Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες


Recommended Posts

Έχει κάνει ποτέ κανείς προσθήκη στέγης (σε πλάκα οπλ. σκυροδέματος) ???

Αν ναι τι μελέτες χρειάζονται και με τι προϋπολογισμό ?

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πας με αναλυτικό προϋπολογισμό για αμοιβές, φορολογικά και ΙΚΑ.

Τώρα για τις μελέτες, εμένα μου είχαν ζητήσει πλήρη αρχιτεκτονικά επειδή περνούσε και από ΕΠΑΕ, στατική μελέτη και μελέτη παθητικής πυροπροστασίας , επειδή ήταν παλιά άδεια και δεν υπήρχε μέσα. Το τελευταίο ίσως να ήταν και καταχρηστικό, αλλά δεν τους πήγα και κόντρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά οικία, πριν από το '40, από λιθοδομή, μου ζητήθηκε να αλλάξω μέρος της ξύλινης στέγης και να αλλάξω τα κεραμίδια, χρειάζεται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας;

τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζονται;

με την αμοιβή τι ακριβώς γίνεται;

θα είναι η πρώτη μου δουλειά και γι' αυτό θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα πριν ρωτήσω στην πολεοδομία,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με αντικαταση στεγης κανονικα πρεπει να πας αλλα θα πρεπει να κανεις λογικα αποτυπωση τα παντα για τα ρχιτεκτονικα?Εισαι σε παραδοσιακο οικισμο?

 

αν οχι μπορεις να πας με μικρης κλιμακας και θα χρειαστεις τα ακολουθα

 

 

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2 ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ

3 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

4 ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Ν1599/86 ΑΝ ΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΟΥ '55

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όχι δεν χρειάζεται φυσικά

Η στέγη δεν είναι ούτε επιτρέπεται να είναι λειτουργικός χώρος αλλά ούτε βοηθητικός ακόμη σύμφωνα με το ΓΟΚ και επομένως δεν έχει και πληθυσμό για να απαιτείται μελέτη (Με ποιο άρθρο πυρ/σίας έκανε μελέτη η/ο προηγ συνάδελφος που το αναφέρει;-Γιαυτό σαν συνιστώ σαν νέους μηχανικούς να έχετε και το θάρρος να εκφράζεται και τις αντιρρήσεις σας όπου χρειάζονται)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

terry

σωστά όλα καίγονται και έχουν ένα ΔΠ ακόμη και το πάπλωμα και το τραπέζι και τα κιγκλιδώματα κλπ

Αλλά αν πραγματικά ζητάνε μελέτη πυρ/σίας σύμφωνα με ποιο άρθρο του κανονισμού θα το συντάξεις όπως ήδη ανέφερα, όταν δεν υπάρχει χρήση του χώρου που δημιουργείται;

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηξερα...Μπορει απλα να θελεις να του δειξεις μια τομη με τους ΔΠ των υλικων....Δεν μιλαω για οδευσεις διαφυγης κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.