Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι. μπορεί να κάποιος να μου πεί σε προσθήκη στέγης σε ισόγεια κατοικία τι μελέτες απαιτούνται? δέν γνωρίζω άν πρέπει να βάλω αρχιτεκτονικά ή αποτύπωση αρχιτεκτονικών. ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τις προάλλες έβγαλα μια την άδεια για προσθήκη κεραμοσκεπής.

φαντάζομαι ότι αν κάνεις στέγη με πλάκα χριεάζονται και ξυλότυποι υπάρχοντος και νέοι, οπότε αλλάζει το πράγμα...

εν πασει περιπτώσει,

στο φάκελο είχα μία σειρά αρχιτεκτονικά, τα θεωρημένα φυσικά, φωτογραφίες, και κάτοψη στέγης-άνοψη με τις κλίσεις, υδρορόρες κτλ, και μία νέα τομή με τη στέγη.

αν υπάρχουν λοιπόν αρχιτεκτονικά βάζεις τα έτοιμα, ειδάλλως...αναγκαστικά αποτύπωση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. αρχιτεκτονικά υπάρχουν. στον προυπολογισμό δηλαδή δέν θα βάλω μελέτη αρχιτεκτονικών ούτε κάν αποτύπωση?

Link to comment
Share on other sites

επειδη το alzheimer αρχισε να χτυπάει, κρίμα μικρό παιδι, νομίζω ότι είχα βγάλει αναλυτικό προυπολογισμό, και την προσαύξηση της προσθήκης

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις αρχιτεκτονικά (δεν θα σχεδιάσεις τη στέγη;) και στατικά (σε αντίστοιχη περίπτωση μου έχει ζητηθεί υπολογισμός για το τυπικό ζευκτό).

Αποτύπωση δεν απαιτείται, θα παρεις τα σχέδια της άδειας

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου είχαν ζητήσει όψεις πάντως, τώρα αν έπεσα στην περίπτωση..!!!

εννοείται ότι αν περνάει και απ οΕΠΑΕ δεν θα το γλιτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη στέγης κάνεις οποιοδήποτε σχέδιο επηρεάζει αυτή σου η προσθήκη . Καινούργιες όψεις , τομές , κάτοψη στέγης , διάγραμμα κάλυψης ( αλλαγή όγκου - ύψους - σχηματικής τομής ) και μία τεχνική έκθεση .

 

Στατικά είναι όπου τύχει . Μου έχουν ζητήσει στατική επίλυση ζευκτού και βεβαίωση στατικής επάρκειας του υπάρχοντος κτίσματος . Κάνε ένα κατασκευαστικό σχέδιο της στέγης να τον γλυκάνεις μήπως το αποφύγεις . Καλό θα είναι αν το τεύχος μιλάει για πρόβλεψη .

 

Εννοείται παλιά άδεια , παλιά σχέδια και φωτογραφίες .

 

Καλή τύχη υπομονή και επιμονή .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ζητάς ό,τι νομίζεις. Επειδή η αντικατάσταση στέγης γίνεται με έγκριση εργασιών μικρής κλιμακας δεν προβλέπεται έλεγχος φορολογικών, ούτε υπάρχει ελάχιστη θεσμοθετημένη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.