστημα

Η στεγη προφανως θα καλυπτει την επιφανεια του διαμερισματος του οροφου

κατα τη γνωμη σου δεν πρεπει να τακτοποιηθει ο,τι υπαρχει στο κτισμα; Πως θα υπολογιστει ο συνολικος ογκος αν υπαρχουν αυθαιρεσιες στις οριζοντιες;

Να προσθεσω πως υπρχουν και δυο ανεξαρτητες πολυ μικρες αποθηκες που εχω σκοπο να τις συμπεριλαβω στις οριζοντιες αναλογα με το ποιος χρησιμοποιει την καθεμια

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λοιπόν τακτοποιείς τα πάντα,ακόμη καλύτερα (απλά,χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες της περίπτωσης,έθεσα το θέμα της νομιμότητας των κοινοχρήστων εφόσον πρόκειται για κοινόχρηστη προσθήκη):)

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σ ευχαριστω!

ωστοσο επειδη απ αλλου ξεκινησα την απορια μου, εχεις μηπως εικονα τι δικαιολογητικα απαιτει μια τετοια αδεια, κυριως ως προς τα αρχιτεκτονικα αλλα και τις κατοψεις ιδιαιτερα, περα απο την κατοψη της στεγης, τοπογραφικο και δ.κ;

Ή εστω αν μπορω καπου να βρω τη λιστα των δικαιολογητικων;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.